ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରରେ କଟକଣାକୁ ନେଇ ତେଜିଲା ରାଜନୀତି

ପୁରୀ: ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତିର ପବିତ୍ର ସ୍ଥଳ ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ରର ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର, ଯେଉଁଠି ଅହନ୍ନିଶି ଜଳୁଥାଏ ଅଖଣ୍ଡ ଜୁଇ। କାରଣ ଏଠାରେ  ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ହେଲେ ତାର କୁଆଡ଼େ ଆଉ ପୁନର୍ଜନ୍ମ ନାହିଁ ବୋଲି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ରହିଛି ପ୍ରଚଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱାସ।

ସେଇଥିପାଇଁ ତ ବର୍ଷତମାମ ଏଠାକୁ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଶବ ଧରି ଧାଇଁ ଆସନ୍ତି ଆତ୍ମୀୟ ସ୍ୱଜନ ହେଲେ ଆଜି ସକାଳୁ କିନ୍ତୁ ଏ ସ୍ଥାନ ଖାଁ ଖାଁ। କାରଣ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରକୁ ଆଜିଠୁ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲା ବାହାରର ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶବ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ପ୍ରଶାସନ ଲଗାଇଛି କଡ଼ା କଟକଣା ଖାଲି ସେତିକି ନୁହେଁ ସମୁଦ୍ରରେ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ ଉପରେ ବି ଲାଗିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ।

ସେପଟେ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରରେ ଶବ ସତ୍କାର ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣାକୁ ନେଇ ଖୋଲାଖୋଲି ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରି ସିଧାସଳଖ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିଶାନା କରିଛନ୍ତି ବିରୋଧୀ। ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି, ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏକତରଫା। ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ଉପରେ କେବଳ ପୁରୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ନୁହେଁ ସମସ୍ତଙ୍କର ଅଧିକାର ରହିଛି।

ଗାଇଡଲାଇନ ମାନି ସେଠି ଦାହ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇ ପାରିଥାନ୍ତା। ରଥଯାତ୍ରା ଭଳି ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାର ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏହା ଏକ ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କଂଗ୍ରେସ କହିଛି। ପୁରୀ ଜିଲ୍ଳାପାଳ ଓଡ଼ିଆ ହୋଇନଥିବାରୁ ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରର ମହତ୍ତ୍ୱ ଜାଣିନାହାନ୍ତି। ନିଷ୍ପତ୍ତି ନବଦଳାଇଲେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବିପ୍ଲବ ହେବ। ତେବେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କିନ୍ତୁ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ସରକାରୀ ଦଳ ନେତା ସମସ୍ତେ ଚୁପ୍।

ତେଣେ  ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା ପରେ ପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି ସ୍ୱର୍ଗଦ୍ୱାରକୁ ଆଶ୍ରା କରି ବଞ୍ଚୁଥିବା ପଥଶ୍ରାଦ୍ଧ ବ୍ରାହ୍ମଣ, ସାବୁତ ନିଯୋଗ ଓ ଶବଦାହ କରି ବଞ୍ଚୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପରିବାର।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା ୨୫୨୧୯୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା

ରୋଗୀଣା ପତ୍ନିକୁ ଟ୍ରଲିରେ ବୋହି ଏସ୍‌ସିବି ନେବା ମାମଲାରେ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଲେ ରାଜ୍ୟ ମାନବାଧିକାର କମିଶନ

ଉପନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନ୍‌ରେ କ୍ୟାମ୍ପେନ୍ ଆରମ୍ଭ କଲେଣି ହେବିୱେଟ୍ ନେତା, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେବେ ?

ମରଣଯନ୍ତା ପାଲଟିଛି ମଙ୍ଗୁଳି ଛକ

ନକଲି ଟଙ୍କା ଦେଇ ଗାଡ଼ି କିଣିବା ବେଳେ ଧରିଲା ପୋଲିସ୍

ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଅଫିସ୍ ଆସୁଥିଲେ, ଅଧାବାଟରୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ

ଦୁର୍ଘଟଣାର ଦିନ: ଟ୍ରକ୍ ତଳେ ଚାପି ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ୫ ଜୀବନ, ୨୦ ଆହତ

ଖରସ୍ରୋତା ନଦୀ ପଠାରେ କୁମ୍ଭୀର, ଲୋକେ ଭୟଭୀତ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ଅବଢ଼ା

ଦାଦାବଟି ରୋକିବାକୁ ଜାରି ହେଲା ହେଲ୍ପଲାଇନ୍ ନମ୍ୱର

କରୋନାର କ୍ୟାରେକ୍ଟର ପ୍ରୋଫାଇଲ ବହୁତ କ୍ରିଟିକାଲ, ଭ୍ୟାକସିନ ଆସିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାବଧାନ ରୁହ: ନବୀନ

ପେଟ୍ରୋଲ ପମ୍ପ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟଣାରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ତଦନ୍ତ

You might also like