ପୂରଣ ହେବ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାବାସୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ, ଖୁସି ଖବର ଦେଲେ ବୈଜୟନ୍ତ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା: ପୂରଣ ହେବାକୁ ଯାଉଛି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଲୋକେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଦେଖିଥିବା ସ୍ୱପ୍ନ। ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ରେଳପଥରେ ଆଉ ୧୦-୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବ। ଏଥିରେ ପ୍ରଥମେ ମାଲ୍ ଗାଡ଼ି ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବ ବୋଲି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଛାଡ଼ି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାବାସୀ ବି ଏହି ଖବର ଶୁଣି ବେଶ୍ ଖୁସି।

ଆଉ ମାତ୍ର ଦଶରୁ ପନ୍ଦର ଦିନ। ସରିବ ଅଢ଼େଇ ଦଶନ୍ଧିର ଅପେକ୍ଷା। ପୂରିବ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଦାବି, ଆଶା ଓ ସ୍ୱପ୍ନ। କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ଲାଇଫ୍ ଲାଇନ୍ ବନିବ ହରିଦାସପୁର-ପାରାଦୀପ ରେଳପଥ। ପ୍ରାୟ ୮୨ କିଲୋମିଟରର ଟ୍ରାକ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ୯ଟି ଷ୍ଟେସନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ, ୩୧ଟି ବୃହତ୍ ଓ ମଧ୍ୟମ ସେତୁ ଓ ୧୬୪ଟି ଓଭର୍ ବ୍ରିଜ୍ ବି ପ୍ରସ୍ତୁତ।  ଯାଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଓ ଜଗତସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯୋଡ଼ିବ ୨ ହଜାର କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ରେଳପଥ। ଏଥିରେ ୧୦-୧୫ ଦିନରେ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ତଥା ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା।

ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷର ଚର୍ଚ୍ଚା ପରେ ୧୯୯୬ରେ ମଞ୍ଜୁର ଏହି ରେଳପଥ ପାଇଁ ୧୯୯୯ରେ ଶିଳାନ୍ୟାସ ହୋଇଥିଲା।  ଯୋଜନା ଥିଲା ୨୦୦୪ ସୁଦ୍ଧା ପୁରା ହେବ ପ୍ରକଳ୍ପ। ହେଲେ ୟା ଭିତରେ ଦୀର୍ଘ ୧୬ ବର୍ଷ ବିତିଥିଲେ ବି, ରେଳ ଗଡ଼ିବା ଶୁଣି ଖୁବ୍ ଖୁସି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାବାସୀ। ଆଶା ମାଲ୍ ପରିବହନ ସୁଗମ ହେବ ଓ ଲୋକଙ୍କ ରୋଜଗାର ବଢ଼ିବ।

ଜିଲ୍ଲାରେ ପ୍ରଥମ ରେଳପଥର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହେବା ପଛରେ, ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଥିବା କହିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାବାସୀ। ବୈଜୟନ୍ତ ବି ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଭିଡିଓ ଛାଡ଼ି, ଏହି ବହୁ ପ୍ରତୀକ୍ଷିତ ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସନ୍ତୋଷଜନକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ମଞ୍ଜୁର ହେବାର ଦୀର୍ଘ ୧୩ ବର୍ଷ ଯାଏଁ, ପ୍ରକଳ୍ପଟି କେବଳ କାଗଜ କଲମରେ ସୀମିତ ଥିଲା।

ଅଧିଗ୍ରହଣ ଅପେକ୍ଷାରେ ଥିଲା ୩ ହଜାର ଏକର ଜମି। ତେବେ ସେ ୨୦୦୯ରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ସାଂସଦ ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହେବା ପରେ, ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ଓ ଅଗ୍ରଗତିର ସମୀକ୍ଷା କରି ପ୍ରତି ୩ ମାସରେ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଉଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଜଙ୍ଗଲ ଜମି ପାଇଁ କ୍ଲିଅରାନ୍ସ ଆଣିବା ହେଉ, କି ବାରମ୍ବାର ରେଳମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଓ ବଜେଟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟୟବରାଦ ଦାବି ହେଉ, ସେ ସାଂସଦ ଥିବା ଭିତରେ ହିଁ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ବୈଜୟନ୍ତ  ୨୦୧୯ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶତ ପ୍ରତିଶତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଦିଗରେ ତତ୍ପର ଥିଲେ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ସାବଧାନ ! ବିନା ଅର୍ଡରରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚୁଛି କି ବିହନ ପ୍ୟାକେଟ ? ଭୁଲ୍‌ରେ ବି ଖୋଲନ୍ତୁନି

OTVର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍‌ ଗ୍ରହଣ କଲାନି ପୋଲିସ୍‌

ବାଜିରେ ଲାଗିଛି ଜୀବନ: ଉଛୁଳା ନଦୀରେ କାନ୍ଧରେ ସାଇକେଲ୍‌ ରଖି ନଦୀ ପାର୍‌ ହେଉଛନ୍ତି ଲୋକେ

ଅଡିଓ ଭାଇରାଲ୍‌ ମାମଲା: ୨ ଗିରଫ, ଭାଇରାଲ୍‌ କରିଥିବା ମାନିଲେ ବିଶ୍ୱଜିତ୍‌

ଓଡ଼ିଶାରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୧୪ ଜୀବନ

ଓଡ଼ିଶାରେ ୧,୫୨୮ ନୂଆ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ‌ ଚିହ୍ନଟ, ଗଞ୍ଜାମରେ ସର୍ବାଧିକ

ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା

‘ଭାଇରାଲ ଅଡିଓ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଉଠାଇ ନେଲା ପୋଲିସ୍’

କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଝାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା

କଟକ ସହରରୁ ୧୨୨ ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ

ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୧୫୪୩ ଆକ୍ରାନ୍ତ

୫ ଦିନ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷିବ, ୧୧ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ

You might also like