ତାତିରେ ସିଝୁଛି ସାରା ରାଜ୍ୟ: ୪୨ ଡିଗ୍ରୀ ସହ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଜାରି ରହିଛି ତାତି । ଉତ୍ତରରୁ ଉପକୂଳ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଓଡ଼ିଶାରେ ପ୍ରବଳ ଗରମ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି । ଗତକାଲି ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରାଜ୍ୟର ୫ ସହରର ତାପମାତ୍ରା ରହିଛି । ୪୨ ଡିଗ୍ରୀ ସହ ଟିଟିଲାଗଡ଼ ରାଜ୍ୟର ସବୁଠୁ ଉତ୍ତପ୍ତ ସହର ପାଲଟିଛି । ୪୧ ଦଶମିକ ୮ ଡିଗ୍ରୀ ସହ ସୋନପୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ଉତପ୍ତ ସହର ଥିଲାବେଳେ ବୌଦ୍ଧ, ଭବାନୀପାଟଣା, ମାଲକାନଗିରିରେ ୪୦ ଉପରେ ରହିଥିଲା ପାରଦ । ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନରେ ତାପାମାତ୍ରା ଆହୁରି ବଢ଼ିବ ବୋଲି ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନ କେନ୍ଦ୍ର ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ତେବେ ଗତକାଲି ବାଲେଶ୍ୱର ଜିଲ୍ଲାର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ସଂଧ୍ୟା ବେଳେ କାଳ ବୈଶାଖୀ ବର୍ଷାରେ ଭିଜିଛି ବାଲେଶ୍ୱର । ସେହିପରି ପାରାଦୀପ, କୁଜଙ୍ଗ, ଏରସମା ଅଞ୍ଚଳରେ କାଳବୈଶାଖୀର ତାଣ୍ଡବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଗତକାଲି ରାତି ପ୍ରାୟ ୯ଟା ବେଳେ ମାତ୍ର ୧୫ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଘଡଘଡି ସହ ଭୀଷଣ ଧୂଳିଝଡ ଓ ବର୍ଷା ହୋଇଥିଲା । ଫଳରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ ପଡ଼ିବା ସାଙ୍ଗକୁ ଚାଳଛପର ଘର କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକ ଗଣ୍ଡକିପୁର ଗାଁରେ ନଡ଼ଇା ଗଛ ପଡ଼ି କଟନ ମାଝିଙ୍କ କୋଠାଘର ଛାତ ଫାଟି ଯାଇଛି । ପାରାଦୀପରେ ବିଭିନ୍ନ ବସ୍ତି ସମେତ ଏରସମା ଓ କୁଜଙ୍ଗ ବ୍ଲକର ବିଭିନ୍ନ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଗଛ ଭାଙ୍ଗିବା ସହ ଚାଳଘର ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

ସେପଟେ କାଳବୈଶାଖୀରେ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଛି । ଭଦ୍ରକ ବାସୁଦେବପୁର ବିଜୟପାଟଣା ଗାଁରେ ଘଟିଛି ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା । ମୃତ ଯୁବକ ହେଲେ ଜଗନ୍ନାଥ ଗିରି ।  ସେ ତାଙ୍କ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଫାର୍ମରେ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ବଜ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା  । ଆଉ ଏଥିରେ ସେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ।  ପରେ ତାଙ୍କୁ ବାସୁଦେବପୁର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା ।  ମାତ୍ର ସେଠାରେ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ।

You might also like