ସମାଜର ଟାହିଟାପରାକୁ ଖାତିର ନାହିଁ, ବାଇକରେ ଗାଁ ଗାଁ ବୁଲି ମାଛ ବିକ୍ରି କରି ପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି ମହିଳା

ବୃତ୍ତି ଏ ପୋଷେ କୁଟୁମ୍ବ, ଅଭାବ ଅନଟନ ସତ୍ତ୍ୱେ ହାର୍ ମାନିନାହାନ୍ତି ମଞ୍ଜୁ

ଭଞ୍ଜନଗର (ରାଜେଶ କୁମାର ପଣ୍ଡା) : ଅବଳା ଦୁର୍ବଳା ନୁହେଁ ନାରୀର ଜୀବନ । ଯୁଦ୍ଧଭୂମିରେ ହେଉ ଅବା କର୍ମଭୂମିରେ ମହିଳା ସବୁବେଳେ ଆଗରେ । ଏହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ହେଉଛନ୍ତି  ମଞ୍ଜୁ । ଅଭାବ ଅନଟନ ସତ୍ତ୍ୱେ ହାର୍ ମାନିନାହାନ୍ତି । ବୃତ୍ତି ଏ ମୋ ପୋଷେ କୁଟୁମ୍ବ ଭଳି ମୋଟର ସାଇକେଲରେ ମାଛ ବିକ୍ରି କରି ନିଜେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବି ହୋଇ ପାରିଛନ୍ତି । ରୋଗିଣା ସ୍ୱାମୀର ଭରଣପୋଷଣ ଏବଂ ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ସମାଜର ଟାହିଟାପରା ସହି ଘରୁ ଗୋଡ଼ କାଢ଼ିଛନ୍ତି । ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ମୋଟର ସାଇକେଲରେ ଗାଁକୁ ଗାଁ ବୁଲି ମାଛ ଓ ପରିବା ବେପାର କରୁଛନ୍ତି । ଆଉ ସେଥିରୁ ଯାହା ଦି ପଇସା ରୋଜଗାର ହେଉଛି, ସେଥିରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରୁଛନ୍ତି ।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଜଗନ୍ନାଥ ପ୍ରାସଦ ବ୍ଲକ ନଡ଼ା ଗ୍ରାମର ମଞ୍ଜୁ ବେହେରା। ପରିବାର କହିଲେ ରୋଗିଣା ସ୍ୱାମୀ ଆଉ ଦୁଇ ପୁଅ । ଜଣେ କଲେଜରେ ତ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ହାଇସ୍କୁଲରେ ପାଠପଢ଼ୁଛି । ୧୫ ବର୍ଷ ହେଲା ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କର ରୋଗଶଯ୍ୟାରେ ଶୋଇଛନ୍ତି ।  ପଦାକୁ ଗୋଡ଼ କାଢ଼ି କୌଣସି କାମ କରିବାକୁ ସେ ଅକ୍ଷମ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାରର ବୋଝକୁ ମୁଣ୍ଡାଇଛନ୍ତି ମଞ୍ଜୁ । ସକାଳ ହେଉ ହେଉ ପୁରୁଷ ପିଲା ପରି ସଜ ମାଛ ନେଇ ବେପାର ପାଇଁ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତି । ଗାଁଠୁ ଗାଁ, ସାହିଠୁ ସାହି ବୁଲ ମାଛ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ।  ଘରକୁ ଫେରିବା ସମୟ କିନ୍ତୁ ସେମିତି କିଛି ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ନଥାଏ । ଦିନ ଯାକରେ ଯେତିକି ମାଛ ବିକ୍ରି ହୁଏ ସେଥିରେ ପରିବାର ଚଳେ ।

ସପ୍ତାହର ଗୁରୁବାର, ଶନିବାର ଓ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ମାଛ ବିକ୍ରି ହେଉନଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ଦିନ ଗୁଡ଼ିକରେ ପରିବା ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ମଞ୍ଜୁ । ପ୍ରଥମେ ସାଇକେଲରେ ବୁଲି ବୁଲି ମାଛ ଓ ପନିପରିବା ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ଅସୁବିଧା ହେବାରୁ ଏବେ  ହାତ ଉଧାରି କରି ମୋଟର ସାଇକେଲ ଟିଏ କିଣିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ପୂର୍ବାପେକ୍ଷା ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବଢ଼ିଛି ।  ଘରକୁ ଭଲ ଦି ପଇସା ମଧ୍ୟ ଆସୁଛି । ମଞ୍ଜୁଙ୍କ ମେହନତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ।

You might also like