ବିଜୁଳି ନାହିଁ; କିନ୍ତୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ବିଲ୍ ଆସୁଛି

ଜୟପୁର(ଟି.ଗୌରୀଶଙ୍କର): ଜୟପୁର ସହରରେ ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାର ବିଚିତ୍ର ସ୍ଥିତି। ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଖାଲି ତାର ଟାଣି ଦେଇ ବିଜୁଳି ବିଲ୍ ଧରେଇ ଦେଉଛି ବିଭାଗ। ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ନଥାଇ ୬ ମାସ ଧରି ମୋଟା ଅଙ୍କର ବିଲ୍ ପାଉଛନ୍ତି ଗରିବ ଉପଭୋକ୍ତା। ଜୟପୁର ସହରତଳି ଗୋଡ଼ିଆ ଧୋବାସାହିର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପରଜା, ଜୟନଗରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଗୌଡ଼ ସମସ୍ତଙ୍କର ଏକା ଭାଗ୍ୟ। ଆଜି ବି ଦୀପ ନହେଲେ ଡିବିରି ଜଳେ।

ବିଜୁଳି ଆଲୁଅ ଜଳେଇବାକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାରେ ୬ ମାସ ତଳୁ ଗାଁରେ ଖୁଣ୍ଟ ପଡ଼ିଛି, ଘରକୁ ତାର ବି ଯାଇଛି, ମିଟର ବସିଛି। କିନ୍ତୁ ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ହୋଇନି। ହେଲେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ଏତିକିରେ ସରୁନି। ଅସଲ କଥା ହେଉଛି ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗ ନଦେଇ ବି ବିଭାଗ ଏମାନଙ୍କ ହାତରେ ମାସକୁ ମାସ ଚଢ଼ା ବିଲ୍ ଧରେଇ ଦେଉଛି।

କେଉଁ ମାସରେ ହଜାରେ କେଉଁ ମାସରେ ପନ୍ଦର ଶହ। ୬ ମାସରେ ପାଖାପାଖି ୩ ହଜାର ଲେଖାଏ ବିଲ୍ ଦେଖି ଉପଭୋକ୍ତା ଛାନିଆ। ବାରମ୍ବାର ଏନେଇ ଅଭିଯୋଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଲାଭ ହେଉନି। ତେବେ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନସ ବିନା ବିଜୁଳି ସଂଯୋଗରେ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ବିଲ୍ ଯାଉଛି କେମିତି ? ପ୍ରକୃତରେ ବୈଷୟିକ ତ୍ରୁଟି ନା ୟା ପଛରେ ଲୁଚିଛି ଆଉ କିଛି କାରଣ ? ଜୟପୁର ଭଳି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ସହର ଭିତରେ ଯଦି ସୌଭାଗ୍ୟ ଯୋଜନାର ଏ ଗତି, ତାହେଲେ ଦୁର୍ଗମ ଗାଁ ଗହଳିରେ ସ୍ଥିତି କ’ଣ ଥିବ ତାହା ସହଜେ ଅନୁମେୟ।

You might also like