ରିକ୍ସା ଚଲାଇଲା ରୋବଟ୍, ଭିଡ଼ିଓ ଭାଇରାଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆପଣ ସାଧାରଣତଃ ରିକ୍ସା ଦେଖିଥିବେ। ରିକ୍ସା ଚାଳନା ପାଇଁ ମଣିଷ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ନିକଟରେ ସୋଶାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍‌ ହେଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ରୋବଟ୍‌ ରିକ୍ସା ଚଲାଉଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଆମେରିକୀୟ ଇଫେକ୍ଟ ଡିଜାଇନର୍ ତଥା ଟେଲିଭିଜନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଆଡାମ ସାଭେଜ୍ ତିନି ଚକିଆ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାନ ଟାଣିବା ପାଇଁ ଏକ ରୋବଟ୍‌କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଏହି ଭିଡିଓ ଫେବୃଆରୀରୁ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଗତକାଲି ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ସୁପ୍ରିୟା ସାହୁ  ଟ୍ୱିଟରରେ ଏହି ଭିଡିଓକୁ ପୋଷ୍ଟ କରିବା ପରେ ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି।

ଭିଡିଓରେ, ଆଡାମ ସଞ୍ଜୟ ଏକ ରୋବଟ କୁକୁର ସହିତ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିବା ଗାଡିରେ ବସିଥିବାର ନଜର ଆସିଛନ୍ତି। ରୋବଟଟି ଏକ ରିକ୍ସା ସାହାଯ୍ୟରେ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ରୋବଟ୍ କୁକୁରର ନାଁ ହେଉଛି ‘ସ୍ପଟ୍’ | ଆମେରିକୀୟ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ରୋବୋଟିକ୍ସ ଡିଜାଇନ୍ କମ୍ପାନୀ ବୋଷ୍ଟନ୍ ଡାଇନାମିକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ସ୍ପଟ୍ ହେଉଛି ଏକ “ଚତୁର ମୋବାଇଲ୍ ରୋବଟ୍”।

ଭିଡିଓ ଶେଆର କରି ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସୁପ୍ରିୟା ସାହୁ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ଭବିଷ୍ୟତର ରିକ୍ସା, ରୋବଟ୍ ଚାଳିତ ରିକ୍ସା କାରର ଏହି ଚମତ୍କାର ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ ଦେଖନ୍ତୁ।

ଅକ୍ଟୋବର ୧୯ ରେ ସେ ଏହି ଭିଡିଓ ଶେଆର କରିଛନ୍ତି, ଏହି ଭିଡିଓକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୦ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦେଖିସାରିଲେଣି।  ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଏହି ଭିଡିଓକୁ ୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲାଇକ୍ ଏବଂ ୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ ରି-ଟ୍ୱିଟ୍ କରାଯାଇଛି। ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ବହୁତ ଭଲ ରିକ୍ସା।’

 

You might also like