ଏଲୋପାଥି କାହିଁକି ଲୋକପ୍ରିୟ, କିଏ ଥିଲେ ଏହାର ଜନକ?

ଏଲୋପାଥି ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ କମିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବ ଅତୀତରେ ଏଲୋପାଥି ଉପରେ ଏକ ବିବାଦୀୟ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇ ଏହାକୁ କମ୍ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, କରୋନା ସଂକ୍ରମଣଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଔଷଧର ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ସେ ଏଲୋପାଥିକୁ ଏକ ନୂତନ ଧାରା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ କିଛି ପରିମାଣରେ ସତ୍ୟ ଅଟେ ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦ ଅପେକ୍ଷା ଏଲୋପାଥି ଅଧିକ ଆଧୁନିକ।

ଏଲୋପାଥି ଶବ୍ଦ ପ୍ରଥମେ ୧୮୧୦ ମସିହାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ଜର୍ମାନ ଚିକିତ୍ସକ ସାମୁଏଲ୍ ହେନିମ୍ୟାନ୍ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ଶବ୍ଦଟି ଗ୍ରୀକ୍ ଶବ୍ଦରୁ ଆସିଛି ଯାହାର ଅର୍ଥ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ପାଥୋସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା। ଏହା ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧଗୁଡିକ ହୋମିଓପାଥି ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ହୋମିଓପାଥିରେ, ସେହି ଉପାଦାନର ଏକ ଛୋଟ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଏ, ଯାହା ରୋଗ ସୃଷ୍ଟିକରେ। ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏଲୋପାଥିରେ, ଏହାକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ  ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ। ଉଦାହରଣସ୍ୱରୂପ, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଲକ୍ଜେଟିଭ୍ ଦିଆଯାଏ। କିମ୍ବା, ଯେତେବେଳେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବଢେ, ଜ୍ୱର କମାଇବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଦିଆଯାଏ।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ଲୋକମାନେ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତିରୁ ଦୂରେଇ ଯାଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ମାଧ୍ୟମ ହୋଇଗଲା। ଏହାକୁ ଆଧୁନିକ କିମ୍ବା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ବେଳେବେଳେ ଏହାକୁ ଅର୍ଥୋଡକ୍ସ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହା ଅଧୀନରେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଧିକାରୀମାନେ ଡିଗ୍ରୀ-ଡିପ୍ଲୋମା ଏବଂ ପରେ ଲାଇସେନ୍ସ ନେଇ ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବେ।

ଏଥିରେ ଔଷଧ, ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର, ରେଡିଏସନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଚିକିତ୍ସା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏଲୋପାଥିର ସର୍ଜରୀକୁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯାହା ଚିକିତ୍ସାର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପଦ୍ଧତିରେ ନାହିଁ। ହୋମିଓପାଥି, ନେଚରୋପାଥି, ୟୁନାନି କିମ୍ବା ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରାଯାଏ ନାହିଁ।

ଚିକିତ୍ସାର ପରିସରରେ  ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍, ରକ୍ତଚାପରେ ଜଡିତ ଔଷଧ, ମଧୁମେହର ଔଷଧ, କେମୋଥେରାପି ଭଳି ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ହର୍ମୋନ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏଲୋପାଥିରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ। ଏହି ଔଷଧଗୁଡିକୁ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନରେ ଲେଖିଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଓଭର-ଦି-କାଉଣ୍ଟର (ଓଟିସି) ଔଷଧ ଅଛି, ଯାହାକୁ ସିଧାସଳଖ ଔଷଧ ଦୋକାନରୁ କିଣାଯାଇପାରିବ। ଯେପରିକି ଯନ୍ତ୍ରଣାଜନିତ ଔଷଧ, କଫ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ।

ରୋଗ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ରୋକିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏଲୋପାଥି ଆରମ୍ଭରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନ ଥିଲା। ଆମେରିକୀୟ କଲେଜ ଅଫ୍ ପ୍ରିଭେଣ୍ଟିଭ୍ ମେଡିସିନ୍ ଏହାର ଅଧ୍ୟୟନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା, ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଟିକା କିମ୍ବା ଏଭଳି ଔଷଧ ନ ଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଏକ ରୋଗକୁ ପୂର୍ବରୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ।

ବର୍ତ୍ତମାନ, ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏଲୋପାଥିକ ଔଷଧ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଏହାର ଏକ କାରଣ ଅଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଏଥିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ କିମ୍ବା ଫାର୍ମାସିଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। କୌଣସି ଔଷଧ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ, ଏଥିରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଗବେଷଣା ଏବଂ ପରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଔଷଧରୁ କୌଣସି ବିପଦ ନଥାଏ। ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ପରୀକ୍ଷଣରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ହୋ‍ଇଥାଏ ଯେ କେଉଁ ଆଧାରରେ, କେତେ ପରିମାଣର ଔଷଧ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ।

ଏଥିସହ, ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବାକୁ ଅନେକ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଛି, ଯାହାକୁ ନିରପେକ୍ଷ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରଶାସନ (FDA) ଏବଂ ଆମେରିକୀୟ ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଯାଉଛି। ଆୟୁର୍ବେଦ, ହୋମିଓପାଥି କିମ୍ବା ନେଚରୋପାଥିରେ ଏହିପରି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନର ଅଭାବ ରହିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଏଲୋପାଥି ବିଷୟରେ ଗୋଟିଏ କଥା କୌତୁହଳର ବିଷୟ ଯେ ଏହାର ନାମକରଣ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଛି ଯାହାଙ୍କୁ ହୋମିଓପାଥିର ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ବିଜ୍ଞାନ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଲୋକ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିକଳ୍ପ ପଦ୍ଧତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ଏହାକୁ କମ୍ପ୍ଲେମେଣ୍ଟାରୀ ଏବଂ ଅଲଟରନେଟିଭ୍ ମେଡିସିନ୍ (CAM) କୁହାଯାଏ।

You might also like