’ଜାତୀୟ ତୁଳନାରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଭଲ ରହିଛି, ଓଡ଼ିଶାରେ ବଢୁଥିବା ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଉଦବେଗଜନକ ନୁହେଁ’

ରାଜ୍ୟର କରୋନା ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ’ଜାତୀୟ ତୁଳନାରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଭଲ ରହିଛି । ରାଜ୍ୟରେ ବଢୁଥିବା ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଉଦବେଗଜନକ ନୁହେଁ । କରୋନାକୁ ନେଇ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏପରି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ଟ୍ରେସିଂ ଟେଷ୍ଟିଂ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ରାଜ୍ୟ ବାହାରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ RTPCR ରିପୋର୍ଟ ଆଣିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଘରୋଇ ହସପିଟାଲକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖିବାକୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ମେଡିସିନ୍, ବେଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ କଟକଣା ଅପେକ୍ଷା ସଚେତନତାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି  । ସ୍ଥିତି ଦେଖି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ମ୍ୟୁନିସପାଲ କମିଶନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ।ଏବେ ଟାର୍ଗେଟ ଟେଷ୍ଟିଂ ଚାଲିଛି, ଆଗକୁ ଟେଷ୍ଟିଂ ଆହୁରି ବଢାଇବାର ଯୋଜନା ଥିବା କହିଛନ୍ତି ନିରଞ୍ଜନ ମିଶ୍ର ।

ସେପଟେ ଆଜି ଓଡ଼ିଶାରେ ପହଞ୍ଚିବ ଆଉ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୯ ହଜାର କରୋନା ଟିକା । ଅପରାହ୍ଣ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ରାଜ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବିଜୟ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୩ ଲକ୍ଷ ୪୭ ହଜାର କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକା ମହଜୁଦ ଅଛି । ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ୨ ଲକ୍ଷ ଟିକାକରଣର ଟାର୍ଗେଟ୍ ଥିବା ବେଳେ ଏବେ ତାହା ବଢ଼ିଛି ଯଦି ଆଗକୁ ଟିକା ନଅାସେ ତେବେ ଟିକାକରଣ କାଯର୍ୟକ୍ରମ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେତିକି ଟିକା ଅାସୁଛି ତାହା ୩ ଦିନରେ ହିଁ ଶେଷ ହୋଇଯିବ ବୋଲି ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରୀରେ ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାରୁ ଲୋକେ ସଚେତନ ରହିବାକୁ ସେ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟପଟେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ପୁରୀରେ କଡ଼ାକଡ଼ି ହେଲା ନିୟମ । ୫ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ୫ ରାଜ୍ୟର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ RT-PCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି । ୭୨ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବର RT-PCR ନେଗେଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଦେଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ପୁରୀ ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ । ଏହି ସବୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ହେଲା ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଛତିଶଗଡ଼, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, କେରଳ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ । ଏହିସବୁ ରାଜ୍ୟରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କଡ଼ା ନଜର ରଖାଯାଇଥିବା । ଆଜି କରୋନା ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ପରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ସମର୍ଥ ବର୍ମା ।  ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି ୨ଟି ଯୋଗ୍ୟତା ଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ପୁରୀ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ । ୭୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ RTPCR ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲେ ବି ୭ଦିନ ଆଇସୋଲେସନ ରହିବେ । ଉଭୟ ଡୋଜ୍ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ପୁରୀ ଆସିବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି ।

You might also like