ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆରମ୍ଭରୁ ବଢିଲାଣି ପାଣି ସମସ୍ୟା : ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ

କାମରେ ଆସୁନି ନଳକୂଅ, ଚୁଆ ଓ ପୋଖରୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ
ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେବି ମିଳୁନି ସୁଫଳ
ମୋହନା ଓ ଟାଙ୍ଗୀରେ ବିଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ପାଇଁ ହଇରାଣ ଗ୍ରାମବାସୀ

ମୋହନା,ଚୌଦ୍ୱାର(ମିହିର ଜିତ, ପ୍ରକାଶ ନାୟକ): ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଆରମ୍ଭରୁ ବଢିଲାଣି ପାଣି ସମସ୍ୟା । ବିଶୁଦ୍ଧ ପିଇବା ପାଣି ପାଇଁ ଡହକବିକଳ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ॥ ମୋହନାରୁ ଟାଙ୍ଗୀ ସବୁଠି ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି । କେଉଁଠି ନଳକୂଅ ନାହିଁ ତ ପୁଣି କେଉଁଠି ଚୁଆ, ପୋଖରୀ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଗ୍ରାମବାସୀ । ଏବେଠୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନହେଲେ ନିଦାଘ ଖରା ଦିନେ କିପରି ଚଳିବେ ଲୋକେ ତାହା ପାଲଟିଛି ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ।

ଟୋପେ ପାଇଁ ଚାଲିବାକୁ ପଡୁଛି ମାଇଲ ମାଇଲ ବାଟ । ଜଙ୍ଗଲ ପାହାଡ ଡେଇଁ ଗଲେ ମିଳୁଛି ପାଣିର ସନ୍ଧାନ ।  ଗଜପତି ଜିଲ୍ଲା ମୋହନା ବ୍ଲକ କଟାମା ପଂଚାୟତର ଦୁର୍ଗମ ବାଲିଗଣ୍ଡା, ଦନିଗାଁ ଓ ବାରିହାପଦା ଗାଁ ଗୁଡିକରେ ଉତ୍କଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଜଳ କଷ୍ଟ । ଗାଁରେ ଥିବା ନଳକୂଅ ଅଚଳ, ଏଣୁ ବିଲମାଳ ଓ ପାହାଡ ଉପରେ ଖୋଳାଯାଇଥିବା ଚୁଆ ପାଣି ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଗ୍ରାମବାସୀ। ସେପଟେ ଦନିଗାଁରେ ଗତ ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ଜଳଯୋଗାଣ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଖୋଳା ଯାଇଥିବା ବୋର୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇନପାରି ପଡିରହିଛି । ଜଳକଷ୍ଟ ଦୂର ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ ପରେ ବି କେହି ଶୁଣୁନଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ କହିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟପଟେ ଏନେଇ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିପାରିନି ।

ସେହିଭଳି କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଟାଙ୍ଗୀ ଜୟପୁର ଗାଁରେ ପାଣି ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଗାଁର ପ୍ରାୟ ୨ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଲୋକଙ୍କ ସାହାଭରସା ଗୋଟିଏ ପୋଖରୀ । ଗାଁରେ ଥିବା ୨ ଟି ନଳକୂଅ କାମରେ ଲାଗିପାରୁନି । ଗୋଟିଏ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅକାମୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିରେ ବାହାରୁଛି ନାଲିପାଣି । ଯାହାଫଳରେ ଗାଁ ମୁଣ୍ଡରେ ଥିବା ଏଇ ପୋଖରୀ ପାଣିକୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ । ପାଣି ସମସ୍ୟା ନେଇ ବହୁବାର ଜଣାଇବା ପରେବି ପ୍ରଶାସନ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉନଥିବାରୁ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଛି ଅସନ୍ତୋଷ । ଏନେଇ ବିଡିଓ କହିଛନ୍ତି ପଂଚାୟତ କତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ କରାଯିବ ।

You might also like