କୁଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନ ଦେଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଲେ ICJ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀ କୁଳଭୂଷଣ ଯାଦବ ମାମଲାରେ ଭାରତକୁ ବଡ଼ ବିଜୟ। ଆତଙ୍କବାଦ ଓ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ପାକିସ୍ତାନ ମିଲିଟାରୀ କୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡାଦେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି ଇଣ୍ଟର ନ୍ୟାସନାଲ କୋର୍ଟ ଅଫ୍ ଜଷ୍ଟିସ I

ଭିଏନା ଚୁକ୍ତି ଅନୁୟାୟୀ କୁଳଭୂଷଣଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଓ ତାଙ୍କ ଲାଗି ଆଇନ ସହାୟତା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ଲାଗି ଅନୁମତି ନଦେଇ ପାକିସ୍ତାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଭାରତର ଅଧିକାର କ୍ଷୂର୍ଣ୍ଣ କରିଥିବା ନିଜ ରାୟରେ କହିଛନ୍ତି ICJ।

ତାସହିତ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ପୁର୍ନବିଚାର ଓ ଭିଏନା ରାଜିନାମା ଅନୁଯାୟୀ କୁଲଭୂଷଣଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଲାଗି ଦୂତାବାସ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ କୋର୍ଟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।  ICJର 16 ଜଣିଆ ବେଞ୍ଚ ଏହି ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ୧୫/୧ ରେ ଭାରତର ଯୁକ୍ତି ସପକ୍ଷରେ ରାୟ ଆସିଛି। ଆତଙ୍କବାଦ ଓ ଗୁପ୍ତଚର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ନେଇ ୨୦୧୭ ଏପ୍ରିଲରେ ପାକିସ୍ତାନ ମିଲିଟାରୀ କୋର୍ଟ କୁଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ଦେଇଥିଲା। ତେବେ ଭାରତ ଏହାକୁ ଜୋରଦାର ବିରୋଧ କରିବା ସହ ସେହି ବର୍ଷ ମେ ୮ ତାରିଖରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡସ ହେଗ୍ ସ୍ଥିତ ICJର ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା।

କୂଳଭୂଷଣଙ୍କୁ ପକ୍ଷ ରଖିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇନଥିବା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବା ଲାଗି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଦୂତାବାସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନୁମତି ମିଳିନଥିବା ଭାରତ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲା।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୁଳଭୂଷଣଙ୍କ ଠାରୁ ପାକିସ୍ତାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରି ବୟାନ ଆଦାୟ କରିଥିବା ଭାରତ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲା। ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ୨୦୧୭ ମେ ୧୮ରେ କୋର୍ଟ ମୃତ୍ୟୁଦଣ୍ଡକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଲଗାଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନରେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟାଇବା ଲାଗି କୁଳଭୂଷଣ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ରରେ ଲିପ୍ତ ଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ବେଲୁଚିସ୍ତାନରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିବା ପାକ୍ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଗୁଇନ୍ଦା ସଂସ୍ଥା ISI ତାଙ୍କୁ ଇରାନରୁ ଅପହରଣ କରିନେଇଥିବା ଭାରତ କହିଆସୁଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ICJଙ୍କ ରାୟକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିବା ବେଳେ ଏହା ସତ୍ୟ ଓ ନ୍ୟାୟର ବିଜୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏପଟେ କୁଳଭୂଷଣଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ. ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ କଥା ହେବା ସହ କୁଳଭୂଷଣଙ୍କ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଓ ସାହସର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଏକ ଶାଶ୍ୱତ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ- ଦୁଇଗୋଡ ହରାଇବା ପରେ ବି ପ୍ରେମିକଙ୍କ ହାତ ଛାଡ଼ି ନ ଥିଲେ ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ମୀ

ଏହି ସର୍ଟକର୍ଟ ‘କି’ ଜାଣିଲେ ସହଜ ହେଇଯିବ କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍ ଚାଳନା

ଆଜି ବିଶ୍ୱ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ଦିବସ; ଜାଣିଛନ୍ତି ଏହା କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ ?

ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ; ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଉଦାହରଣ

୧୨ ବର୍ଷର ବାଳକ ତିଆରି କଲେ ରୋବର୍ଟ

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ବଢୁଛି ଅସନ୍ତୋଷ

ଦୌଡ଼ୁଥିବା ଘୋଡ଼ା ପିଠିରେ ଠିଆ ହୋଇ ତ୍ରିରଙ୍ଗା ଉଡ଼ାଇଲେ ବାଳକ

ଆଜି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ

ଅଗଷ୍ଟ ୧୫: ଭାରତର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ କିଏ ବାଛିଥିଲେ ଏହି ତାରିଖ ?

ଯେତେବେଳେ ମୋଦିଙ୍କୁ ସୁଷମା କହିଥିଲେ,‘ଆରେ ଭାଇ ଏମିତି ହୁଏନି’

ଘାତକ ହେଉଛି ସର୍ପାଘାତ ; ରାଜ୍ୟରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ଭାବେ ବଢି ଚାଲିଛି ସାପ କାମୁଡ଼ାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ

ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଭିଜା ଲାଲ୍‌ମାଟିକୁ ବୋତଲରେ ରଖି ପୂଜା କରୁଥିଲେ ଭଗତ୍‌ ସିଂ

You might also like