ଭୂତ, ପ୍ରେତ, ଆତ୍ମାମାନଙ୍କର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ବିଷୟ। ଅନେକ ଲୋକ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଭୂତମାନଙ୍କୁ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥାନ କୁହାଯାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେଭଳି ୧୦ଟି ଭୟାନକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିନେବା।

ରାଜସ୍ଥାନର ଅଲୱାର ଜିଲ୍ଲାର ଭଙ୍ଗାର୍ ଦୁର୍ଗ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଚଳଚଞ୍ଚଳ ଦୁର୍ଗ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି। ଦିନ ବେଳା ଏଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ଜମୁଥିବା ବେଳେ ଠିକ୍ ସନ୍ଧ୍ୟା ହୋଇଗଲେ ଏଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ନିରବତା।

ଡଲ୍ସ ଦ୍ୱୀପ ହେଉଛି ମେକ୍ସିକୋ ଠାରୁ ୧୭ ମାଇଲ ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ନିଆରା ଦ୍ୱୀପ। ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ ହଜାର ହଜାର ଭଙ୍ଗା ଡଲ୍ ଝୁଲୁଥାନ୍ତି, ଯାହା ଏହି ପରିବେଶକୁ ଖୁବ୍ ଭୟଙ୍କର କରେଇଥାଏ। ରାତିରେ ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ କେହି ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ, ଏହା ଶୂନ୍‌ଶାନ୍ ହୋଇଯାଏ। ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଡଲଗୁଡିକରେ ଆତ୍ମା ବାସ କରନ୍ତି, ସେଥିପାଇଁ ରାତିରେ ଏଠାରେ ଅଦ୍ଭୁତ ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଏ।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଭିକ୍ଟୋରିଆରେ ବିଚୱର୍ଥର ପାଗଳଖାନା ଖୁବ୍ ଭୟଙ୍କର। ୧୮୬୭ରୁ ୧୯୯୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଏକ ମାନସିକ ଡାକ୍ତରଖାନା ଥିଲା । ଏଠାରେ ୧୨୦୦ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ରହିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଥିଲା। ଏହି ପାଗଳଖାନାର ୧୩୦ ବର୍ଷର ଇତିହାସରେ, ଏଠାରେ ୯୦୦୦ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଆତ୍ମା ​​ଏଠାରେ ଘୂରିବୁଲେ, ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଯିବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି।

ବ୍ରିଟେନର ରିନ୍ହାମ୍ ହଲ୍ ଭୂତ କୋଠି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠି ବ୍ରିଟେନର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭଉଣୀ ଡୋର୍ଥୀ ୱାଲପୁଲଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ବୁଲୁଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ୱାଲପୁଲ ପ୍ରେମ କରୁଥିବାରୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ହଲ୍‌ରେ ବନ୍ଦୀ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଫ୍ରାନ୍ସର ଚଟେଉ ଡୀ ଚଟେଉବ୍ରିଆ ମହଲକୁ ଭୂତକୋଠି କୁହାଯାଏ। ସନ୍ଦେହ କାରଣରୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ବିଷ ଦେଇ ଏହି ମହଲରେ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେହି ମହିଳାଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଏଠାରେ ବୁଲୁଛି। ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଦେଖିଥିବା ପାଇଁ ଦାବି ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି।

ଏହା ହେଉଛି ଫିଲିପାଇନ୍ସର ମାନିଲା ଫିଲ୍ମ ସେଣ୍ଟର, ଯାହା ଭୂତର ସ୍ଥାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହାର ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଏଠାରେ ଅନେକ ଶ୍ରମିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କର ଆତ୍ମା ​​ଏଠାରେ ବୁଲୁଛି।

ଜାପାନର ଫୁଜି ପର୍ବତର ପାଦଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଓକିଗାରାର ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ବିଶ୍ୱରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଜଙ୍ଗଲ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ଏଠାରେ ଘୂରିବୁଲେ।

ଆମେରିକାର ଲୁସିଆନାରେ ‘ଦ ମାୟର୍ଟ୍ଟଲେସ୍ ସେଣ୍ଟ ଫ୍ରାନ୍ସିସଭିଲ୍’ ମଧ୍ୟ ଭୟାନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ୧୦ ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବିଲ୍‌ଡିଂର ବାରଣ୍ଡାରେ ଦୁଇ ପିଲାଙ୍କ ଆତ୍ମା ଦେଖା ଯିବା କୁହାଯାଏ।

ସିଙ୍ଗାପୁରର ବିଶନ୍ ଏମ୍‌ଆର୍‌ଟି ଷ୍ଟେସନ୍‌ ବି ସେଭ ଟେଙ୍ଗ ଶ୍ମଶାନରେ ନିର୍ମିତ। ୧୯୮୭ରେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଷ୍ଟେସନ ଖୋଲିଲା, ସେବେଠାରୁ ଭୂତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏଠାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କିଛି ମହିଳା ଅଦୃଶ୍ୟ ହାତରେ ଦେଖାଯିବା କଥା କୁହାଯାଏ, କେହି କେହି ସେମାନଙ୍କ କଟା ମୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିଲେ। ସବୁଠାରୁ ଭୟାନକ ଦୃଶ୍ୟ ଘଟିଲା ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଟ୍ରେନର ଛାତ ଉପରେ କେହି ବୁଲୁଥିବା ଶବ୍ଦ ଶୁଣିଲେ।

ରୋମାନିଆର ଲୁଲିଆ ହସଡେଡ୍ ହାଉସ୍ ମଧ୍ୟ ଭୂତକୋଠି ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏଟ୍। ଲୁଲିଆ ନାମକ ଜଣେ ଝିଅର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଏହି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ଝିଅର ପ୍ରାଣ ସହିତ ମଧ୍ୟ କଥା ହେଉଥିଲେ। ରୋମାନିଆରେ ଏହି କୋଠାଟି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟାନକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ।

Other Stories