କମାଲ କଲେ ଯୁକ୍ତ ତିନିରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଦୁଇ ଛାତ୍ର

ଜଳଚକ୍ର ଦ୍ୱାରା ଏକର ଏକର ଜମିକୁ ଯାଉଛି ପାଣି, ଅଳ୍ପ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ହସୁଛି ସୁନାର ଫସଲ

  • ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଲେ ୨ ଛାତ୍ର
  • ବୁଦ୍ଧି ଥିଲେ ଉପାୟ ଆପେ ଆପେ ଆସେ
  • ଜମିରେ ଫଳାଇଲେ ସୁନାର ଫସଲ 

କାମାକ୍ଷାନଗର(ବିଦ୍ୟାଧର ବରାଳ) : ନିଜର ବୁଦ୍ଧି ବଳରେ ଜମିରେ ସୁନାର ଫସଲ ଫଳାଇଛନ୍ତି ୨ ଛାତ୍ର । ଅଳ୍ପ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ବିଲରେ ପାଣି ମଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଜଳସେଚନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଏକର ଏକର ଚାଷ ଜମିରେ ସୁନାର ଫସଲ ଖେଳୁଛି  ।

ଗାଁ ପାଖ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ନାଳର ସ୍ରୋତରେ ଖଞ୍ଜା ହୋଇଛି ଜଳଚକ୍ର । ଲୁହା ରଡ଼, ବାଉଁଶ, ବେରିଂ, ଅଦରକାରୀ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବୋତଲ ଏବଂ ସୁତୁଲିରେ ତିଆରି ହୋଇଛନ୍ତି ଏହି ଜଳଚକ୍ର । କାମାକ୍ଷାନଗର ବ୍ଲକ ବାଇସିଙ୍ଗା ଗାଁର ଯୁକ୍ତ ତିନିରେ ପଢ଼ୁଥିବା ଦୁଇ ଛାତ୍ର ଜଗନ୍ନାଥ ଦାସ ଓ ବବୁଲ ସାହୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଲାଗିଥିଲା ମାତ୍ର ୩ ଦିନ । ତେବେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା ଜଳଚକ୍ର ଲାଗି ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି ମାତ୍ର ୭ଶହ ଟଙ୍କା ।

କୃଷି ପ୍ରଧାନ ବାଇସିଙ୍ଗା ଗାଁରେ ଜମିରେ ଜଳସେଚନ ମୁଖ୍ୟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ମୋଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ପାଣି ମଡ଼ାଇବାକୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ଅନେକ ଚାଷୀ ମଧ୍ୟ ପାଣି ମଡ଼ାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ପାରୁନଥିଲେ । ଏତିକିବେଳେ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ କିଛି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଏହି ଜଳଚକ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ ନେଇ ଚାଷୀ ବେଶ ଖୁସି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଏକର ଏକର ଜମି ଜଳସେଚିତ ହୋଇପାରୁଛି  । ଦୁଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ୨ରୁ ୩ ଏକର ଜମିରେ ସୁନାର ଫସଲ ହସୁଛି ।

ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ବାସିନ୍ଦା ତାରିଣୀସେନ୍ ବାରିକ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ମୋତେ ସନ୍ଦେହ ହେଉଥିଲା । ଲାଗିଲା ଏକ ଖେଳନା ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଜଣ । କିନ୍ତୁ ପରେ ତାଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିପାରିଲି । ଉଭୟଙ୍କ ନିଆରା ଚିନ୍ତାଧାରା ପାଇଁ  ୩ରୁ ୪ ଏକର ଜମିକୁ ସହଜରେ ଜଳସେଚିତ କରାଯାଇ ପାରୁଛି, ଯାହା ବେଶ୍ ପ୍ରଶଂସନୀୟ । 

ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ କିଛି ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମିଳିଲେ ଉଭୟେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଜଳଚକ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କୁ ଯୋଗାଇବାକୁ ଯୋଜନା ରଖିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ଦୁଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ବେଶ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି । କୃଷି ଓ କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ ସହାୟ ହୋଇପାରିଛି ଏହି ଜଳଚକ୍ର । ତେବେ ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ସହଯୋଗ ଏହି ଦୁଇ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ବେଶ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରି ପାରିବ ।

You might also like