କରୋନା ପାଇଁ କ୍ରିକେଟର ସାଜିଲେ କୁଲି

କୋରାପୁଟ: କରୋନା ମହାମାରୀ ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନଧାରା ବଦଳାଇ ଦେଇଛି । କିଏ ରୋଜଗାର ହରାଇଛି ତ ଆଉ କିଏ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ ଦିନ କାଟୁଛି । ଆମେ ଏମିତି ତଣେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ସ୍ତରର କ୍ରିକେଟରଙ୍କ କଥା କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯିଏ କି ଜୁନିୟର ସ୍ତରରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ହାସଲ କରି ମଧ୍ୟ ଅଭାବ ଅନଟନରେ ଚଳୁଛନ୍ତି ।

କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁକ୍ରିଗୁଡ଼ା ଗାଁର ସୁଖରାମ ମାଝୀ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌। ଭାରତୀୟ ଦୃଷ୍ଟିବାଧିତ କ୍ରିକେଟ ଟିମ୍‌ର ଜଣେ ଆଗଧାଡ଼ିର ଖେଳାଳି ।  ଏକଦା ରାଜ୍ୟ ତଥା ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। କ୍ରିକେଟରେ ଶତକ ପରେ ଶତକ ହାସଲ କରି ଦେଶ ପାଇଁ ଗୌରବ ଆଣି ଦେଇଥିଲେ ।

ଦୃଷ୍ଟିହୀନ-ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ ହାତେଇଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ବିଗାଡି ଦେଇଛି ମହାମାରୀ କରୋନା। ଦୁଇ ମୁଠା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଜମିରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ଆଉ କିଛି ନମିଳିଲେ କୁଲି କାମ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ଲକ୍‌ଡାଉନ ସମୟରେ ଦୃଷ୍ଟିହୀନ କ୍ରିକେଟ ସଂଘ ତରଫରୁ ତାଙ୍କୁ ୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ସହାୟତା ମିଳିଥିଲା। ହେଲେ ଏବେ ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନ ତାଙ୍କୁ ପାଇଁ ଦୁର୍ବିସହ ହୋଇପଡ଼ୁଛି।

ସୁଖରାମ ଦେଶ ପାଇଁ ୧୦ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମ୍ୟାଚ ଖେଳିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱକପରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ହରାଇ ଗୌରବ ଆଣିଥିଲେ । ହେଲେ ଏବେ ଦୁର୍ଦ୍ଦିନରେ କଟୁଛି ତାଙ୍କର ଜୀବନ। ଯେମିତି ସୁଖ ହଜି ଯାଇଛି ସୁଖରାମଙ୍କ ଜୀବନରୁ ।

You might also like