ଏଣିକି ଚାରା ରୋପଣ ନୁହେଁ; ସିଡ୍‌ ବଲ୍‌ ଫିଙ୍ଗି ହେବ ବୃକ୍ଷରୋପଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବନୀକରଣର ନୂଆ ଉପାୟ। ଏବେ ଆଉ ଗାତ ଖୋଳି ଚାରା ରୋପଣ ନୁହେଁ, ବରଂ ବଲ୍ ଫିଙ୍ଗି ହେବ ବୃକ୍ଷରୋପଣ। କଥାଟା ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ଏହା ସତ। ଆଧୁନିକ ସମୟରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତି ଅବଲମ୍ବନ କରି ଗଛ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଏଭଳି ନୂଆ ପଦ୍ଧତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ନୂଆ ପଦ୍ଧତିରେ ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ବନୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

odisha

 

ଉର୍ବର ମାଟି, ବାଲି ଓ ଗୋବରର ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇ ଏହି ସିଡ୍‌ ବଲ୍‌ ଗୁଡ଼ିକୁ ମଣ୍ଡାପିଠା ପରି ଗୋଲ୍ କରାଯାଉଛି। ପରେ ତାହା ଭିତରେ ବାଉଁଶ ମଞ୍ଜି ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଉଛି। ଫଳରେ ମଞ୍ଜିର ଅଙ୍କୁରୋଦ୍‌ଗମ୍‌ ଠିକ୍ ଭାବେ ହେବ। ଏହାସହ ପବନ ଓ ବର୍ଷାପାଣିରେ ମଞ୍ଜି ନଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟତ୍ର ସ୍ଥାନନ୍ତର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ  ଫିଙ୍ଗା ଯାଇଥିବା ମଞ୍ଜିରୁ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଉଠିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏନେଇ ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ କର୍ମଚାରୀ ଓ ବନ ସୁରକ୍ଷା ସମିତି ସଦସ୍ୟ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

odisha

ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଖୁଣ୍ଟୁଣୀ ଓ ଆଠଗଡ଼ ବନାଞ୍ଚଳରେ ସିଡ୍ ବଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ବୃକ୍ଷରୋପଣ ହେବ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୩୮ଟି ସଂରକ୍ଷିତ ଜଙ୍ଗଲରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ଡିଏଫ୍ଓ କହିଛନ୍ତି।

odisha

ଏହି ଉଦ୍ୟମ ପଛରେ ଅନ୍ୟ କାରଣ ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଆଠଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡରେ ହାତୀ-ମଣିଷ ବିବାଦ ବହୁ ଦିନରୁ ଲାଗି ରହିଛି। ହାତୀମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ୱେଷଣରେ ଜନବସତି ମୁହାଁ ହେଉଛନ୍ତି। ଯଦି ହାତୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଖାଦ୍ୟ ମହଜୁଦ୍ ରୁହେ, ତେବେ ସେମାନେ ଆଉ ଜନବସତି ମୁହାଁ ହେବେନାହିଁ। ସିଡ୍ ବଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଶାଳିଆ ବାଉଁଶ ମଞ୍ଜି ରୋପଣ ହେଉଛି। ଯାହାକି ହାତୀଙ୍କ ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ। ତେଣୁ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଏହା ହାତୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ପରିବେଶବିତ୍ ମତ ରଖିଛନ୍ତି।

odisha

ଆଧୁନିକୀକରଣ, ସହରୀକରଣ ଭିତରେ ବନୀକରଣ ଓ ଜନ୍ତୁ-ମଣିଷ ବିବାଦର ସମାଧାନ ଦିଗରେ ଏହି ସିଡ୍ ବଲ୍ ଫର୍ମୁଲା ବେଶ୍ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ପରିବେଶବିତ୍‌ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଆଜିକୁ ୨୧ ବର୍ଷ ତଳେ ପ୍ରକୃତିର ଏମିତି କରାଳ ରୂପ ଦେଖିଥିଲା ଓଡ଼ିଶା

ବେଷ୍ଟ୍‌ କଷ୍ଟ୍ୟୁମ୍ ଡିଜାଇନର୍ ପୁରସ୍କାର ପାଇବେ ଏହି ଦିନ ମଜୁରିଆ

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି ଭୂତାଣୁ !

କୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ଦାମୀ କାର୍‌ ଜାଳିଦେଲେ ୟୁଟ୍ୟୁବର, ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ

ମୁଦି ତିଆରି କରି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ କଲେ ବ୍ୟବସାୟୀ

ବିନା କୋଚିଂରେ ନିଟ୍‌ରେ ଓଡିଶାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟପ୍ପର ହେଲେ ଅମିତ୍‌

୩ ବର୍ଷ ହେଲା ପଡୋଶୀ ଘରେ କଟୁଛି ଜୀବନ

ନିଜ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି ପାଠ୍ୟ ଉପକରଣ

ପଞ୍ଚକ ଭାଇ ଭଉଣୀଙ୍କ କାହାଣୀ: ଏକାଠି ଜନ୍ମ ହେଇଥିଲେ ଏବେ ଏକାଠି କରୁଛନ୍ତି ବିବାହ

ଜହ୍ନରେ ମିଳିଲା ପାଣିର ସନ୍ଧାନ

ଗଞ୍ଜାମ ଭଞ୍ଜନଗରରେ ଆଉ ଜଣେ ‘ବାବା କା ଢାବା’ର କାହାଣୀ

କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ପରମେଶ୍ୱରୀ ଦେବୀ

You might also like