କାମ୍ପା ଫଣ୍ଡରେ ୫୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର କେଳେଙ୍କାରୀ!

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଗୋଟିଏ ପଟେ କରୋନା ଆତଙ୍କ, ହେଲେ ଆରପଟେ ଲୁଟ୍ ହେଉଛି ସରକାରୀ ଅର୍ଥ। କରୋନାର ଭୟାବହତା ମୁକାବିଲା ଭିତରେ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବାର ସୁଯୋଗ ଉଣ୍ଡି ସରକାରୀ ତହବିଲ୍‌ରୁ ହୋଇଛି ମହା ଲୁଟ୍। ଆମେ କହୁଛୁ ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗର କାମ୍ପା ଫଣ୍ଡରେ ହୋଇଥିବା ଅନିୟମିତତା କଥା। ଯାହାର ଦସ୍ତାବିଜ୍ ଓଟିଭି ହାତରେ ଲାଗିଛି। କୋଟିଏ କି ଦୁଇ କୋଟି ନୁହେଁ, ରାଜ୍ୟରେ ୫୯୨ କୋଟିର କାମ୍ପା ଫଣ୍ଡରେ ଅନିୟମିତତା କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ତେବେ କିଏ କେଳେଙ୍କାରୀର ମାଷ୍ଟରମାଇଣ୍ଡ? କେମିତି ଚାଲିଛି ଲୁଟ୍ ? ଏ ସଂପର୍କରେ ଓଟିଭି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଜିରୋରେ କରିଥିଲା ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ ଦେଖିବା କାଂପା କେଳେଙ୍କାରୀ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ବାଣପୁର ଅଞ୍ଚଳର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ଜେନାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବନବିଭାଗ ପଠାଇଛି ଲକ୍ଷେ ୧୯ହଜାର ଟଙ୍କା। ହେଲେ ତାକୁ ପରେ ସଲାସୁତରା କରି ଉଠାଇ ନେଇଛନ୍ତି ରେଞ୍ଜର। ସେହିଭଳି ପଙ୍କାଳ ଗାଁର ପ୍ରଭାତ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବି ଜଙ୍ଗଲ ବିଭାଗରୁ ବିଭିନ୍ନ କିସ୍ତିରେ ୨ ଲକ୍ଷ ୬୪ ହଜାର ଟଙ୍କା ଆସିଥିଲା। ସେହିପରି ମୁନା ମାର୍ଥାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବି ଆସିଥିଲା ୧ଲକ୍ଷ ୧୯ହଜାର ଟଙ୍କା। ତେବେ କେଉଁ ବାବଦରେ ଟଙ୍କା ଆସିଲା ଏବଂ କାହିଁକି ଉଠାଇ ନିଆଗଲା? ସେ ରହସ୍ୟ ଜମାରୁ ଧରି ପାରୁ ନାହାନ୍ତି ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ।

ତେବେ ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି, ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜଙ୍ଗଲ ଡିଭିଜନ ଅଧିନସ୍ଥ ବାଲୁଗାଁ ବରବରା ରେଞ୍ଜର ଏ. କେ. ଜଗଦ୍ଦେବ ହେଉଛନ୍ତି ଏହି କରିତକର୍ମା। ଯିଏ ଏଭଳି ଅଭିନବ ଉପାୟରେ କାମ୍ପା ଫଣ୍ଡକୁ ଆସିଥିବା ୬୯ଲକ୍ଷ ୬୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ଚଳୁ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଟଙ୍କା ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଡିଏଫଓ, ବାଲୁଗାଁ ରେଞ୍ଜ କାମ୍ପା ଫଣ୍ଡକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ତେବେ ଏସବୁ ଟଙ୍କାକୁ କୌଣସି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯାଇ ନାହିଁ ବରଂ ଯାଇଛି ଏମିତି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଖକୁ। ଯାହା ପାଖରୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଉଠାଇ ଆଣି ପାରିବେ।

ସଲାସୁତରାରେ ଏଭଳି କାରବାର ହୋଇଥିବା ୧୦ଜଣଙ୍କର ତଥ୍ୟ ଓଟିଭି ପାଇଛି। ତେବେ ଟଙ୍କା ଆସିଥିଲା ବାଲୁଗାଁ ରେଞ୍ଜରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବାକୁ, ହେଲେ ହିତାଧିକାରୀ ପାଇଲେ ନୟାଗଡ଼, ରଣପୁର ଓ ଟାଙ୍ଗି ଅଞ୍ଚଳର। ଆଉ ଏବେ ସେ ସବୁକୁ ରେଞ୍ଜର ଉଠାଇ ନେଇଛନ୍ତି। ତେବେ ବାବୁଙ୍କ କେଳେଙ୍କାରୀ ଏତିକିରେ ସରୁନି। ଧର୍ମକୁ ଆଖିଠାର ଭଳି କାଁ ଭାଁ କାମ କରି, ସେ ବାବଦକୁ ମଜୁରୀ ପାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଜୋର ଜବରଦସ୍ତ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ କମିଶନ ମାଗୁଥିବା ବି ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି।

ଏଭଳି ସାଂଘାତିକ ଘୋଟାଲା ଘଟାଇଥିବା ରେଞ୍ଜର ଏ. କେ. ଜଗଦ୍ଦେବ, ତଳିଆ, କର୍ମଚାରୀ ଓ ଗାର୍ଡମାନଙ୍କୁ ମିଥ୍ୟା କାଗଜପତ୍ର, ମଷ୍ଟର ରୋଲ ଓ ବିଲ୍ କରିବାକୁ ଫୋନରେ ଧମକ ଦେଉଥିବାର ଅଡିଓ ବି ଓଟିଭି ହାତରେ ଲାଗିଛି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

କୋରାପୁଟରୁ କଟକ: ପୂରଣ ହେଲା ଆଦିବାସୀ ଝିଅର ସଙ୍ଗୀତ ସ୍ଵପ୍ନ

ଦିନକରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୪୦୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ

Bhubaneswar Corona News: ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୩୨୫ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୧୮ ଲୋକାଲ କେସ୍

ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ବାୟା ଋଷିଆନ୍ ଦମ୍ପତି

‘ବିଜେଡିର ବିରୋଧ ପଛରେ ସିବିଆଇ ରେଡ୍’

ବୋହୂର ପିଲାପିଲି ନହେବାରୁ ଶ୍ୱଶୁର ଭିଆଇଲା ଏଭଳି କାଣ୍ଡ

ରାଜ୍ୟରେ କାହିଁକି ବଢ଼ୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ?

ଡାକ୍ତରଖାନା ଷ୍ଟ୍ରେଚରରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଶୁଆଇ ସହର ବୁଲିଲେ ସଂପର୍କୀୟ

ରାଜ୍ୟସଭାରେ କୃଷି ବିଲ୍‌କୁ ବିରୋଧ କଲା ବିଜେଡି

ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ବାଘର କଟା ମୁଣ୍ଡ, ଛାଲ

‘ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ଆଘାତ ଦେଇ ଫେସବୁକ୍‌ରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ହେବ’

ଦିନକରେ ୧୦ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଓଡ଼ିଶାରେ ୭୦୦ ଟପିଲା କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା

You might also like