• translate
Mihir Pattnayak

୧୪୮୨ ଶକାବ୍ଦ। ଉତ୍କଳରେ ଗଉଡ଼ିଆ ଗୋବିନ୍ଦ ଦେବଙ୍କ ଶାସନ କାଳ। ସାରା ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ଅବିର ରଙ୍ଗରେ ରଙ୍ଗମୟ। ବଡ଼ ଦେଉଳରେ ସବୁ ଉପକ୍ରମ ସାରି ଦିଅଁ ଦୋଳମଣ୍ଡପ ସାହିକୁ ପହଣ୍ଡି ବିଜେ କରନ୍ତି।

ଦୋଳି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥାଏ, ତା ବଡ଼ ଦିଅଁଙ୍କୁ ନିଜ ଛାତିରେ ବସି ଝୁଲେଇ ଦବ ବୋଲି। ଆହା କି ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା ସିଏ। କିନ୍ତୁ, କିଏ ଜାଣିଥିଲା ଆଜି ଘଟିବ ଏମିତି ଗୋଟେ ଅଘଟଣ।

ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ମଣିମାଙ୍କ ‘ଠା’ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲାଣି ଆଉ ଏପଟେ ପୂଜାପଣ୍ଡା ସାଆନ୍ତେ ବି ଶ୍ରୀ ଛାମୁକୁ ବିଜେ କଲେଣି। ଏତିକି ବେଳେ ଦୂଲ୍‌ କିନା ଶବ୍ଦଟାଏ ହେଲେ।

ଓଃ କି କରୁଣ ଦୃଶ୍ୟ ଥିଲା ସିଏ ।
ଦୋଳି ଛିଣ୍ଡି ମଣୀମାଙ୍କ ଶ୍ରୀଭୁଜ ଭାଙ୍ଗିଲା।
କି ଦୁଃଖ.. କି ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଏ ଜାତିର। ମଣିମାଙ୍କ ଶ୍ରୀ ଭୁଜ ନୁହେଁ ସତେ ଯେମିତି ଏ ଜାତିର ହାତ ଭାଙ୍ଗିଗଲା।

ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ଉତ୍ସାହରେ ଭଟ୍ଟା ପଡିଲା। ବଡ ଦେଉଳକୁ ବିଜେ କରିବା ପରେ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗ ଲାଗି ଦଇତା ଭାଗାରିଏ ଏକାଠି ହୋଇ ଶ୍ରୀଅଙ୍ଗ ସୁସ୍ଥ କଲେ। ମହାସ୍ନାନ ବଢିବା ଉତ୍ତାରୁ ନୀତି ବଡ଼ିଲା।

ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେଲା ଏଣିକି ଆଉ ଦୋଳ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ବଡ଼ ଠାକୁର ବାହାର ବିଜେ କରିବେନି। ଦେଉଳର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ କୋଣରେ ଠିଆ ହେଲା କଳା ମୁଗୁନି ପଥରର ସୁଦୃଶ୍ୟ ଦୋଳବେଦୀ। ଆଉ ସେବେଠାରୁ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଜ୍ଞାମାଳ ପାଇଁ ଏହି ମଣ୍ଡପକୁ ଭୁ ଦେବୀ, ଶ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ସହ ବିଜେ କରି ନୀତି ସମ୍ପନ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଶ୍ରୀ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଚଳନ୍ତି ପ୍ରତିମା ଶ୍ରୀ ଦୋଳଗୋବିନ୍ଦ।

Other Stories

  • Drain Mishap in Bhubaneswar
    Odisha ଜଳ ନିଷ୍କାସନ ନଳାରେ ଭାସିଯାଉଛି ଜୀବନ!

    ସତେ ଯେମିତି ଡ୍ରେନ୍‌ ମୁକୁଳା ରଖିବା ହେଉଛି ସହର ଯୋଜନାର ଅଂଶବିଶେଷ! ଆଉ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ମରାମତି ଆଳରେ ଡ୍ରେନରେ ଲକ୍ଷଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଭସେଇଦେବା ମଧ୍ୟ ବିଏମସିର ଏକ ସେବା!

  • Nuakhai
    Nuakhai Celebration ନୂଆଖାଇ ଜୁହାର ଭେଟ: ମଣିଷ ସଭ୍ୟତାର ଉଦ୍ଭାବନର ଉତ୍ସବ

    ଗଡ଼ଜାତ ଶାସନ ସମୟରେ ନୂଆଖାଇ ପର୍ବର ପାଳନ ପଦ୍ଧତିରେ କିଛି ନୂତନ ନିୟମ କାନୁନ ଲାଗୁହେଇଛି। ସେଗୁଡ଼ିକ କେତେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ତାହା ଅଞ୍ଚଳବାସୀ ବିଚାର କରିବେ। ଲେଖକଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଲା ପଶ୍ଚିମାଞ୍ଚଳ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ବିଶେଷ ଜ୍ଞାନରୁ ଜନ୍ମ...

  • Court
    Law ଆଇନର ଶାସନ ଓ ଦଳୀୟ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର

    ୨୦୨୧ ଅଗଷ୍ଟ ୨୬ ତାରିଖରେ ଗୋଟିଏ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଯେଉଁ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରଦେଶ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ...

  • Pegasus Politics
    Pegasus Politics ପେଗାସସ୍ - ଏକ ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ

    ପେଗାସସ୍‌, ଏହା ଏକ ସ୍ପାଇୱେୟାର । ଏହା ଏମିତି ଏକ ସ୍ପାଇୱେୟାର, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କର ଫୋନ୍‌ ନମ୍ବର ମାଧ୍ୟମରେ ଫୋନ୍‌ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଚୋରେଇ ନିଆଯାଇପାରିବ ।