୫ ବର୍ଷ ପରେ ନଗଡ଼ାର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିଛି କି ? ଜୀବନ ଜୀବିକାକୁ ନେଇ କେତେ ଖୁସି ନଗଡ଼ାବାସୀ?

କେମିତି ଅଛି ନଗଡ଼ା?
କେତେ ବଦଳିଛି ଚେହେରା?
୫ ବର୍ଷ ପରେ ବଦଳିଛି କି ଭାଗ୍ୟ?

ନଗଡ଼ା(ଅଭୟ ପତି): ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଯାଜପୁରର ନଗଡ଼ା ଦିନେ ଅପପୁଷ୍ଟିର ଅଞ୍ଚଳ ଭାବେ ପରିଚୟ ପାଇଥିଲା, ହେଲେ ଏବେ ଏହାର ଚିତ୍ର ବଦଳିଛି । ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକାର ମାନ୍ୟତା ପାଇବାର ଘଟଣାକୁ ଆଉ କେଇଟା ଦିନ ପରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପୂରିବାକୁ ଯାଇଛି।  ପୁଳାପୁଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପରେ ବି ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିନି ମୌଳିକ ସୁବିଧା । ତଳ ନଗଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାସ୍ତା ର୍ନିମାଣ କରାଯାଇଛି । ପାନୀୟ ଜଳ, ପକ୍କା ଘର ଅନେକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ହେଲେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଏହିସବୁ ଯୋଜନାରୁ ବଞ୍ଚିତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ଦୁନିଆ ଦେଖିଥିଲା ଯାଜପୁର ନଗଡ଼ାର ନଗ୍ନ ଚିତ୍ର । ବର୍ଷ-୨୦୧୬, ଜୁଲାଇ ମାସରେ ଗାଁକୁ ସତେ ଯେମିତି ଅଭିଶାପ ପାଲଟି ଯାଇଥିଲା ଅପପୃଷ୍ଟି । ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା । ଆଉ ତତ୍ପର ହୋଇଉଠିଥିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ନଗଡ଼ାବାସୀଙ୍କୁ ମିଳିଥିଲା ପୁଳା ପୁଳା ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି, ଗାଁ ଲୋକେ ମଧ୍ୟ ଦୁଃଖ ଯିବ ବୋଲି ଭାବିଥିଲେ । ଏବେ ସେହି ଅଭିଶପ୍ତ ସମୟକୁ ୫ ବର୍ଷ ବିତିବାକୁ ଯାଉଛି । ଅପପୃଷ୍ଟିର ଇଲାକାକୁ ଗମନା ଗମନ ପାଇଁ ଚାଲିଛି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ । ବିଦ୍ୟୁତ, ପାନୀୟ ଜଳ, ଶିକ୍ଷା, ଆତ୍ମର୍ନିଭରଶୀଳତା ଆଦି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟର ଯୋଜନା ସେମାନଙ୍କ ହାତ ପାହାନ୍ତାରେ ପହଞ୍ଚିଛି ସତ, ହେଲେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଛନ୍ତି।

ସରକାରୀ ବାବୁମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଗାଁକୁ ଆସୁଛନ୍ତି । ୬୮ ପରିବାରର ଆର୍ଥିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ଭୌଗଳିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ବି ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି ।  କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ଏମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପରେ ଯୋଜନା ବି ଚାଲିଛି । ଚାଷୀ କିନ୍ତୁ ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ପ୍ରଶାସନ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖ ଦୂର ପାଇଁ ଆନ୍ତରିକତା ଦେଖାନ୍ତୁ ବୋଲି ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି । ସେପଟେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ସରକାରୀ ଯୋଜନା ପହଞ୍ଚି ନାହିଁ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଛି, ସେଥିପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ସେ ସବୁର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାସନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛି ।

 

You might also like