ଯେତେବେଳେ ମୋଦିଙ୍କୁ ସୁଷମା କହିଥିଲେ,‘ଆରେ ଭାଇ ଏମିତି ହୁଏନି’

‘ସେ ବୟସରେ ମୋଠାରୁ ସାନ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୋତେ ବହୁତ କଥା ଶିଖାଇଛନ୍ତି।’

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବତନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜଙ୍କର ଗତ ସପ୍ତାହର ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ପରଲୋକ ହୋଇଥିଲା। ଗତକାଲି ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ବିଜେପି ପକ୍ଷରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ସଭାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ସମେସ୍ତ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜ୍ଞାପନ କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରିଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ବି ଥିଲେ। ସେ ସୁଷମାଙ୍କ ସ୍ମୃତିଚାରଣ କରି କହିଥିଲେ, ସେ ବୟସରେ ମୋଠାରୁ ସାନ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମୋତେ ସେ ବହୁତ କଥା ଶିଖାଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ “ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ କିଛି ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଯେଉଁଗୁଡ଼ିକ ଭାରି ଉତ୍ତମ। ମୁଁ ନୂଆ ନୂଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲି ଓ ଜାତିସଂଘରେ ମୋର ଭାଷଣ ଦେବାର ଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେଠାକୁ ଯାଉଥିଲି। ସୁଷମାଜୀ ସେଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲେ। ମୁଁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ମୋତେ ପାଛୋଟି ନେବା ପାଇଁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ମୁଁ କହିଥିଲି, ଚାଲ ବସି ବୈଠକ କରିବା ଓ କାଲି ସକାଳେ ମୋତେ କ’ଣ କରିବାକୁ ହେବ, ସେ ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ସୁଷମାଜୀ ମୋତେ ପଚାରିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଭାଷଣ କାହିଁ। ମୁଁ କହିଲି ସେମିତି କହି ଦେବି। ସେଥିରେ କ’ଣ ଅଛି। ସେ କହିଲେ- ଆରେ ଭାଇ ଏମିତି ହୁଏନି। ଦୁନିଆ ଆଗରେ ଭାରତର କଥା ରଖିବାକୁ ହୁଏ। ସେମିତି ମନଇଚ୍ଛା କୁହାଯାଏନି।”

ଏ କଥାକୁ ଆଗେଇ ନେଇ ମୋଦି କହିଥିଲେ,“ମୁଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲି। ଆଉ ସେ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମ୍ଭାଳୁଥିବା ମୋ ସାଥୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ତଥାପି ସେ ମୋତେ କହିଥିଲେ- ଆରେ ଭାଇ ଏମିତି ହୁଏନି। ତା’ପରେ ମୁଁ କହିଲି, ଆରେ ଭାଇ ମୁଁ ତ ଭାଷଣ ଲେଖିକି ପଢ଼ିପାରେ ନାହିଁ। ମୋ ପାଇଁ ଏହା ବହୁତ ମୁସ୍କିଲ୍ ହୋଇଥାଏ। ମୁଁ ସେମିତି କହିଦେବି। ସେ କହିଲେ, ନା ହୋଇପାରିବନି। ତା’ପରେ ଆମେ ସେହି ରାତିରେ ବସିଲୁ। ମୁଁ କ’ଣ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ସେ ବିଷୟରେ ସେ ମୋତେ ପଚାରିଲେ। ତା’ପରେ ଭାଷଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଗଲା ଓ ତା’ପରଦିନ ସକାଳେ ମୋତେ ଲିଖିତ ଭାଷଣ ଦିଆଗଲା।”

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବେଶରେ ପୁରାପୂରି ଘରଣୀ, ହେଲେ ପେଶାରେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର

ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରମିଶନ ଏକ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ବିଶ୍ଲେଷଣ

ଓଡ଼ିଆ କିନ୍ନର ହେଲେ ଭାରତର ଏକ ନମ୍ବର ଉବେର ଚାଳକ

୧୨ ବର୍ଷିୟ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଅପୂର୍ବ ଦକ୍ଷତା ; ପାଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ବଜାଉଛନ୍ତି ବାଜା

ଗପ ନୁହେଁ ସତ କାହାଣୀ ; ବିଧବା ବୋହୂର ବାହାଘର କଲେ ଶାଶୂ

ଗୋରା କ୍ରିମ୍‌ର କଳା କାହାଣୀ ; ପ୍ରସାଧନ ନାଁରେ ଔଷଧ ବିକ୍ରି

୮୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ ବେଶରେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ ଏହି ଯୁବକ, ଧରାପଡିଗଲେ

କିଏ ଏହି ସବୁଜ ଆଖିର ଝିଅ, ଯାହାକୁ ଖୋଜି ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲା ୧୭ ବର୍ଷ

ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ହାତରେ କେଉଁ ନେଲ୍‌ ପଲିସ୍‌ ସୁରକ୍ଷିତ !

ଇଛାଶକ୍ତି ଆଗରେ ହାର୍ ମାନିଛି ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା ; ସବୁଥିରେ ସକ୍ଷମ ଜଗନ୍ନାଥ

ମାଟିରୁ ମହାକାଶ; ଚାଷୀ ପୁଅ ଆଜି ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରୁଛି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨: ୧୦ଟି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ

You might also like