ଇଛାଶକ୍ତି ଆଗରେ ହାର୍ ମାନିଛି ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା ; ସବୁଥିରେ ସକ୍ଷମ ଜଗନ୍ନାଥ

ଚାନ୍ଦବାଲି (ବାସୁଦେବ ଦାସ) :  ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ଓ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଆଗରେ ହାର୍‌ମାନେ ସବୁକିଛି। ଏମିତି ଏକ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ନିଜ ଇଚ୍ଛା ବଳରେ ସବୁକିଛି ସମ୍ଭବ କରି ଦେଖାଇଛନ୍ତି ସେ । ତାଙ୍କୁ କାହାର ସାହାଯ୍ୟ କିମ୍ବା ସହାନୁଭୂତି ଦରକାର ନାହଁ। ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ହେଲେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ ଜନ୍ତୁଆଳି ଗାଁର ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଜଗନ୍ନାଥ ସାହୁ।

ଦାନ୍ତ ଘସୁଛନ୍ତି, ଗାଧୋଉଛନ୍ତି, ଖାଦ୍ୟ ବି ଖାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ହାତରେ ନୁହେଁ, ଗୋଡ଼ରେ। ଜଗନ୍ନାଥ ସାହୁଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଡ଼ ହିଁ ହାତର ବିକଳ୍ପ ପାଲଟିଛି। ଖାଲି ଦାନ୍ତ ଘସା, ଗାଧୁଆ ଭଳି ନିତ୍ୟକର୍ମ ନୁହେଁ, ଗୋଡ଼ରେ ଲେଖିବି ପାରନ୍ତି ସେ। ଏଥିପାଇଁ ନା ଲୋଡ଼ା ପଡ଼େ କାହାର ସାହାଯ୍ୟ, ନା ଅଟକେ ତାଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାମ ଓ ଲେଖାପଢ଼ା। ନିଜେ ଚାକିରୀ କରି ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା ସହ ନିଜ ୪ବର୍ଷର ପୁଅକୁ ମଧ୍ୟ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି।

ଜଗନ୍ନାଥ ଏବେ ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା ଶ୍ରମ ନିୟୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପିଅନ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଗୋଡ଼ରେ କାର୍ଯ୍ୟକରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର କିଛି ବି ଅସୁବିଧା ହୁଏନି ବୋଲି ସେ କୁହନ୍ତି।  ପ୍ରତିଦିନ ସେ ଘରୁ ବସ୍‌ରେ ଭଦ୍ରକ ଯା’ଆସ କରନ୍ତି। ତାଛଡା ଜଗନ୍ନାଥ କାହାରି ଦୁଃଖ ଦେଖି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ। ଗାଁର କାହାରି ଦୁଃଖ ପଡିଲେ ତୁରନ୍ତ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଧାଇଁ ଯାଆନ୍ତି,  ଆଉ ବଢ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତି ସହାୟତାର ହାତ।

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ବି ନିଜର ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ବଳରେ ଆତ୍ମ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ସହ ସୂଚାରୁ ରୂପେ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିପାରୁଥିବା ଜଗନ୍ନାଥ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣାର ଉତ୍ସ ନିଶ୍ଚୟ।

ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡ଼ିଓ –

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଭୁଲ୍‌ କେଉଁଠି ରହିଲା ଜାଣି ପାରିଲେନି ପ୍ରେମିକ

ସତରେ କ’ଣ ଏହା ନର୍କର ପ୍ରବେଶ ପଥ ?

ବାରମ୍ବାର ସଂଶୋଧନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଆଧାର କାର୍ଡ

ମାଙ୍କଡ଼ କଲା ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସପିଂ !

୯୦ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିବା ଫୁଲଦାନୀକୁ ବିକିଲେ ୪.୪୮ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ

ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭିକ୍ଷୁକ ମେଳା ଆୟୋଜିତ ହୁଏ !

କନେଷ୍ଟବଳଙ୍କୁ ଶୌଚାଳୟରେ ବନ୍ଦ କରି ଫେରାର୍‌ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମହିଳା

ବଲିଉଡ୍‌ରେ ଓଡ଼ିଆ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପ୍ରେମ୍ ଆନନ୍ଦଙ୍କ ଜଲ୍ଓ୍ୱା

ଏନଆଇଟି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମହାନତା- ବସ୍ତିରେ ବାଣ୍ଟିଲେ ଜ୍ଞାନର ଆଲୋକ

ପେସା ଶିକ୍ଷକତା, ନିଶା ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା

ଦୁନିଆକୁ ଭାଇଚାରାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଲେ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ

୫୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦ ; ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏହି ମାମଲାର ପୁରା ଇତିହାସ

You might also like