ବାତ୍ୟା ବିପନ୍ନଙ୍କ ପାଇଁ ଏମାନେ ଦେବଦୂତ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସର୍ବସ୍ୱ ଲୁଟି ନେଇଛି ଫୋନି । ଘରେ ନା ଅଛି ପାଣି, ନା ଅଛି ଜିନିଷ । ନିଜେ ରାନ୍ଧି ଖାଇବା ସ୍ଥିତିରେ ନାହାନ୍ତି ବାତ୍ୟା ବିପନ୍ନ। ରାନ୍ଧିବେ କେଉଁଠି? ଚାଳ, ଚୁଲି ସବୁ ଏକାକାର । କେବଳ ଗାଁ ନୁହେଁ, ପାଣି ଓ ବିଜୁଳି ଅଭାବରୁ ସହରରେ ବି ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆ ଯାଉଥିବା ରିଲିଫ୍ ସାମଗ୍ରୀ ବି ସମୁଦ୍ରକୁ ଶଙ୍ଖେ ଭଳି।  ଏଭଳି ବିପଦ ସମୟରେ କିଛି ଦେବଦୂତ ସାଜିଛନ୍ତି କିଛି ବଦାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଓ ସଂସ୍ଥା । ଏମାନେ ଗାଁ, ସହର ସବୁଆଡ଼େ ବୁଲି ଭୋକିଲା ପେଟକୁ ଦେଉଛନ୍ତି ମାଗଣା  ରନ୍ଧା ଖାଦ୍ୟ। ଏପରିକି ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ ବି ଦେଖାଇଛି ନିଜର ଉଦାରତା ଆଉ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛି ମାନବ ସେବା ହିଁ ମାଧବ ସେବା …

ଏମିତି ଏକ ସଂସ୍ଥା ହେଉଛି  ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବେସରକାରୀ ସଂଗଠନ ଖାଲ୍ସା ଏଡ୍ । ଭୁବନେଶ୍ୱର ଖାରବେଳନଗର ସ୍ଥିତ ଗୁରୁଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ଗୁରୁଦ୍ୱାରା ସିଂହସଭା ସହାୟତାରେ ଏଠାରେ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ହେଲାଣି ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଛି ଅ। କେତେବେଳେ ଭାତ ଡାଲମା ତ କେତେବେଳେ ଖେଚୁଡ଼ି । ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହ ପୁରୀରେ ବି ୫ ହଜାର ଲେଖାଏଁ  ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ଆହାର ଯୋଗାଉଛି ଏହି ସଂଗଠନ ।

ବାତ୍ୟ ବିପନ୍ନଙ୍କୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛନ୍ତି ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିସ।  ପୁରୀ ଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶା ଫୁଲିସ ପକ୍ଷରୁ ଖୋଲିଛି ଫ୍ରି କିଚେନ୍‌ । ଏହାର ନାମ ରଖାଯାଇଛି କରୁଣା ଫ୍ରି କିଚେନ୍ । ନିଜେ ଡିଜି ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରସାଦ ଶର୍ମା  ଲୋକଙ୍କ ସହ ସାମିଲ ହୋଇ ବାତ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତଙ୍କୁ ରନ୍ଧାଖାଦ୍ୟ ପରଷିଛନ୍ତି । ଏପରିକି ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଭାତ ଡାଲମା ଖାଇଛନ୍ତି । ଡିଜିଙ୍କ ସମେତ ପୁରୀ ଏସ୍‌ପି ଓ କେନ୍ଦ୍ରାଞ୍ଚଳ ଆଇଜିଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାଧବସେବାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶା ଫୁଲିସର ଫ୍ରି କିଚେନ୍  ଆଗକୁ ସତ୍ୟବାଦୀ, ବ୍ରହ୍ମଗିରି ଓ ପିପିଲି ଆଦି ଅଞ୍ଚଳରେ ଖୋଲିବାର ଯୋଜନା ରହିଛି।

ସେହିପରି କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି ଉତ୍କଳ ମାରଓ୍ୱାଡ଼ି ଯୁବା ମଞ୍ଚ ବାତ୍ୟା ବିପନ୍ନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଖିଲା ଖାଦ୍ୟ ପଠାଯାଇଛି । କଥାରେ ଅଛି, ଭୋକିଲା ପେଟକୁ ଆହାର ଦେବାଠୁ ବଳି ପୁଣ୍ୟ ନାହିଁ ।  ଏହି କଥାକୁ ବୁଝିଥିବା କେତେକ ଉଦାର ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି ସର୍ବସ୍ୱ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପେଟ ଭୋକିଲା ରହୁନି।

You might also like