ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ରାମ କିଏ, ରାବଣ କିଏ ?

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତିରେ ରାମ କିଏ, ରାବଣ କିଏ? କାହା ପ୍ରବୃତ୍ତିରେ ଭରି ରହିଛି ରାବଣର ଗୁଣ? ଆସନ୍ତାକାଲି ରାବଣ ପୋଡ଼ି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି  ଭିତରେ ଏବେ ତିନି ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ନିଜ ଦଳରେ  ରାମ- ରାବଣ ଚରିତ୍ରକୁ ଅବତାରଣା କରିଛନ୍ତି। କିଏ ନବୀନଙ୍କ ଭିତରେ ରାମଙ୍କ ଅବତାର ଦେଖୁଥିବା ବେଳେ କିଏ ନିରଞ୍ଜନଙ୍କ ଭିତରେ ରାମଙ୍କୁ ପାଇଛି। ପୁଣି ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ଓ ନବୀନଙ୍କୁ ଅଧା ରାବଣ ବୋଲି ବି କଟାକ୍ଷ କରିଛନ୍ତି ନେତା।

କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସୁର ରାଉତରାୟଙ୍କ ରାମୟାଣରେ ପିସିସି ସଭାପତି ନିରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରସନ୍ନ ପାଟଶାଣୀଙ୍କ ରାମାୟଣରେ ନବୀନ ହେଉଛନ୍ତି ରାମ। ଆଉ ପ୍ରସନ୍ନ ନିଜେ ହନୁମାନ। ପୂର୍ବରୁ ଜାନକୀ ଓ ବିଜୁଙ୍କ ପାଖରେ ହନୁମାନ ଭୂମିକା ତୁଲାଇଥିବା ପ୍ରସନ୍ନ ଏବେ ନବୀନଙ୍କ  ପାଖରେ ବି ପ୍ରଭୁଭକ୍ତିର ପ୍ରମାଣ ଦେବାକୁ ଚାହିୁଁଛନ୍ତି।

ତେବେ ନିଜ ନେତାଙ୍କୁ ରାମ ବୋଲି ଚିତ୍ରଣ କରୁଥିବା ଏ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ଭିତରୁ ସୁର, ବିରୋଧୀ ନେତାଙ୍କୁ କିନ୍ତୁ ଅଧା ରାବଣ ଭାବେ ଦେଖୁଛନ୍ତି। ରାଜନୀତିରେ ଦଳର ମୁଖିଆଙ୍କ ଚରିତ୍ରକୁ ପୁରାଣର ଚରିତ୍ର ସହ ତୁଳନା କରି ଏପରି ରାମ-ରାବଣ ଉପାଖ୍ୟାନର ଅବତାରଣ କରିଛନ୍ତି ସୁର ଓ ପ୍ରସନ୍ନ। ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେଡିରେ ରାବଣ ଥିଲେ ବି କିଏ ସେ ରାବଣ ସେ କଥା କିନ୍ତୁ କହିନାହାଁନ୍ତି ଦୁଇ ପୁରୁଖା ନେତା।

ନିଜ ତୁଣ୍ଡ ପାଇଁ ସବୁ ବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ଦାମ ରାଉତ କିନ୍ତୁ ନେତାଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ରାମ କି ରାବଣ ଦେଖୁନାହାଁନ୍ତି। ରାବଣ କେବଳ ଏକ ପ୍ରବୃତ୍ତି ଓ ଏବେ ଯିଏ ସଂପତ୍ତି ଆହରଣ ପାଇଁ ରାଜନୀତି କରୁଛି ତାକୁ ରାବଣର ଆଖ୍ୟା ଦେଇଛନ୍ତି ଦାମ।

ମଣ୍ଡପରେ ରାବଣ ରୁପି ଦୁଷ୍ଟଶକ୍ତିର ବିନାଶ ପାଇଁ ସବୁଠି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ସବୁ ଦଳରେ ରାମ- ରାବଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିର ଚର୍ଚ୍ଚା ଏବେ ପୂଜା ବଜାରରେ ବି ରାଜନୀତିର ଚର୍ଚ୍ଚାକୁ ରୋଚକ କରିଛି।

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପୁଣି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର

କମ୍‌ଦାମରେ ଖୁବ୍‌ଶୀଘ୍ର ଲଞ୍ଚ୍ ହେବ ଏହି ଆଇଫୋନ୍‌; ଆପଣ ବି କିଣିପାରିବେ

ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌ ଓ ସିମ୍‌ ଅନ୍‌ ରହିବ କିନ୍ତୁ କଲ୍‌ ଆସିବନି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ? ଜାଣନ୍ତୁ ସିକ୍ରେଟ୍‌ ଟ୍ରିକ୍ସ

ଏସ୍‌ପି ଅଫିସ ଆଗରେ ଜୋତା ସଫା କରୁଛନ୍ତି ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ଏସ୍‌ପି

ଦାଦାଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ : ନିଜର ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଇ ପଳାଇଥିଲେ ସୌରଭ

ଅସରପା ଟାଣୁଛି ସିଗାରେଟ୍‌ ! ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ଘରେ ବସି ଶସ୍ତାରେ ଗିଫ୍ଟ କରନ୍ତୁ 4G ଫୋନ୍‌

ରାଜଧାନୀରେ ପାର୍କିଂ କେଳେଙ୍କାରୀ

ବାଳିକା ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ କମ୍‌ ବୟସର ପୁରୁଷ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ମନା !

ବିସ୍ମୟ ବାଳିକାଙ୍କ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ, ଇଣ୍ଡିଆ ବୁକ୍ ଅଫ୍ ରେକର୍ଡ଼ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ

ଲୁଟିବା ବଦଳରେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ମଥାରେ ଚୁମ୍ବନ ଦେଲେ ଲୁଟେରା

ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମହିଳା ତାଲିକାରେ ଓଡ଼ିଆ ଝିଅ ସୁସ୍ମିତା

You might also like