ପରୀକ୍ଷା କଲେ ମହାପ୍ରଭୁ; ଯାହା ଘଟିଲା, ମନେରଖିବ ଇତିହାସ!

ପୁରୀ: ଭକ୍ତ ବିନା ବଡ଼ଦାଣ୍ଡ ରଥଯାତ୍ରା ପରି ଜଣାପଡେନାହିଁ। ମହାପ୍ରଭୁ ବି ରଥ ଉପରେ ବସି ଭାବୁଥିବେ, ମୋ ଭକ୍ତମାନେ କାହାନ୍ତି। ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରରୁ ବାହାରିଛନ୍ତି, କେବଳ ବଡଦାଣ୍ଡ ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ, ସେ ସମସ୍ତ ଜଗତ ପାଇଁ ବାହାରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ ଏ ସମଗ୍ର ସୃଷ୍ଟିରେ ଯେତେ ପ୍ରାଣୀ ଅଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ଦେବାପାଇଁ ବାହାରିଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମହାରାଜା ଦିବ୍ୟସିଂହ ଦେବ।

ମହାରାଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଅନେକ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ପୁରାଣରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଅଛି ଯେ, ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରାରେ ଯେତେବେଳେ ମହାପ୍ରଭୁ ରଥାରୁଢ ହୁଅନ୍ତି, ଦେବଲୋକର ବ୍ରହ୍ମା, ମହେଶ୍ୱର ଓ ଦେବତାମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଆଗମନ କରନ୍ତି। ଏପରିକି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ସମସ୍ତ ଦୈବ ଶକ୍ତି ଏହି ଅଲୌକିକ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ବିଜେ କରନ୍ତି। ଏହା ତାଙ୍କରି ଯାତ୍ରା ଓ ତାଙ୍କରି ଲୀଳା। ଏହାହିଁ ମାନବ ଜାତି ପାଇଁ କଲ୍ୟାଣ ଅଟେ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆମେ ସବୁ ବିପଦରୁ ମୁକ୍ତି ପାଉ।’

ସେହିପରି ଚଳିତ ରଥଯାତ୍ରାରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ପରୀକ୍ଷା ନେଉଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏନେ  ମହାରାଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ବେଳରେ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ହିଁ ଥିଲା ଆମ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷାର ଦିବସ। ଭକ୍ତମାନେ କେତେ ବ୍ୟାକୁଳ ଅଛନ୍ତି, ଏନେଇ ମହାପ୍ରଭୁ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିଲେ। ଏହାହିଁ ଥିଲା ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଲୀଳା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ମହାରାଜା ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ବିନା ଭକ୍ତରେ ୩ ଠାକୁର ଜନ୍ମବେଦୀକୁ ଯିବା ଏହା ବୋଧହୁଏ କୌଣସି ରାଜାଙ୍କ ଅମଳରେ ହୋଇନଥିବ। ଏହା ଏକ ଐତିହାସିକ ଘଟଣା। ଭକ୍ତ, ସେବକଙ୍କ ପାର୍ଥନା ଶୁଣି ମହାପ୍ରଭୁ ବିଜେ କଲେ। ସେଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଯେଭଳି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଦେଇଚାଲିଛି, ତାହା କିଭଳି ଶେଷ ହେବ, ଏନେଇ ଆମେ ସମସ୍ତେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

You might also like