ମୌସୁମୀ ବର୍ଷା, ଟୋକନ୍ ଲାପ୍ସ ଆଉ ମିଲର୍ସଙ୍କ ମନମାନିରେ ଧନ୍ଦି ହୋଇ ଆକ୍ତାମାକ୍ତା ହେଲେଣି ରବି ଧାନ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ମଣ୍ଡିରେ ଅପେକ୍ଷାରତ ଚାଷୀ । ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋରେ ନଦେଖିଲେ ବିଶ୍ୱାସ ହେବନି । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଧାନ ଗଜା ଧରିଗଲାଣି ।

ଚାଷୀ ହୀନସ୍ତାର ମାଳମାଳ ଅଭିଯୋଗ ଭିତରେ ଆମେ କହୁଛୁ ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା । ଗୋଟିଏ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ସାରସମାଲ ମଣ୍ଡିର କଥା ତ ଅନ୍ୟଟି ବଲାଙ୍ଗିର ଜିଲ୍ଲା ଧୂମାଭଟ୍ଟା ଗାଁର ସାରସମାଲ ମଣ୍ଡିର କଥା । ଚାଷୀମାନେ ଏଠି ଅଖା ଧରିଛନ୍ତି, ସେଥିରେ ସାଲୁବାଲୁ ଧାନ ଗଜା । ଆଉ କିଛି ବର୍ଷାରେ ଭିଜି ଭିଜି ଗଛ ହେଲାଣି । ଯଦି ବାହାରେ ଏମିତି, ତାହାଲେ ମଣ୍ଡିରେ ପଡିଥିବା ବସ୍ତା ଭିତର ଅବସ୍ଥା କଣ ହୋଇଥିବ ସହଜରେ ଅନୁମେୟ । ରବି ଋତୁରେ ବିକ୍ରି ଅପେକ୍ଷାରେ କେବଳ ଏଇ ମଣ୍ଡିରେ ପଡିଛି ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ବସ୍ତା ଧାନ । ଚାଷୀ ଅନେଇ ବସିଛି, ହେଲେ ମିଲର୍ସଙ୍କ ଦେଖା ନାହିଁ । ପ୍ରାୟ ୨୯ଜଣ ଚାଷୀଙ୍କ ଟୋକନ ବି ଲାପ୍ସ ହୋଇଗଲାଣି । ଯେଉଁ ସ୍ବଂୟ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଧାନ କିଣିବାକୁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି, ତାଙ୍କ କହିବା କଥା ଟାର୍ଗେଟ୍ ପ୍ରାୟ ଫିଲଅପ୍ ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଧାନ ଉଠିନି ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଣି ଟୋକନ୍ ଦିଆଯିବ । ଏଣେ ପାଟଣାଗଡ଼ ଉପଖଣ୍ଡ ଧୂମାଭଟା ଗାଁର କଥା ବି ବଡ଼ ବିଚିତ୍ର । ବେଲପଡ଼ା ବ୍ଲକର ନମ୍ବର ଓ୍ୱାନ୍ ଚାଷୀ ଯୁଗଲାଲ ବୁଡେକ୍‌ ମଣ୍ଡିରେ ଧାନ ବିକି ନପାରି ଘରେ ୬୦ କୁଇଣ୍ଟାଲ୍ ପାଖାପାଖି ଥାକ ମାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଠିକ୍ ସମୟରେ କାଗଜପତ୍ର ଦେଇଥିଲେ, ହେଲେ ଟୋକନ୍ ପାଇଲେନି । ଯୁଗଲାଲ୍ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଧାନ ଅଧିକ ଦିନ ରହି ଗଜା ମାରିବା ଆଶଙ୍କାରେ ଘର ଲୋକେ ଶୁଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଚଳାଇଛନ୍ତି ।

ଏଣେ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷିଛି ବିଜେପି । କୃଷକମୋର୍ଚ୍ଚା ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ପ୍ରଦୀପ ପୁରୋହିତ କହିଛନ୍ତି-ମିଲର୍ସଙ୍କ ମର୍ଜିରେ ଧାନ ମଣ୍ଡି ଚାଲିଛି । ଯେଉଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ବିଜେପୁର ଛାଡ଼ିବା ବେଳେ ନିଜେ ବିଜେପୁର ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ, ସେଠି ବି ମଣ୍ଡି ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ଚରମ ସୀମାରେ । ଟୋକନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଓ ଟାର୍ଗେଟ୍ ଫିକ୍ସିଂ ଯୋଗୁଁ ଚାଷୀ ହଇରାଣ ହେଉଛନ୍ତି । ଶାସକଦଳ ଓ ମିଲରଙ୍କ ମଧୁଚନ୍ଦ୍ରିକାରୁ ବ୍ୟାପକ ହେରାଫେରି ଚାଲିଛି ।

ସେହିପରି ବିଧାୟକ ମୁକେଶ ମହାଲିଙ୍ଗ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି । ରବି ଧାନ କିଣିବାକୁ ଏଯାଏଁ ଠିକ୍‌ରେ ଟୋକନ୍ ବଣ୍ଟନ ହୋଇନି । ବିଧାୟକ ନାଉରୀ ନାଏକ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ଧାନ କିଣିବାକୁ ଟଙ୍କା ଦେଉଛି । ଏଠି ଚାଷୀ ପାଖରେ ଟୋକନ ରହୁଛି ହେଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଧାନକିଣା ଅବଧି କମେଇ ଦେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଆସନ୍ତା ତିନି ଦିନ ଭିତରେ ଧାନ ବିକ୍ରି ସମସ୍ୟା ଦୂର ନହୁଏ ତାହାଲେ ଯୋଗାଣ ନିଗମ ଆଗରେ ଧାରଣା ଦେବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛି ବିଜେପି ।

ସେହିପରି ଧାନ କିଣା ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ବି ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି କହିଛି ଦଲାଲ ଓ ମିଲମାଲିକ କାଗଜପତ୍ରରେ ଧାନ କିଣୁଛନ୍ତି ।

Other Stories