ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାସନଗର ପାନ୍ଥଶାଳା

ଦିନ ଥିଲା ସେଠି ଆଶ୍ରୟ ନେଉଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ଆଜି ପାଲଟିଛି ଭୂତକୋଠି

  • ବିପଦସଙ୍କୁଳ ଅବସ୍ଥାରେ ବ୍ୟାସନଗର ପାନ୍ଥଶାଳା
  • ପ୍ରାଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ଖତ ଖାଉଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଂପତ୍ତି
  • ପାନ୍ଥଶାଳାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି

ଯାଜପୁର(ଅଭୟ ପତି) : ଦିନ ଥିଲା ସେଠି ଆଶ୍ରୟ ନେଉଥିଲେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ । ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସହଜ ସୁବିଧା ଥିଲା ରାତ୍ରୀ ରହଣୀ । ମାତ୍ର ଆଜି ସେହି ସ୍ଥାନ ପଡ଼ି ରହିଛି ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ । ଅନେକଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ସାଜିଥିବା ପାନ୍ଥନିବାସ ଆଜି ପାଲଟିଛି ଭୂତକୋଠି ପାଲଟିଛି । ଲୋକେ ସେଠାକୁ ଯିବାପାଇଁ ଡରୁଛନ୍ତି ।

ଖତଖାଉଛି ଯାଜପୁର ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦ ୯ ନମ୍ବର ଓ୍ୱାର୍ଡରେ ଥିବା ପାନ୍ଥଶାଳା । ସରକାରଙ୍କ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସଂପତ୍ତି ପ୍ରାଶାସନିକ ଅବହେଳାରୁ ଆଜି ଏହା ଭୂତକୋଠିରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ପାନ୍ଥଶାଳା ପରିସର ପାଲଟିଛି ଅସାମାଜିକଙ୍କ ଆଡ୍ଡାସ୍ଥଳୀ ।  ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏଠାରେ ପଡ଼ିନି କାହାରି ପାଦ ଅପରିଷ୍କାର ଓ ଆବର୍ଜନାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳ ଘରର ଅବସ୍ଥା ବି କମ୍ ନୁହେଁ । ଛାତରୁ ଖସୁଛି ସିମେଣ୍ଟ, ବିଲ୍ଡିଂ ଉପରକୁ ମାଡ଼ି ଗଲାଣି ଅନାବନା ଗଛ । କବାଟ ଝରକା ଓ ଅରସବାବପତ୍ର ସବୁକିଛି ଭାଙ୍ଗିରୁଜି ଗଲାଣି  ।

 

ପାନ୍ଥଶାଳା ପାଇଁ କୌଣସି ଆଖିଦୃଷ୍ଟିଆ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଫଳରେ ପାନ୍ଥଶାଳରେ ଏବେ ଚୋରଖଣ୍ଟଙ୍କ ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ ପାଲଟିଛି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଆଇନଜୀବୀ ମନୀନ୍ଦ୍ର ଧଳ । ତେବେ ଏନେଇ ବ୍ୟାସନଗର ପୌର ପରିଷଦର ପୂର୍ବତନ କାଉନସେଲର କହିଛନ୍ତି, ସରକାରକା ମାଲ ଦରିଆ ମେ ଡାଲ ନକରି ଏହାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରାଯାଉ । ଓଟିଡିସି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଏହି ପାନ୍ଥଶାଳାର ନବୀକରଣ କରାଇବା ଉଠିଚ୍ । ଅନ୍ୟପଟେ ପାନ୍ଥଶାଳର କିଛି ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀ କହିଛନ୍ତି, ପୂର୍ବରୁ ଠିକଠାକ୍ ଚାଲିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ଜରାଜୀର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ପଡ଼ିରହିବାରୁ ଚାକିରି ହରାଇ ସେମାନେ ଦିନ ମଜୁରିଆ କାମ କରୁଛନ୍ତି । 

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ୧୯୮୩ ମସିହାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଥିଲା । ପାନ୍ଥଶାଳା ୨୦୦୪ରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏହାର ନବୀକରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପ୍ରଶାସନର ଅବହେଳାରୁ ଏହାର ଅବନତି ଘଟିଥିଲା । ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ରହିଥିବା ବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସୁବିଧା ନାହିଁ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ପାନ୍ଥଶାଳାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବା ପାଇଁ ସାଧାରଣରେ ଦାବି ହୋଇଛି  । ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବ ବୋଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କହିଛନ୍ତି ।

 

 

 

 

 

You might also like