ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ମଦ୍ୟପାନ ଜନିତ ଦୁର୍ଘଟଣା

ଗତ ୬ ମାସରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଛି ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା। ଅନେକ ସମୟରେ ଚାଲିଯାଉଛି ଅକାଳରେ ଜୀବନ। ଏଥିପାଇଁ ବଢୁଛି ସରକାରଙ୍କ ଚିନ୍ତା। ଦିନକୁ ଦିନ ବଢୁଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକିବା ଲାଗି ସଚିବାଳୟରେ ରୋଡ୍ ସେଫଟି କାଉନ୍‌ସିଲ୍ ପକ୍ଷରୁ ବୈଠକ ବସିଥିଲା। ବୈଠକ ପରେ ମିଳିଥିବା ତଥ୍ୟ ଆହୁରି ଚିନ୍ତାଜନକ ହୋଇଛି।

ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚଳିତବର୍ଷ କେବଳ ଜାନୁଆରୀରୁ ଜୁନ, ୬ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ହାର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢିଛି। ଦୁର୍ଘଟଣାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ମଦ୍ୟପାନ ଜନିତ ଗାଡ଼ିଚାଳନା କୁହାଯାଇଛି।

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଚଳିତବର୍ଷରେ ଏଯାଏ ୧୦ହଜାର ୯୫୦ଟି ମଦ୍ୟପାନ ଜନିତ ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଛି। ଏହି ୬ମାସ ଭିତରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଭୁବନେଶ୍ୱର-୧ ଆର୍‌ଟିଓରେ ୯ଶହଟି ମଦ୍ୟପାନ ଜନିତ କେସ୍ ରହିଛି। ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୭ରେ ୧୦ ହଜାର ୮୫୫ଟି ଦୁର୍ଘଟଣା କେସ୍ ଆସିଥିବା ବେଳେ ୨୦୧୮ରେ ସଂଖ୍ୟା ବଢି ୧୧ହଜାର ୨୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସେହିପରି ୨୦୧୭ମସିହା ଅପେକ୍ଷା ୨୦୧୮ମସିହାରେ  ଆକସ୍ମିକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ୧୧ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ଲାଗି ସରକାର ଅଧିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ବିଭାଗୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ସଚିବ।

ବିଶେଷକରି ବାଇକ୍ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଅଧିକ ଜୀବନ ଯାଉଛି। ମଦ୍ୟପାନ କରି ଗାଡ଼ି ଚଳାଇବା ଏହାର ଏକମାତ୍ର କାରଣ ନୁହେଁ। ରାସ୍ତାରେ ବ୍ଲାକ୍ ସ୍ପଟ୍ ଚିହ୍ନଟ ପରେ ଆବଶ୍ୟକ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ରୋଡ୍ ପ୍ଲାନିଂରେ ତ୍ରୁଟି, ବିନା ହେଲମେଟ୍‌ରେ ଗାଡ଼ିଚାଳନା ଆଦି ଦୁର୍ଘଟଣା ବୃଦ୍ଧିର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଛି। ବେଆଇନ୍ ଓ ବେପରୁଆ ଭାବେ ଗାଡ଼ିଚାଳନା କରୁଥିବା ଚାଳକଙ୍କୁ ଗିରଫ ଲାଗି ଆଇନ୍‌ରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଲେ ଦୁର୍ଘଟଣା ହାର କମିବ ବୋଲି ବସ୍ ମାଲିକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଅଜଣା ଗାଡ଼ି ଧକ୍କାରେ ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଓ ଆହତଙ୍କୁ ୫୦ ହଜାର ଟଙ୍କାର ସହାୟତା ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର। ତେବେ ଖାଲି ସହାୟତା ନୁହେଁ, ଆଇନ କଡ଼ାକଡ଼ି ହେବା ଦରକାର ବୋଲି ମତପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ପୁଅ ସହିଦ ହେବାର ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ବି ଶୁଖିନି ମା’ ଆଖିର ଲୁହ

ଆଶ୍ରୟ ଗୃହରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଘଟଣା ; ଗିରଫ ହେଲେ ସଂସ୍ଥାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ

ପାର୍କର ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିସର ; ପରିବେଶ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଏକ ନିଆରା ଉଦାହରଣ

‘ସୁପର-୩୦’ର ଜଣେ ଛାତ୍ରଙ୍କ କାହାଣୀ: ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିଲେ, ଏବେ ମାସିକ ରୋଜଗାର ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା

ଯେଉଁ ଫଟୋ ଦେଇଥିଲା ସଫଳତା, ସେଇ ଫଟୋ ନେଲା ଜୀବନ

କୁନି ଝିଅଙ୍କ ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ଆଶ୍ରୟଦାତା !

ସୋଶାଲ୍‌ ମିଡିଆରେ ନାଗ ସହ ଷ୍ଟଣ୍ଟ ଘଟଣାରେ ଫିଟୁଛି ଗୁମର

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଏଡ୍‌ସ ରୋଗୀ, ଯାହାଙ୍କ ପାଇଁ ବଦଳି ଯାଇଥିଲା ଆଇନ୍‌

ବାପାଙ୍କ ଶବକୁ କାନ୍ଧ ଦେଇ ମଶାଣି ନେଲେ ତିନି ଝିଅ , ଦେଲେ ମୁଖାଗ୍ନି

ସରକାରଙ୍କ ଠିକାଦାର ପ୍ରୀତିର ଗୁମର ଖୋଲିଲେ ଏଜି ; କାମ ନକରି ବି ମାଲେମାଲ୍ ଠିକାଦାର

ସାହାରା ଇଣ୍ଡିଆ କମ୍ପାନୀର ବ୍ରହ୍ମପୁର ଅଫିସରେ ତାଲା

ଖୋଲିବ ଛୋଟାର କଳା ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ଗୁମର

You might also like