ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଆସିଥାଏ ଏମିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ..

ନିକଟରେ ଗାଜିଆବାଦରେ ଘଟିଯାଇଥିବା ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ସ୍ତବ୍ଧ କରି ଦେଇଛି ସାରା ଦେଶକୁ। ୨ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲା ପରେ ପରିବାରର ୩ ସଦସ୍ୟ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଏମିତି ଘଟଣା ଅବଶ୍ୟ ନୂଆ ନୁହେଁ। କାରଣ ଅନେକ ସମୟରେ ଦେଖାଯାଏ, ଅନେକ ଶିକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମାନସିକ ଚାପ ସହି ନ ପାରି ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ବାଟ ବାଛି ନେଇଥାନ୍ତି। ତେବେ ଏମିତି କାହିଁକି ହୁଏ ? ଜଣେ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲାବେଳେ ସେ କ’ଣ ଭାବୁଥାଏ ? ତା’ର ମାନସିକ ସ୍ଥିତି କେମିତି ଥାଏ ? ଏହାର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାକୁ ଯାଇ ଆମେରିକାରେ ଏକ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା।ପ୍ରଥମ ନେଟୱାର୍କର କାମ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ୱାର୍ଲଡ ହେଲ୍‌ଥ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ (WHO) ପକ୍ଷରୁ ଖୁବ୍‌ ନିକଟରେ ଜାରି ଏକ ତଥ୍ୟରୁ ଜଣାଯାଇଛି, ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୃଥିବୀରେ ୮ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରୁଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍‌ ପ୍ରତି ୪୦ ସେକେଣ୍ଡରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆପଣାଉଛନ୍ତି। ୧୫ରୁ ୧୯ ବର୍ଷର ଯୁବଶ୍ରେଣୀ ବେଶୀ ଏହି ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଏ ନେଇ ଆମେରିକା ପକ୍ଷରୁ ମଣିଷ ମସ୍ତିଷ୍କର ସେହି ଭାଗ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇଥିଲ, ଯାହା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର ଇଚ୍ଛାକୁ ବେଶି ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ । ଏହି ଗବେଷଣାର ବିଶେଷ ବିବରଣୀ ‘ମୋଲେକୁଲର ସାଇକାଇଟ୍ରି’ ଜର୍ନାଲରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି, ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ୨ୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା। ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ, ଦୁର୍ଘଟଣା, ହତ୍ୟାରେ ଯେତିକି ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥାଏ, ତାଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାକ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥାଏ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଯୋଗୁ। ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି, ତିନିଜଣ ଯୁବବର୍ଗଙ୍କ ମନରେ ଯଦି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଭାବନା ଆସେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ପ୍ରୟାସ କରେ । କେମ୍ବ୍ରିଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଡା.ଏନି ଲୌରା ବେନ ହରେମଲନ ଯିଏ ଏହି ସର୍ଭେର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କର କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଆମ ଦୁନିଆରୁ ୧ ତୃତୀୟାଂଶ ଯୁବବର୍ଗ ୩୦ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଆଲଙ୍ଗିନ କରି ନେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏହାର ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କାରଣ ପ୍ରତି କାହାରି ନଜର ନାହିଁ।

ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ସର୍ଭେରେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଆସିଥିଲା ଏବଂ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଏମାନେ ପ୍ରୟାସ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ମନସ୍ତତ୍ୱକୁ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା, ଆମ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଦୁଇଟି ବ୍ରେନ୍‌ ନେଟ୍‌ୱାର୍କ ରହିଛି ଯାହା ଏପରି ବିଚାର ପାଇଁ ଦାୟୀ। ଏହି ଦୁଇଟି ନେଟୱାର୍କ ମଣିଷକୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଏକପ୍ରକାର ଉସ୍‌କାଇଥାଏ। ବ୍ରେନ୍‌ର ନେଟୱାର୍କର ଷ୍ଟ୍ରକ୍‌ଚର, କାମ କରିବାର ଶୈଳୀ ତଥା ମୋଲେକୁଲର ଅଲ୍‌ଟରନେଶନ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଆଣବିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ଗଭୀର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ତେବେ ଏହି କାମରେ ବ୍ରେନ୍‌ର ଯେଉଁ ଦୁଇଟି ଅଂଶ ସଂପୃକ୍ତ ଥାଏ, ସେଥିରୁ ଗୋଟଏ ହେଲା ମସ୍ତିଷ୍କର ସାମ୍ନା ଭାଗ । ଏହି ଭାଗ ବ୍ରେନ୍‌ର ଅନ୍ୟ ଭାଗ ସହ ଇମୋଶନାଲ କନେକ୍‌ସନ କରାଇଥାଏ। ଏହି ନେଟ୍‌ୱାର୍କରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଲେ, ମସ୍ତିଷ୍କରେ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଆସିଥାଏ। ଏହାଛଡ଼ା ନିଜର ଭାବାବେଗକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

ସେହପରି ମସ୍ତିଷ୍କର ପଛପଟ ଭାଗ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର ଇଚ୍ଛାକୁ ବଢାଉଥିବା ଆଉ ଏକ ନେଟ୍‌ୱାର୍କ ଅଟେ। ଦେଖାଯାଇଛି, ଏହି ନେଟୱାର୍କ ଦ୍ୱାରା ଭାବାବେଗର ପରିବର୍ତ୍ତନରୁ ସୁଇସାଇଡ୍‌ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାମ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ। ଅର୍ଥାତ ଏହା ବିକଳ୍ପ ସମାଧାନ ଦେଇଥାଏ, ବିଚାରକୁ ମୂଳ ରୂପ ଦେଇଥାଏ। ଏପରିକି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କରିବାରେ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଥାଏ।

ତେବେ ଏହା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ଏ ଦିଗରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଗବେଷଣା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ରହସ୍ୟରେ ଆଟଲସ୍‌ ସାଇକେଲ୍‌ କଂପାନୀ ମାଲିକଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା !

ମିଶନ ଗଗନଯାନରେ ସାମିଲ ହେବ ଏହି ମହିଳା ରୋବୋଟ

ପିତା ନିଜ ନବଜାତ ପୁଅର ନାଁ ରଖିଲେ ‘କଂଗ୍ରେସ’ !

ସୋଶାଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ୍ ଡାକ୍ତର-ରୋଗୀଙ୍କ ସୁସଂପର୍କ

ମାସର ସେହି ଦିନର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ଘରୋଇ ଉପଚାର…

ହାତ ଠାରି ଡାକେ ପ୍ରକୃତି… ମନ ମୋହୁଛି ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ

ସ୍ୱପ୍ନ ହେଲା ସତ ; ଲମ୍ୱା କେଶ ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କଲେ ଯୁବତୀ  

୫ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମହତ ଉଦ୍ୟମ ; ପେଟ୍ରୋଲ ଚାଳିତ ସାଇକେଲ ନିର୍ମାଣ କରି ଚର୍ଚ୍ଚାରେ

ମା’ ହେଲେ ୧୧ବର୍ଷୀୟା ଛାତ୍ରୀ, ହଷ୍ଟେଲ୍‌ରେ ଜନ୍ମ କଲେ ପିଲା !

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍‌ରେ ବଡ଼ ଡିସ୍‌କାଉଣ୍ଟ , ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଅଫର ବି ଉପଲବ୍ଧ : ସୀମିତ ସମୟ

ହେଲମେଟ ନପିନ୍ଧି ଗାଡ଼ି ଚଳେଇଲେ ଲେଖିବାକୁ ହେବ ୧୦୦ ଶବ୍ଦରେ ପ୍ରବନ୍ଧ

ରିଲାକ୍ସ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍‌ ୟୁଜର୍‌; ଏବେ ଆଉ ଏମିତି ହେବନି !

You might also like