ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା, ଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ପଡ଼ି ରହିଛି ମା’ର ମୃତଦେହ ! ପୁଅ ବି ନାଚାର..

ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର: ଅମାନବିକତାର ଆଉ ଏକ ପରିଚୟ । ଘର ବାରଣ୍ଡାରେ ପଡ଼ି ରହିଛି ମହିଳାଙ୍କ ମୃତଦେହ । ହେଲେ ପାଖ ପଡ଼ୋଶୀ କେହି ବି ଆସିଲେନି ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ । ପୁଅ କରୋନାରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇ ବଲାଙ୍ଗିର ଭୀମ ଭୋଇ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛି । ଏଣେ ଘରେ ପଡି ରହିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ମା’ର ମୃତଦେହ । ଗତକାଲି ରାତିରୁ ମୃତଦେହ ପଡି ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଦିନ ଦ୍ୱିପ୍ରହର ସୁଦ୍ଧା ସତ୍କାର ହୋଇପାରିନାହିଁ ।

ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିନିକାରେ । ବିନିକା ସହର ବେଲପଡାର ୫୫ ବର୍ଷୀୟ ଦାଶରଥୀ ବେହେରା ୮ ଦିନ ହେଲା କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇ ବଲାଙ୍ଗିରଭୀମ ଭୋଇ ମେଡିକାଲରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଉଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ମା ୭୪ ବର୍ଷୀୟା ସୁଶୀଳା ବେହେରା ଗତ ୯ ତାରିଖରେ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ହୋମ୍ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନରେ ରହିଥିଲେ । ହେଲେ ବୁଧବାର ରାତିରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହା ଖବର ପାଖ ପଡ଼ୋଶୀ ଓ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି ।

ତେବେ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରି ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଆସୁନାହାନ୍ତି ସମ୍ପର୍କୀୟ କି ସାହି ପଡ଼ିଶା । ଏନେଇ ବିନିକା ଏନ୍ଏସିକୁ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଖବର ଦେଇଛନ୍ତି । ଖବର ପାଇବା ପରେ, ଖୁବଶୀଘ୍ର ମୃତଦେହର ସତ୍କାର କରାଯିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏନ୍ଏସି ଅଧିକାରୀ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଏଭଳି ଘଟଣା ଏବେ ରାଜ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ନଜରକୁ ଆସୁଛି । ବିଭିନ୍ନ ଗାଁ ଗହଳି ହେଉ କିମ୍ବା ସହର, ସବୁଠି ଏଭଳି ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ରୋଗ ପାଇଁ ମାନବିତା ବି ଭୁଲିଯାଉଛନ୍ତି ଲୋକେ । ଏମିତିକି ମୃତକଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନ ମଧ୍ୟ ଶବକୁ କାନ୍ଧ ଦେବା ପାଇଁ ଆସୁନାହାନ୍ତି । ସବୁ ସମୟରେ ପାଖରେ ରହି ଆସୁଥିବା ପାଖ ପଡ଼ୋଶୀ ମଧ୍ୟ ରୋଗ ଭୟରେ ଦୁରେଇ ଯାଉଛନ୍ତି । ବନ୍ଧୁ ପରିଜନଙ୍କ ଏଭଳି ବ୍ୟବହାର ଯୋଗୁଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ସରପଞ୍ଚ ତଥା ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ସମାଜସେବୀ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଆଗେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଏହାସହ ମୃତକଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରୁଛନ୍ତି ।

You might also like