ଲକଡାଉନ୍ ଛଡ଼ାଇନେଲା ଜୀବିକା; ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବେରୋଜଗାରୀ ତଥ୍ୟ, ଆଗକୁ ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ ସ୍ଥିତି..

ଭୁବନେଶ୍ୱର: କରୋନା ବିଶ୍ୱରେ କେବଳ ଗୁରୁତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିନି, ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛି ଲୋକଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ । ସଂକ୍ରମଣ ଭୟରେ ଚାଲୁନି କଳ କାରଖାନା, ଠପ୍ ପଡିଯାଇଛି ବେପାର ବଣିଜ । ଫଳରେ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା ମଧ୍ୟକୁ ଠେଲି ହୋଇଯାଇଛି ନିମ୍ନ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକା । ସେଣ୍ଟର ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନୋମି ବା CMIE ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଗତ ମେ’ ମାସରେ ଦେଶରେ ଦେଢ଼ କୋଟି ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ହରାଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାରେ ଏସଂଖ୍ୟା ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ।

ଓଡ଼ିଶାକୁ ୨୦୧୯ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କରୋନା ଆସିବାର ଗୋଟିଏ ମାସ ପରେ ନିଜକୁ ବେରୋଜଗାର ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ଗଣ୍ଡପୁରରୁ ବାସିନ୍ଦା ରମେଶ ବେହେରା । ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଥିବା ଏକ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଆଇଟି କମ୍ପାନିରେ କେୟାରଟେକର ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲେ । ମାସିକ ଦରମା ଥିଲା ୯ ହଜାର ୪୦୦ ଟଙ୍କା । ସେଇଥିରେ ସ୍ତ୍ରୀ, ୨ ପିଲା ଓ ରୋଗୀଣା ବାପା-ମାଆଙ୍କୁ ନେଇ କଷ୍ଟେମଷ୍ଟେ ଚଳୁଥିଲା ସଂସାର । ହେଲେ କରୋନା ଆସିବା ପରଠୁ ତାଙ୍କ ଚାକିରିରେ ଲାଗିଛି ତାଲା । କମ୍ପାନୀର ନୋ ଓ୍ୱାର୍କ ନୋ ପେ ରୁଲରେ, ଶିକାର ହୋଇ ଏବେ ସାଜିଛନ୍ତି ବେରୋଜଗାର । ଆଉ ଏପଟେ ନିଜ ଉପର ୫ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ବୋଝ ଥିବାରୁ ଗୁଜୁରାଣ ମେଣ୍ଟାଇବାକୁ ନିଜକୁ ରାଜମିସ୍ତ୍ରୀ ଓ ବୁଲା ବିକାଳି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ମହାମାରୀରେ ରୋଜଗାର ହରାଇ ଆର୍ଥିକ ଦୁର୍ଗତିର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ରମେଶ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଉଦାରହଣ ମାତ୍ର । ସେଣ୍ଟର ଫର ମନିଟରିଂ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଇକୋନୋମି (CMIE) ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି, କେବଳ ଗତ ମେ’ରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ବେରୋଜାଗର ହୋଇଛନ୍ତି ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ । ଯାହାକି ୨୦୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଶେଷ ତ୍ରୈମାସଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧ ଲକ୍ଷ ୨୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ।

ସେହିପରି ଦେଶରେ ମୋଟ ଦେଢ଼ କୋଟି ଲୋକ ନିଯୁକ୍ତି ହରାଇଛନ୍ତି । ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲରେ ଦେଶର ବେକାରୀ ହାର ୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ମେ’ରେ ଏହା ୧୧.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ବଢ଼ିଛି । ସେପଟେ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଶ୍ରମିକ ସଂଗଠନ ILO ବେକାରୀ ଓ ବେରୋଜଗାରକୁ ନେଇ ଯେଉଁ ତଥ୍ୟ ରଖିଛି, ତାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାଜନକ । ଆଇଏଲଓ ରିପୋର୍ଟ କହୁଛି , କରୋନା ବିଶ୍ୱର ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ରୋଜଗାର ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛି ।

ଏହି ସ୍ଥିତି ଲାଗି ରହିଲେ ୨୦୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଏ ସଂଖ୍ୟା ୨୦ କୋଟି ଟପିଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ବି ଦେଇଛି । ଆଇଏଲ୍ଓ ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଅର୍ଥନୀତି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି, ସରକାର ଯଦି ଶିଳ୍ପ, ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ଯୋଗାଉଥିବା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରିହାତି ନଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆଗକୁ ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ଉତ୍କଟ ହୋଇପାରେ ।

You might also like