ମାଳଦ୍ୱୀପ ସମେତ ଏହି ୫ ଦ୍ୱୀପ ଖୁବଶୀଘ୍ର ସମୁଦ୍ରରେ ମିଶିଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରାନୁ ନେଇ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ମେରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜମି ରହିଥିବା ବରଫ ତରଳି ଯିବ ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧିପାଇବ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସମୁଦ୍ରରେ ନିର୍ମିତ ଦ୍ୱୀପ ସମେତ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ସହରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଯିବ। ପରିବେଶବିତ୍‌ମାନେ ଏହି ବିପଦ ବିଷୟରେ ନିରନ୍ତର ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ସୁନ୍ଦର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ବୁଡ଼ିଯିବା ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଉଛି। ଏପରି ଅନେକ ଦ୍ୱୀପ ଅଛି, ଯାହା ଆଗାମୀ ୬ ଦଶନ୍ଧିରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯିବ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜଳମଗ୍ନ ହେବାର ବିପଦରେ ଥିବା ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଜାଣିନେବା। ଆମେରିକାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ବେନୋ ଗୁଟେନବର୍ଗ ଚାଳିଶ ଦଶକ ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ ସେ ସନ୍ଦେହ କରିଥିଲେ ଯେ ସମୁଦ୍ରରେ ଜଳ ପତ୍ତନ ବଢୁଛି। ତାଙ୍କର ସନ୍ଦେହକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଟେନବର୍ଗ ଗତ ୧୦୦ ବର୍ଷର ତଥ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସନ୍ଦେହ ଏକ ବିଶ୍ୱାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ମେରୁ ଅଞ୍ଚଳର ବରଫ ତରଳିବା ହେତୁ ସମୁଦ୍ରର ଜଳ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ନବେ ଦଶକରେ ନାସା ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି।

Source : NBC News

ସେବେଠାରୁ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗର ଅନ୍ୟ ବିପଦ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ସହିତ ଶୀଘ୍ର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଜଳମଗ୍ନ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି। ଏହିପରି ଏକ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ହେଉଛି ସୋଲେମାନ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ। ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ଗୋଷ୍ଠୀ ଶୀଘ୍ର ପାଣିରେ ବୁଡ଼ିଯାଉଛି। ରିଡର୍ସ୍ ଡାଏଜେଷ୍ଟ୍‌ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଏହା ବିଷୟରେ କହିଛି। ଏହା ଅନୁଯାୟୀ, ୧୯୯୩ ପରଠାରୁ, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଆରମ୍ଭରୁ, ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଜଳ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୮ ମିଲିମିଟର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ପରିବେଶ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା ପରିବେଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ୫ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି।

ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆର ଉତ୍ତରରେ ଅବସ୍ଥିତ ମାଳଦ୍ୱୀପର ନାମ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଏସୀୟବାସୀ ଜାଣିଥିବେ। ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଗ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ଦ୍ୱୀପକୁ ଭାରତ ମହାସାଗରର ଗର୍ବ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଭ୍ରମଣ ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ରିସର୍ଟ ଏବଂ ଏପରିକି ପାଣି ଭିତରେ ହୋଟେଲ ବି ଅଛି। କିନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ୨୧୦୦ ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦ୍ର ଜଳର ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏହି ଦ୍ୱୀପ ଜଳରେ ବୁଡ଼ି ଯାଇପାରେ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଦ୍ୱୀପାଞ୍ଚଳ ଦେଶ ପଲାଉ ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଯିବା ପଥରେ ଠିଆ ହୋଇଛି। ଏହି ଫଳାଫଳ ପଲାଉ ଜାତୀୟ ପାଣିପାଗ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସେବା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ବାହାର କରିଛନ୍ତି। ୧୯୯୩ ପରଠାରୁ, ଏଠାରେ ଥିବା ସମୁଦ୍ର ଜଳ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୦.୩୫ ଇଞ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଯଦି ଉତ୍ତାପ ଏହିପରି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢେ, ତେବେ ଜଳସ୍ତର ବାର୍ଷିକ ୨୪ ମିଟର ବେଗରେ ବୃଦ୍ଧିପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ୨୦୯୦ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ହୋଇପାରେ। ଏହା ପରେ ଦ୍ୱୀପକୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ରକ୍ଷା କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ।

ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ମାଇକ୍ରୋନେସିଆ ମଧ୍ୟ ଏକ ଦେଶରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ହାୱାଇଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୨୫୦୦ ମାଇଲ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ୬୦୭ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଗଠିତ। ଏହାର ମାତ୍ର ୨୭୦ ବର୍ଗ ମାଇଲ୍ ଭୂମି ଅଟେ, ଯେଉଁଥିରେ ପର୍ବତ ଏବଂ ବେଳାଭୂମି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହାର ଅନେକ ଦ୍ୱୀପ ଶୀଘ୍ର ଜଳରେ ବୁଡ଼ିଗଲା। ଅନେକ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଆକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଉପକୂଳ ସଂରକ୍ଷଣ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

ଅନେକ ଲୋକ ଫିଜିର ନାମ ଜାଣିଥିବେ। ସୁନ୍ଦର ବେଳାଭୂମିରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଭାରତୀୟ ମଧ୍ୟ ବାସକରନ୍ତି। ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟ ଆମ ପାଇଁ ବିପଦରେ ଅଛି। ମେରୁ ଅଞ୍ଚଳର ବରଫ ତରଳିବା ହେତୁ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଆଗାମୀ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ଭିତରେ ସମୁଦ୍ରକୁ ନେଇଯିବ। ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଢାଞ୍ଚା ସମ୍ମିଳନୀ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା କହିଛି। ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅନେକ ଗ୍ରାମ ୧୫-୨୦ ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁଡ଼ିଯିବା କୁହାଯାଇଛି।

You might also like