ଘାତକ ହେଉଛି ସର୍ପାଘାତ ; ରାଜ୍ୟରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ଭାବେ ବଢି ଚାଲିଛି ସାପ କାମୁଡ଼ାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ

କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି /ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ /ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଘାତକ ହେଉଛି ସର୍ପାଘାତ। ରାଜ୍ୟରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ଭାବେ ବଢି ଚାଲିଛି ସାପ କାମୁଡ଼ାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ। ଏବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି କାରଣ ଖୋଜା।

ବିଷଧର ସର୍ପ ଦଂଶନରେ ତୁରେକେଲା ଗାଁର ଦୁର୍ଗେଶ ବେନିଆ ନାମକ ପିଲାଟି ଘରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ତାକୁ ଏକ ବିଷାକ୍ତ ସାପ ଆଜି ସକାଳେ ଦଂଶିଥିଲା, ତୁରନ୍ତ ପରିବାର ଲୋକେ ମେଡିକାଲ ଆଣିଥିଲେ ବି ଡାକ୍ତର ମୃତ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଠିକ୍ ଏମିତି ଢଙ୍ଗରେ ଦୁଇ ଦିନ ତଳେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକ୍ରମେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସୁବଳୟା ଗାଁରେ ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ଚିର ନିଦ୍ରାରେ ଶୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି ଭାଇ-ଭଉଣୀ।

ଗାଁର ପ୍ରଦୀପ ଦଣ୍ଡସେନାଙ୍କ ପୁଅ-ଝିଅ ରବିବାର ରାତିରେ ଖାଇ ପିଇ ଶୋଇବା ପରେ ଉଭୟଙ୍କୁ ବିଷାକ୍ତ ସାପ କାମୁଡ଼ିଥିଲା। ମେଡିକାଲ  ନିଆଯାଇଥିଲେ ବି କାହାର ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିନଥିଲା। ଗଲା କିଛି ବର୍ଷ ହେଲା ଓଡ଼ିଶାରେ ଉଦ୍‌ବେଗଜନକ ହାରରେ ବଢି ଚାଲିଛି ସାପ କାମୁଡ଼ାଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ। ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ କହୁଛି ଗତ ୫ବର୍ଷରେ ରାଜ୍ୟରେ ସର୍ପାଘାତରେ ଯାଇଛି ୨ ହଜାର ୯୫୪ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ। ୨୦୧୫-୧୬ରେ ୪୭୮ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୮-୧୯ରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୮୧୧ରେ ପହଞ୍ଚିଛି॥

ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବାଧିକ ୨୭୧ଜଣଙ୍କର ସାପ କାମୁଡରେ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଯାହାକି କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପତ୍ତିଠୁ ବି କମ୍ ନୁହେଁ। ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ, ରାଜ୍ୟରେ କାହିଁକି ବଢୁଛି ସର୍ପାଘାତ। ଲୋକଙ୍କ ଅସାବଧାନତା ନା ସରିସୃପଙ୍କ ଇଲାକାରେ ମଣିଷର ଅବାଧ ଅନୁପ୍ରବେଶ? କାରଣ କେତେବେଳେ ଘର ପରିସର ତ ପୁଣି କେତେବେଳେ ଜୋତା ଭିତର ବିଷଧର ସାପଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ସେହିପରି ସାପ କାମୁଡ଼ା ରୋଗୀଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତର ପାଖକୁ ନନେଇ ଏବେ ବି ଲୋକେ ଝଡାଫୁଙ୍କାର ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ବଢିବାର କାରଣ ନୁହେଁ ତ ? ତେବେ ବର୍ଷାଋତୁ ବିଷଧର ସାପଙ୍କ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ସମୟ। ଏହି ସମୟରେ ସାବଧାନ ରହିଲେ ହିଁ ଅନେକାଂଶରେ ସାପ କାମୁଡାକୁ ରୋକାଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ।

ସାପ କାମୁଡ଼ାରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର କ୍ଷତିପୂରଣର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରଖିଛନ୍ତି। ତେବେ ସାପକାମୁଡା ରୋଗୀଙ୍କୁ ହସପିଟାଲ ଆଣିଲେ ହିଁ ଏହି ସହାୟତା ରାଶି ମିଳିପାରିବ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବେଶରେ ପୁରାପୂରି ଘରଣୀ, ହେଲେ ପେଶାରେ ଅଟୋ ଡ୍ରାଇଭର

ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରମିଶନ ଏକ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ବିଶ୍ଲେଷଣ

ଓଡ଼ିଆ କିନ୍ନର ହେଲେ ଭାରତର ଏକ ନମ୍ବର ଉବେର ଚାଳକ

୧୨ ବର୍ଷିୟ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଅପୂର୍ବ ଦକ୍ଷତା ; ପାଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ବଜାଉଛନ୍ତି ବାଜା

ଗପ ନୁହେଁ ସତ କାହାଣୀ ; ବିଧବା ବୋହୂର ବାହାଘର କଲେ ଶାଶୂ

ଗୋରା କ୍ରିମ୍‌ର କଳା କାହାଣୀ ; ପ୍ରସାଧନ ନାଁରେ ଔଷଧ ବିକ୍ରି

୮୦ ବର୍ଷର ବୃଦ୍ଧ ବେଶରେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ ଏହି ଯୁବକ, ଧରାପଡିଗଲେ

କିଏ ଏହି ସବୁଜ ଆଖିର ଝିଅ, ଯାହାକୁ ଖୋଜି ପାଇବାକୁ ଲାଗିଲା ୧୭ ବର୍ଷ

ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ହାତରେ କେଉଁ ନେଲ୍‌ ପଲିସ୍‌ ସୁରକ୍ଷିତ !

ଇଛାଶକ୍ତି ଆଗରେ ହାର୍ ମାନିଛି ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା ; ସବୁଥିରେ ସକ୍ଷମ ଜଗନ୍ନାଥ

ମାଟିରୁ ମହାକାଶ; ଚାଷୀ ପୁଅ ଆଜି ଇସ୍ରୋ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ

ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରୁଛି ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨: ୧୦ଟି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ

You might also like