ଅଜବ ପରମ୍ପରା ; ପିଢ଼ି ପିଢ଼ି ଧରି କ୍ଷୀର ଦୁହଁନ୍ତିନି କି ପିଅନ୍ତିନି ଏଠାର ଲୋକେ

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ( ରତ୍ନାକର ପ୍ରଧାନ) : କ୍ଷୀରକୁ କିଏ ଅମୃତ ସହ ତୁଳନା କରନ୍ତି ତ ଆଉ କିଏ ଏହାକୁ ସୁପରଫୁଡ୍ ବୋଲି କୁହନ୍ତି। କ୍ଷୀରରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣର କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଥିବାରୁ ଶରୀର ପାଇଁ ଏହା ବେଶ୍ ହିତକର। ତେବେ ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳରେ କିନ୍ତୁ କ୍ଷୀର ଆଦୌ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ପିଢ଼ି ପିଢ଼ି ଧରି ଏଠାକାର ଲୋକେ ଗାଈ ଗୋରୁ ପାଳନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ବି ଗାଈର କ୍ଷୀର ଦୁହଁନ୍ତିନି କି ପିଅନ୍ତି ନାହିଁ।

ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳରେ କ୍ଷୀରକୁ ନେଇ ରହିଛି ଅଜବ ପ୍ରଥା ଏବଂ ପରମ୍ପରା। ପୁରୁଷ ପୁରୁଷ ଧରି ଏମାନେ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତିନି କି କ୍ଷୀରର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତିନି। କେବଳ ପୂଜାପର୍ବ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସିରେ କ୍ଷୀରକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତିନି ଏଠାକାର ୭ଟି ପଞ୍ଚାୟତବାସୀ।

କ୍ଷୀରକୁ ନେଇ ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଞ୍ଚଳବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଏଭଳି ବଦ୍ଧମୂଳ ଧାରଣା କାହିଁକି ? ତାହାର ଉତ୍ତର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ କାହା ପାଖରେ ନାହିଁ। ତେବେ ସ୍ଥାନୀୟ ଅଂଚଳରେ ପୂର୍ବ ପୁରୁଷରୁ ଚଳିଆସିଥିବା ପ୍ରଥା ହେଉ କି, ଦୁଗ୍ଧ ଜାତ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର ନକରିବା ଯୋଗୁଁ ହୁଏତ କ୍ଷୀର ଭଳି ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ପାନୀୟକୁ ଏଠାକାର ଲୋକେ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ସାମିଲ୍ କରିନାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବା ସହ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନର କୌଶଳ ଏବଂ ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଏହାର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଗୋପାଳନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଯୋଗାଇ ଆସୁଛନ୍ତି ସରକାର। ତେବେ ସ୍ୱାଭିମାନ ଅଂଚଳ ଲୋକେ କେବେ ଏ ବାବଦରେ ସଚେତନ ହେବେ ତାହା ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଭଜନ ପ୍ରେମରେ ଭାଲୁ: ଶିକାରକୁ ଛାଡ଼ି ପ୍ରସାଦ ଖାଉଛନ୍ତି

୭ ବର୍ଷର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ପରେ ସାତ ଜନ୍ମର ସାଥୀ ହେଲେ

କାହିଁକି ମନ୍ଦିର ଭାଙ୍ଗୁଥିଲା କଳାପାହାଡ଼

ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ଅବିନାଶ ମାଷ୍ଟର୍‌ସେଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ସିଜନ୍‌ ୬ ବିଜେତା

ପ୍ରତୀକ୍ଷା ଓ ଜଗା ଏକ ସଫଳ ପ୍ରେମକାହାଣୀର ଉଦାହରଣ

କଞ୍ଚା ମାଛ ଓ ପନିପରିବା ଏମିତିକି ନିଆଁ ଖାଇଯାଉଥିବା ‘ସର୍ବଗିଳା ମଣିଷ’ ରଞ୍ଜନ କୁମାର

କର୍ତ୍ତବ୍ୟନିଷ୍ଠ ଓ ସେବା ପରାୟଣ ଏହି ମଣିଷଙ୍କୁ ସାଲ୍ୟୁଟ୍

ESA ଏବଂ NASAର ଐତିହାସିକ ମିଶନ; ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଫଟୋ

ଭାଲେଣ୍ଟାଇନ୍ସ ଡେ’ରେ ହେବନି ମହାରଥୀଙ୍କ ଝିଅ ବାହାଘର

ପ୍ରୀତିର ବନ୍ଧନେ ସାର୍ଥକ ସ୍ୱପ୍ନ , ଏଇ ବୋଧେ ପ୍ରେମ …

ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା : ମିଛ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଜାଲରେ ଗାଁ ମଣିଷ

ଗୁଜରାଟ୍ ସିଂହ ଓ ସିଂହୀର ଏପରି ପ୍ରେମ କାହାଣୀ କେବେ ଶୁଣି ନଥିବେ

You might also like