କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ବଣ୍ଡା ଘାଟିରେ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ

ମାଲକାନଗିରି: ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲାର ବଣ୍ଡା ଘାଟିରେ କରୋନା ଚିହ୍ନଟ ପରେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଟିକାକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା । ବଣ୍ଡା ଘାଟିରେ ଲୋକଙ୍କ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କରାଯିବା ସହ ଭ୍ୟାକ୍ସିନେସନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଛି । ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟିମ୍ ଯାଇ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାଦାନ କରୁଛନ୍ତି ।

Bonda People

ତେବେ ଗତ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ରାଜ୍ୟ ସବୁଠାର  ଦୁର୍ଗମ ଅଞ୍ଚଳ କୁହାଯାଉଥିବା ବଣ୍ଡା ଘାଟିରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ତତ୍ପର ହୋଇ ଉଠିଥିଲା । କାରଣ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଲହର ଏହି ବଣ୍ଡାଘାଟି ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଚୁଇଁ ପାରି ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏଠାରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକ୍ରାନ୍ତ କରି ସାରିଛି । ତେବେ ଖୁସିର କଥା ଯେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସୁସ୍ଥ ହୋଇସାରିଲେଣି । ଆଉ ଯେଉଁମାନେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖାଯାଇଛି ।

Bonda People

ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏଠାର କରୋନା ନେଇ ସଚେତନତା କରାଯାଉଛି । ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ବୁଝାସୁଝା କରାଯାଉଛି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ଯଦି କୌଣସି ଲୋକ ନିକଟରେ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତାକୁ ଅଳଗା ରଖିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ, ଏଠାକାର କିଛି ଲୋକ ରାଜ୍ୟ ବାହାରକୁ ତଥା ଛତିଶଗଡ଼କୁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରୁ ସେମାନେ ଫେରିବା ପରେ ଏଠାରେ କିଛି ଲୋକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥାଇପାରନ୍ତି ।

Bonda People

ତେବେ ସାରା ବିଶ୍ୱ ତଥା ଦେଶ ଓ ରାଜ୍ୟ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ବସିଥିବା ବେଳେ ଏଠାକାର ଏହି ବଣ୍ଡା ପ୍ରଜାତିର ଲୋକେ କରୋନା କ’ଣ ଜାଣିନାହାନ୍ତି । ସେମାନେ କରୋନା ମାହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜ୍ଞ। ଏମିତିକି ସେଠାରେ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ କରୋନାକୁ ଅବିଶ୍ୱାସ କରିବା ସହ ଟେଷ୍ଟିଂ କିମ୍ବା ଆଇସୋଲେସନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାକ୍ଷାନ କରୁଛନ୍ତି ।

Bonda People

ଅନ୍ୟପଟେ ଏବେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଗାଁ ମୁହଁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଫୋକସରେ ରହିଛି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ । ଗାଁ ଗାଁରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ସଚେତନ କରିବା ସହ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ସରକାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଛନ୍ତି । ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଚେନକୁ  ବ୍ରେକ୍ ଦେବା ପାଇଁ ଗାଁ ଗୁଡ଼ିକୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସରକାର ।

You might also like