ପ୍ରଥମ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ କାହିଁକି ଅଧିକ ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନା ? ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ..

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରଥମ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ କାହିଁକି ଅଧିକ ଘାତକ ହେଉଛି କରୋନା ? ଗତ ଥର ଅପେକ୍ଷା ଏଥର କଣ ପାଇଁ ଅଧିକ ମୁଣ୍ଡ ନେଉଛି ମହାମାରୀ ? ଏପ୍ରିଲରେ ରାଜ୍ୟରେ ୧୨୨ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ମେ’ ମାସ ଅଧାବେଳକୁ କୋଭିଡ୍ ନେଲାଣି ୨୭୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ । ଏହାକୁ ନେଇ ଏବେ ଚିନ୍ତା ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଭାଇରସର ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ ସାଙ୍ଗକୁ ମେଡିକାଲ ଆଡମିଶନରେ ବିଳମ୍ବ କାରଣରୁ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବା ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ । ଏପଟେ ରାଜ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବା ଏବଂ ଶବ ଶତ୍କାର ପାଇଁ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟର ଅଭାବ ହେଉଥିବାରୁ ଏହାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ରାଜଧାନୀରେ ଯୁଦ୍ଧକାଳୀନ ଭିତ୍ତିରେ ଚାଲିଛି ଶ୍ମଶାନଘାଟର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ।

କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଲହରଠାରୁ ଅଧିକ ଘାତକ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର । ଖାଲି ଦ୍ରୁତ ସଂକ୍ରମଣ ନୁହେଁ, ତା’ ସାଙ୍ଗକୁ ଅଧିକ ମୁଣ୍ଡ ବି ନେଉଛି ମହାମାରୀ । ଯଦି ଆମେ ଦେଖିବା, ମେ’ ମାସ ଅଧା ବେଳକୁ କେତେ ଭୟଙ୍କର ଏବଂ ଘାତକ ସାଜିଛି କରୋନା ରାକ୍ଷସ । ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ କରୋନାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ ୧୨୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଲେ ମେ’ ଆରମ୍ଭରୁ ହିଁ ଆକ୍ରାମକ ସାଜିଛି କରୋନା ଭୂତାଣୁ । ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଅର୍ଥାତ ୧୬ ଦିନ ଭିତରେ କୋଭିଡ୍ ନେଲାଣି ୨୭୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ । ଯାହାକି ହାରାହାରି ହିସାବରେ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ ୧୬ରୁ ଅଧିକ ।

ତେବେ ଗତ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା ଏବର୍ଷ କାହିଁକି ଏତେ ସାଂଘାତିକ ରୂପ ଧାରଣ କରୁଛି କରୋନା ? ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥିବା, ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ଚିହ୍ନଟରେ ବିଳମ୍ବ, ମେଡିକାଲରେ ଆଡମିଶନରେ ଡେରି ଏବଂ ତତ୍କାଳ ଚିକିତ୍ସାର ଅଭାବ ଆଦି କାରଣ ପାଇଁ ବଢୁଛି ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ।

ଏପଟେ ମହାମାରୀ ଦିନକୁ ଦିନ କେତେ ଅଧିକ ଆକ୍ରାମକ ଢଙ୍ଗରେ ମୃତ୍ୟୁର ତାଣ୍ଡବ ରଚୁଛି, ତାର ମୁକସାଖି ହେଉଛି ଶ୍ମଶାନ ଘାଟ । ସହରରୁ ଗାଁ ଯାଏଁ କେଉଁଠି ବି ମଶାଣି ଜୁଇକୁ ଫୁରୁସତ ନାହିଁ । ସବୁଠି ଆତ୍ମୀୟଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଓ ଶେଷକୃତ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଗୁଛି ଗହଳି । ଏମିତିକି ମୃତଦେହ ସତ୍କାର ଲାଗି ଘଣ୍ଟା, ଘଣ୍ଟା ଅପେକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି ପରିଜନ । ଆଗକୁ ଏସମସ୍ୟା ଆହୁରି ଗମ୍ଭୀର ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରି ରାଜଧାନୀରେ ସତ୍ୟନଗର ବାଦ୍ ଆଉ ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନରେ ଶ୍ମଶାନ ଘାଟର ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ମହାନଗର ନିଗମ ।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ପଟିଆସ୍ଥିତ ଜଳିମୁଣ୍ଡା ସାହି ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଭରତପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ପଟିଆରେ ଉଭୟ ଗ୍ୟାସ୍ ଓ କାଠ ଚୂଲାରେ ଦୈନିକ ୨୦ ଏବଂ ଭରତପୁରରେ କେବଳ କାଠ ଚୂଲାରେ ଦୈନିକ ୧୦ଟି ଶବଦାହ କରାଯାଇପାରିବ । ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହେ ଭିତରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଯାକ ସ୍ମଶାନ ଘାଟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବା ନେଇ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି । ଏପଟେ ସମ୍ବଲପୁରର ସହରରେ ବି ଶବଦାହ ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ସମ୍ବଲପୁର ଓ ବୁର୍ଲାରେ ଥିବା ୫ଟି ଯାକ ସ୍ମଶାନରେ କୋଭିଡ୍ ମୃତକଙ୍କ ଶବ ସତ୍କାର ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେଇଛି ମହାନଗର ନିଗମ । ବୁର୍ଲାରେ ଥିବା ୩ଟି ସ୍ମଶାନଘାଟର ଶବଦାହ କ୍ଷମତା ବି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ।

You might also like