ଉତ୍ତର କୋରିଆ ଜେଲ୍‌ରେ ଏମିତି ଦଣ୍ଡ ପାଆନ୍ତି କଏଦି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଉତ୍ତର କୋରିଆରେ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କେମିତି? ଭାରତଠୁ ଏହା କେତେ ଭିନ୍ନ? ନିକଟରେ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଜେଲ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଥିବା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ବୟାନ୍‌ କରେ ଯେ ଏଠାରେ ଜେଲ୍‌ରେ ରହୁଥିବା କଏଦି ମାନଙ୍କୁ ଅମାନୁଷିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

ଆମେରିକାର ହ୍ୟୁମାନ୍ ରାଇଟ୍ସ ୱାଚ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଏଠାରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଛୋଟ ଛୋଟ ଭୁଲ୍‌ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ମିଳିଥାଏ।

ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଅପରାଧିକ ନ୍ୟାୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ୟ ସମାଲୋଚକ ଦେଶଗୁଡିକ ଉତ୍ତର କୋରିଆର ଏହି ଦଣ୍ଡ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ମାନବ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି ଯେ, ଅଳ୍ପ ସମୟ ପାଇଁ ଜେଲରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମାଡ ମାରିବା କିମ୍ବା ପିଟିବା ହେଉଛି ନିର୍ଯାତନାର ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସମୟ। ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦଣ୍ଡ କେବେବି ଆକ୍ରମଣ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରାଥମିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଏଠାରେ ଅପରାଧୀ ଭାବେ ସ୍ୱୀକାର କରାଯାଏ ଏବଂ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ମାଡ ମରାଯାଏ।

ଏଠାକାର କିଛି କଏଦିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନଙ୍କୁ ଦିନକୁ ୧୬ ଘଣ୍ଟା ଆଣ୍ଠୁମାଡି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ଗୋଟେ ଗୋଡରେ ବସିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ସାମାନ୍ୟତମ ଭୁଲ୍‌ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ମିଳେ। ଏମିତିକି ଏଠାରେ ବନ୍ଦୀଙ୍କୁ ହାତ, ବାଡ଼ି କିମ୍ବା ଚମଡ଼ା ବେଲ୍ଟରେ ପିଟାଯାଏ।

 

ପୂର୍ବତନ କଏଦୀ ପାର୍କ ଜି ଚୋଲଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ମୁଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟମାନେ (କୋଠରୀରେ) ଯାଇଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାର ମଧ୍ୟରେ ହାତ ବାହାର କରି ତା’ପରେ ଜୋତା ଲଗାଇ ଆମ ହାତରେ ଚାଲିବାକୁ କହିବେ।

 

 

You might also like