କପିଳାସ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିବ ଗୋଠଛଡା ଛୁଆ ହାତୀ

ଗଲାବେଳେ ଆଖିରେ ଲୁହ ଦେଇଗଲା କୁନି ହାତୀ, ନର୍ସରୀ ପରିସରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଭାବବିହ୍ୱଳ ପରିବେଶ

ବ୍ରହ୍ମପୁର : କପିଳାସ ଅଭିମୁଖେ ଗୋଠଛଡା ହାତୀ ଛୁଆ । ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପକଣ୍ଠ ସୁନାପୁରରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ତିନିମାସର ହାତୀ ଛୁଆକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଗାଡିରେ  କପିଳାସ ଜଙ୍ଗଲକୁ ନିଆଯାଉଥିବା ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଡିଏଫଓ ପ୍ରକାଶ ଚାନ୍ଦ ।  ଆଜି ଟମଣା ନର୍ସରୀରୁ ଏକ ଗାଡ଼ିରେ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ତାକୁ କପିଳାସ ଅଭିମୁଖେ ନେଇ ଯାତ୍ରା କରିଛନ୍ତି । ସେଠାରେ ଜଙ୍ଗଲରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଆବାସ ସ୍ଥଳୀରେ ହାତୀ ଛୁଆଟିକୁ ଛଡ଼ାଯିବ । ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଢେଙ୍କାନାଳ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ କିଲୋମିଟର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି ବନବିଭାଗ । ଗାଡ଼ିରେ ହାତୀ ଛୁଆ ପାଇଁ ଖାଇବା ଓ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଛି । ୧୨ ଜଣ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅଧିକାରୀ ବି ସାଙ୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି । ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ସୁଦ୍ଧା ସେମାନେ କପିଳାସ ସ୍ଥିତ ହାତୀ ଉଦ୍ଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଯିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ତେବେ ଛୁଆ ହାତୀ ଯିବା ସମୟରେ ନର୍ସରୀ ପରିସରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଭାବବିହ୍ୱଳ ପରିବେଶ । ଛୁଆ ହାତୀକୁ ବିଦାୟ ଦେବା ବେଳେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଯାଇଥିଲା  । ହାତୀପଲ ଛୁଆ ହାତୀଟିକୁ ସିନା ଦଳରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ, ହେଲେ ବନ କର୍ମଚାରୀ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ତାର ସେବାଯତ୍ନ କରିଥିଲେ  । ହାତୀ ଛୁଆଟି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଖୁବଶୀଘ୍ର ମିଶି ଯାଇଥିଲା । ଘଣ୍ଟାକୁ ଘଣ୍ଟା ତାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ସହିତ ତା’ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ ଏହି କର୍ମଚାରୀମାନେ । ଆଉ ଯେତେବେଳେ ଆଜି ହାତୀ ଛୁଆଟିକୁ ଗାଡ଼ି ଉପରକୁ ଚଢ଼ାଇ ଦିଆଗଲା, ସେତେବେଳେ  ଉପସ୍ଥିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ କୋହ ସମ୍ଭାଳି ପାରି ନଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଜକେଇ ଆସିଥିଲା । ହାତୀ ଛୁଆ ଏଠାରୁ ଚାଲିଯିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ବି ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।  ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହାତୀ ଓ ମଣିଷ ଭିତରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅନାବିଳ ସମ୍ପର୍କକୁ ଭୁଲିପାରୁନାହାଁନ୍ତି ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ।

ସେପଟେ ଛୁଆ ହାତୀଟିକୁ କପିଳାସ ଚିଡ଼ିଆଖାନାରେ ରଖାଯିବ ବୋଲି  ସ୍ଥିର କରିଛି ରାଜ୍ୟ ବନ ବିଭାଗ । କପିଳାସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ କିଛିଦିନ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଘରେ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ଛୁଆ ହାତୀଟିକୁ ରଖାଯିବ । ମାହୁନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏକ ଇନଫ୍ରାରେଡ ଲାଇଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଠି ଉଷ୍ମତା ପାଇପାରିବ ହାତୀଛୁଆ  । ଏହା ସହିତ ହାତୀଛୁଆର ବ୍ଲଡ ସାମ୍ପଲ କଲେକ୍ସନ କରି OUATକୁ ପଠାଯିବ । ତା ଦେହରେ ହରପିସ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ରୋଗ ଅଛିକି ନାହିଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ କପିଳାସ ହାତୀ ଉଦ୍ଧାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ତିନୋଟି ପୁରୁଷ ହାତୀ ଥିବା ବେଳେ ଗୋଟିଏ ମାଈ ହାତୀ ଅଛନ୍ତି । ଏକମାସ ରହିବା ପରେ ସେ ଅନ୍ୟ ହାତୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇ ଚଳିପାରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି  ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଉପକଣ୍ଠ ସୁନାପୁରରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିବା ଏହି ୩ ମାସର ଛୁଆହାତୀକୁ ପଲରେ ଥିବା ହାତୀମାନେ ଆଉ ଗ୍ରହଣ କଲେନାହିଁ । ଫଳରେ  ପଅର ଦିନ ରାତିରୁ ଛୁଆ ହାତୀକୁ ସେଠାକାର ବନ ବିଭାଗର ଟମଣା ବିଟ୍‌ ହାଉସ୍‌ରେ ଆଶ୍ରୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବାର ମଜା ନେବା ବେଳେ ଭାସି ଯାଉଥିବା ଏହି ହାତୀ ଛୁଆକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ବନ ବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀମାନେ ହାତୀ ଛୁଆଟିକୁ ତା’ ଦଳକୁ ପୁଣି ଫେରାଇ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଗୋଠ ଛଡ଼ା ହୋଇଥିବା ଏହି ହାତୀ ଛୁଆଟିକୁ ଆଉ ତା’ ମା’ ଗ୍ରହଣ କରି ନଥିଲା । ସେ ବାରମ୍ବାର ତାକୁ ତଡ଼ି ଦେଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ବନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାକୁ ଟମଣା ନର୍ସରୀରୁ ଆଣି ତା’ର ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ। ସେହିପରି ଖାଇବାପିଇବା ଶିଖି ନଥିବାରୁ ନିଯୁକ୍ତ ବନ କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାକୁ ଖୁଆଇଥିଲେ।

You might also like