ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ; ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟିଛନ୍ତି ଉଦାହରଣ

ବାରିପଦା /କଟକ : ସମାଜ ଆଖିରେ ସେମାନେ ଜଣେ ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ; ହେଲେ ନିଜେ, ନିଜ ପରିବାର ଓ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶାଳ ଉଦାହରଣ। ଜଣେ ପିଲାଦିନୁ ଗୋଟିଏ ହାତ ହରାଇ ତ ଆଉ ଜଣେ ଜନ୍ମରୁ ଦୁଇ ଗୋଡ଼ର ଦୁର୍ବଳ ଅବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ । କିନ୍ତୁ ଏ ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏମାନେ ଜଣେ ଜଣେ ବିଜୟୀ ଯୋଦ୍ଧା। ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏମାନେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ନିଜ ପାଇଁ କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ-ସ୍ୱାଭିମାନୀ।

ବାରିପଦା ମେଡିକାଲ ରୋଡରେ ଛୋଟିଆ ପାନ ଦୋକାନଟିଏ କରି ଖୁସିରେ ପରିବାର ଚଳାନ୍ତି କୋପି ରଞ୍ଜନ ମାହାନା କୋପିଙ୍କ ପାନ ଭଙ୍ଗା ତରିକା ଦେଖିଲେ ଯେ କେହି ବି ଆଖି ଫେରାଇ ନେବା ମୁସ୍କିଲ। ତାଙ୍କ ନିଆରା ଷ୍ଟାଇଲ, ଅମାୟିକ ବ୍ୟବହାର ଆଉ ସ୍ୱାଭିମାନୀ ପଣ ପାଇଁ ସେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଶ୍ ପରିଚିତ।

ଘରେ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ଦୁଇ କଲେଜ ପଢୁଆ ପିଲାଙ୍କ ଦାୟିତ୍ୱ। ହେଲେ ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ବି ନିଜ ଦାୟିତ୍ୱବୋଧରୁ କେବେ ଦୂରେଇ ନାହାନ୍ତି। ନିଜର ଏ ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ କେବେ ଅନୁଶୋଚନା କି ଭାଗ୍ୟକୁ ନିନ୍ଦି ନାହାନ୍ତି ସେ।  ବରଂ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ କାହାରି ଦାନ କି ଦୟା ବିନା କିଭଳି ଜୀବନକୁ ଜିଣି ହେବ ତାର ସରଳ ସୂତ୍ର ପାଇଛନ୍ତି କୋପି ରଞ୍ଜନ।

ଜନ୍ମରୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାସିକ୍ତ ଜୀବନକୁ ଚିହ୍ନି ସାରିଥିବା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ତ୍ରିନାଥ ସାହୁ । ଦୁଇଟି ଯାକ ଗୋଡ଼ର ଏମିତି ଅବସ୍ଥାରେ ବି କେବେ ଥକି ନାହାନ୍ତି ସେ । କଟକ ବଢେଇସାହିରେ ରହୁଥିବା ତ୍ରିନାଥ ୧୫ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବ ଚଳାନ୍ତି। ବୃତ୍ତିରେ ସେ ଜଣେ ଅଟୋ ଚାଳକ।

ଆଜିକୁ ଦୀର୍ଘ ୧୭ ବର୍ଷ ହେବ ପରିବାର ପ୍ରତିପୋଷଣ ପାଇଁ ଆଉ କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ନାହାନ୍ତି ବରଂ କେତେଜଣ ବନ୍ଧୁ ଓ ଶୁଭେଚ୍ଛୁଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଅଟୋଟିଏ କରି ସେଇ ରୋଜଗାରରେ କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ଚଳାଇଛନ୍ତି ସଂସାର ଗାଡ଼ି। ତେବେ ବିଡ଼ମ୍ବନା ହେଉଛି ତ୍ରୀନାଥଙ୍କ ଯୌଥ ପରିବାରରେ ୧୫ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ୬ ଜଣ ବି ତାଙ୍କ ଭଳି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ । ହେଲେ ଦୁଃଖର ଏ ବିରାଟ ପାହାଡ଼ ଦେଖି ସେ କେବେ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇ ନାହାନ୍ତି; ବରଂ ସବୁ କୋହ ଓ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ନିଜ ଭିତରେ ଚାପି ଭାଇଚାରାର ସହରରେ ଜଣେ ଭଲ ଅଟୋ ଚାଳକର ପରିଚୟ ପାଇଛନ୍ତି।

ଜୀବନର ଆରମ୍ଭରୁ ନିଜ ଅକ୍ଷମତାକୁ କେବେ ବୋଝ ନଭାବି ଅନ୍ୟ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଭଳି ସ୍ୱଚ୍ଛନ୍ଦରେ ଜୀବନ ଜିଇଁବାର କଳାରେ ସିଦ୍ଧହସ୍ତ ଏ ଦୁହେଁ। ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ନିଶ୍ଚୟ।

ଦେଖନ୍ତୁ ଏହି ଭିଡ଼ିଓ –

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

୬ ବର୍ଷର ବିସ୍ମୟ ବାଳକ ; ପଢୁଛନ୍ତି ଭାଗବତ

ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ଚେକିଂ ବେଳେ ବ୍ୟାଗ୍ ଭିତରୁ ମିଳିଲା ୫ ମାସର ଶିଶୁ !

ଆର୍‌ଟିଓ ଅଫିସରେ ଚାଲିଛି ଦଲାଲ୍‌ଙ୍କ ରାଜ୍‌

ଅଶୋକ ଓ ଅନ୍‌ସାରୀଙ୍କ ଫଟୋ ପଛର ଅସଲ କାହାଣୀ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ?

ସଂଗୀତ ମନସ୍କ ସରୋଜିନୀ ; ପରିଣତ ବୟସରେ ବି ତୁଟିନି ସଂଗୀତ ପ୍ରତି ମୋହ

ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅଭିନବ ପ୍ରୟାସ ; ତିଆରି କଲେ ବ୍ୟାଟେରି ଚାଳିତ ସାଇକେଲ

ବେଶରେ ପୁରାପୂରି ଘରଣୀ, ହେଲେ ପେଶାରେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର

ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରମିଶନ ଏକ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ବିଶ୍ଲେଷଣ

ଓଡ଼ିଆ କିନ୍ନର ହେଲେ ଭାରତର ଏକ ନମ୍ବର ଉବେର ଚାଳକ

୧୨ ବର୍ଷିୟ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଅପୂର୍ବ ଦକ୍ଷତା ; ପାଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ବଜାଉଛନ୍ତି ବାଜା

ଗପ ନୁହେଁ ସତ କାହାଣୀ ; ବିଧବା ବୋହୂର ବାହାଘର କଲେ ଶାଶୂ

ଗୋରା କ୍ରିମ୍‌ର କଳା କାହାଣୀ ; ପ୍ରସାଧନ ନାଁରେ ଔଷଧ ବିକ୍ରି

You might also like