ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାଠକୁ ନେଇ ଆଶା ଆଶଙ୍କା : ନୟାଗଡ଼ ବଦଳରେ ବୌଦ୍ଧରୁ ଆସୁଛି ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ରଥ କାଠ

ଜଗନ୍ନାଥ ବନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଫେଲ୍ ମାରିଥିବା ସେବାୟତଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ

ଜଗନ୍ନାଥ ବନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଫେଲ୍ ମାରିଥିବା ସେବାୟତଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ
ନୟାଗଡ଼ରେ କାଠ ଅଭାବ କଥାକୁ ସ୍ୱୀକାର କଲେ ନୀତି ପ୍ରଶାସକ

ପୁରୀ(ମଧୁସୂଦନ ମିଶ୍ର) : ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କାଠକୁ ନେଇ ଆଶା ଆଶଙ୍କା । ନୟାଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ବଦଳରେ ବୌଦ୍ଧରୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଆସୁଛି ରଥ କାଠ, ଯାହା ନୟାଗଡ଼ରେ ରଥକାଠ ଅଭାବ କଥାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି । ସେବାୟତଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ, ଫେଲ୍ ମାରିଛି ଜଗନ୍ନାଥ ବନ ପ୍ରକଳ୍ପ । ସେପଟେ ଅଭିଯୋଗକୁ ସିଧାସଳଖ ନହେଲେ ବି ପରୋକ୍ଷରେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ।

ଦଶପଲ୍ଲା, ଖଣ୍ଡପଡା ମହାନଦୀ ଅବବାହିକା ପୁଣି ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବନଖଣ୍ଡରେ କରାଯାଇଥିବା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଫେଲ ମାରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ସେବାୟତ ।  ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ତିନି ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କାଠ ଯୋଗାଇ ପାରୁନି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ । ଫଳରେ ବୌଦ୍ଧରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଆସୁଛି କାଠ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆସିବାକୁ ଥିବା ମୋଟ ୭୯୬ ଖଣ୍ଡ କାଠରୁ ୬୦୧ ଖଣ୍ଡ କାଠ ବୌଦ୍ଧ ରୁ ଆସୁଛି । ୨୦୦୦ ମସିହାରେ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବନ ପ୍ରକଳ୍ପରେ୪ ଲକ୍ଷ ୫୦ ହଜାର ଫାସି, ଅସନ, ଧଉରା, ସିମିଳି ଆଦି ଗଛ ଲାଗିଥିଲା କିନ୍ତୁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଗଛ ଠିକ୍ ଭାବେ ହୋଇନାହିଁ ।

ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ, ନୟାଗଡ଼ ବନଖଣ୍ଡ ବଡ ରାଉଳ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ନିକଟରେ ରଥକାଠ ପାଇଁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଗଲା । ସରସ୍ୱତୀ ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ୪୯ଖଣ୍ଡ କାଠ ଆସିଲା । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟେୟରେ ନୟାଗଡ ବନଖଣ୍ତରୁ ୪୯ ଖଣ୍ତ କାଠ ଆସି ପୁରୀରେ ପହଞ୍ଚିଲା। ଅପେକ୍ଷା କରାଗଲା, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବି ନୟାଗଡ଼ ରୁ କାଠ ଆସିବ । କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ତାରିଖରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ ଟିମ୍ ମାଳ, ମାହାର୍ଦ, ନଡିଆ, ନୈବେଦ୍ୟ ନେଇ ବୌଦ୍ଧ ବନଖଣ୍ଡକୁ ବାହାରିଥିଲେ। ସେଠାରେ ବନଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ପରେ ବୌଦ୍ଧରେ ରଥକାଠ ସଂଗ୍ରହ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ତେଣୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ବନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଫେଲ ମାରିଛି ବୋଲି ସେମାୟତମାନେ ଯେଉଁ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଆଉ ଏକଥାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ନୀତି ପ୍ରଶାସକ ।

ରଥ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ମୋଟ ୮୬୫ ଖଣ୍ତ କାଠର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥିବା ବେଳେ ଗତବର୍ଷର ୬୯ ଖଣ୍ଡ ବଳକା ଥିଲା । ବାକି ୭୯୬ କାଠରୁ ୬୦୧ ଖଣ୍ଡ ବୌଦ୍ଧରୁ ଆସିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି, ସେପଟେ  ମାତ୍ର ୧୯୫ ଖଣ୍ଡ କାଠ ଯୋଗାଇବ ନୟାଗଡ ବନଖଣ୍ଡ ।

 

You might also like