ଏଟିଏମ୍‌ର ଆବିଷ୍କାର କେବେ ହୋଇଥିଲା? ପ୍ରଥମେ ଚେକ୍‌ ପୁରାଇ ଉଠାଯାଉଥିଲା ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟଙ୍କା ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ଏଟିଏମ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରୁ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଏହି ମେସିନ୍‌ର ଆବିଷ୍କାର କେବେ ହୋଇଥିଲା? ଏଟିଏମ୍‌ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଅଟୋମେଟେଡ୍‌ ଟେଲର୍‌ ମେସିନ୍ ବ୍ୟାକିଂ ଜଗତରେ ଏକ କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥିଲା। ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଲଣ୍ଡନରେ ଏଟିଏମ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା।

ଯଦିଓ ଏଇଟା ମଧ୍ୟ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ ଯେ, ଆଧୁନିକ ଏଟିଏମ୍‌ର ବ୍ୟବହାର ସର୍ବପ୍ରଥମେ ୧୯୬୯ରେ ଆମେରିକାରେ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୧୯୬୭ରେ ଲଣ୍ଡନର ବାରକ୍ଲେଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ଶାଖାରେ ଏଟିଏମ୍‌ ଲଗାସରିଥିଲା। ଏଟିଏମ୍‌ର‌ ଆରମ୍ଭରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ମେସିନ୍‌ରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି।

ଲଣ୍ଡନର ବାରକ୍ଲେଜ୍‌ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମ୍‌ଗୁଡିକୁ ଡି ଲା ରୁ ଅଟୋମେଟିକ୍ କ୍ୟାସ୍‌ ସିଷ୍ଟମ୍ ବା ଡାକ୍ସ କୁହାଯାଉଥିଲା।  ଏହି ଏଟିଏମ୍ ଜନ୍ ଶେଫର୍ଡ ବେରେନ୍‌ଙ୍କ ଟିମ୍‌ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା।  ଏଥିରେ କାରବାର ପାଇଁ କାଗଜ ଚେକ୍‌କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା, ଏହି କାଗଜକୁ ବ୍ୟାଙ୍କର କ୍ୟାସିଅର୍ ଦେଉଥିଲେ।

ଏହି କାଗଜଟି କାର୍ବନ -୧୪ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ହେଉଥିଲା। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଟି ଏହାକୁ ପଢିପାରୁଥିଲା। ଏହି ଚିହ୍ନରେ କାଗଜର ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା, ପରେ କାଗଜକୁ ଛଅ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ପିନ୍ ନମ୍ବରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା। ଲଣ୍ଡନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏଟିଏମ୍ ଗୁଡିକ ଏହିଭଳି ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା |

ଲଣ୍ଡନରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏଟିଏମ୍ ପରେ ସ୍ପେଟେକ୍ ଏବଂ ମିଡଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏକ ମେସିନ୍ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ମେସିନରେ ଭାଉଚର ବଦଳରେ ଏକକ ବ୍ୟବହାର ଟୋକେନ୍ ଏବଂ ଏକ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଡର ପଛ ଭାଗରେ ଏକ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଷ୍ଟ୍ରିପ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।  ଠକେଇକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଡରେ କାର୍ବନ -୧୪ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

୧୯୬୫ ପରଠାରୁ, କାର୍ଡରେ ଏକ ପିନ୍ ରଖିବା ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଲା। ଏହା ପରେ, ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ଏହି କାର୍ଡ ବହୁତ ଚାଲିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨, ୧୯୬୯ରେ ଆଧୁନିକ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଥମେ ଆମେରିକା କରିଥିଲା।  ନ୍ୟୁୟର୍କ ମେସିନ୍‌କୁ ପ୍ରଥମେ ଆଧୁନିକ ଏଟିଏମ୍ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହି କାର୍ଡର ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ଥିଲା ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଗ୍ରାହକ ଗୋଟେ ଖାସ୍‌ କୋର୍ଡର କାର୍ଡକୁ ଏଟିଏମ୍ ମେସିନରେ ପୁରଉଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏଥିରୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣ ଅର୍ଥ ବାହାରୁଥିଲା।  କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରକୁ ବିକଶିତ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଥିଲା।

୭୦ ଦଶକରେ ମାଇକ୍ରୋପ୍ରୋସେସର ଆଧାରିତ ମେସିନ୍ ନିର୍ମାଣ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା। ତା’ପରେ ଏକ ହାର୍ଡୱେର୍ ସୁରକ୍ଷା ମଡ୍ୟୁଲ୍ ନିର୍ମାଣ ହେଲା। ଏହି ମଡ୍ୟୁଲ୍ ନାଁ ଥିଲା ଆଟାଲା ବକ୍ସ। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ କୋଡ୍‌ ହୋଇଥିବା ପିନ୍ ଏବଂ ଏଟିଏମ୍‌ରେ ବାର୍ତ୍ତା ରଖାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ମେସିନରେ, ଗ୍ରାହକ ଏକ କୋଡ୍ ରଖୁଥିଲେ। ଯାହା ମେସିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ଏକ କୋଡ୍‌ରେ ରୂପାନ୍ତରିତ ହୋଇ ଟେଲର୍ ନିକଟକୁ ଯାଉଥିଲା।  ଏକା ସାଙ୍ଗରେ, ମେସିନ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ଜାଣିଥିଲା, ସମାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଏଟିଏମ୍‌ରେ କାମ କଲା।

୧୯୭୯ରେ, ଏଟିଏମ୍ ଗୁଡ଼ିକର ପରସ୍ପର ମଧ୍ୟରେ ତାଳମଏଳ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ୧୦୧୨ରେ, ରୟାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏମିତି ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା, ​​ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ତାଙ୍କ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର ନକରି ୬ ଅଙ୍କ ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ଉଠାଇ ପାରିବେ |

୧୯୮୭ରେ ଭାରତରେ ଏଟିଏମ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

HSBC ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାରତରେ ଏଟିଏମ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ଏହା ଏକ ବିଦେଶୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ୧୯୮୭ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏଟିଏମ୍ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା। ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶରେ ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାର ଏଟିଏମ୍ ଅଛି।

 

 

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ନୋବୋଲ୍ ଶାନ୍ତି ପୁରସ୍କାର ସହ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶାର ସମ୍ପର୍କ

୯ମାସର ଗର୍ଭବତୀ ୫ମିନିଟ୍‌ରେ ଦୌଡିଲେ ୧.୬କିମି, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍‌

‘ବାପାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇଛି’

କରୋନା ପାଇଁ କ୍ରିକେଟର ସାଜିଲେ କୁଲି

ମୁହଁରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍‌‌ ମାସ୍କ ଲଗାଇ ରାସ୍ତାରେ ବୁଲିଲେ ଲୋକ, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ୍‌

NEET Result: ସୋଏବଙ୍କ ପରି ଇଏ ବି ରଖିଛନ୍ତି ଶତପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ

ରୋଗୀ ସେବାରେ ବ୍ରତୀ ରାଜ୍ୟପାଳ

ପୁରୁଣା ଇଂଜିନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରି ୪ ଚକିଆ ଗାଡି ତିଆରି କଲେ ଇଂଜିନିୟରିଂ ଛାତ୍ର

ଆଦିବାସୀ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଇବାର ନିଆରା ପ୍ରୟାସ: ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ସ୍କୁଲ୍‌ କାନ୍ଥରେ ଚିତ୍ର କଲେ ଶିକ୍ଷକ

ସ୍କୁଟି ଉପରେ ଖାଇବା ଦୋକାନ: ଟଙ୍କା ନଥିଲେ ମାଗଣା ଖାଇପାରିବେ ଗ୍ରାହକ

ଅଳିଆ ଗଦାରେ ଭେଟ: ଭୋକିଲା ଦେଖି ୩୦୦କୁକୁରକୁ ଘରକୁ ନେଇଆସିଛନ୍ତି ମହିଳା

୫ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ବାବା: କହିଲେ, ସ୍ତ୍ରୀର ପ୍ରେମ ଦିଏ ଲଢିବାକୁ ସାହାସ

You might also like