କୋର୍ଟ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍ ଲାଇନ୍ : ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡରେ ହେବ ଶୁଣାଣି

  • କରୋନା କାଳରେ କୋର୍ଟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଗାଇଡଲାଇନ୍
  • କୋର୍ଟରେ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ଶୁଣାଣି ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡରେ ହେବ
  • କୋର୍ଟ ରୁମରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଓ କରୋନା ପ୍ରୋଟକଲ୍ ପାଳନ କରାଯିବ
  • କୋର୍ଟ ପରିସରକୁ ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯିବ
  • ଜ୍ୱର କିମ୍ବା କାଶ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟକୁ ବାରଣ କରାଯିବ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ୁଥିବାରୁ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ପରିଚାଳନା ନେଇ ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି । କରୋନା ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକର ଶୁଣାଣି ଯଥାସମ୍ଭବ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମୋଡରେ କରାଯିବ । ଏହାଛଡ଼ା ଯଦି କୋର୍ଟ ରୁମରେ ଶୁଣାଣି ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼େ ଏଥିଲାଗି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବ । ଏଥିପାଇଁ କୋର୍ଟ ରୁମରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅବଲମ୍ବନ ସହ କରୋନା କଟକଣା ମାନିବାକୁ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି । କୋର୍ଟ ପରିସରକୁ ସପ୍ତାହକୁ ଥରେ ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯିବ । ଏସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପନ ଲାଗି ଜଣେ ନୋଡାଲ୍ ଅଫିସରଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି । ଜ୍ୱର କିମ୍ବା କାଶ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ କୋର୍ଟକୁ ବାରଣ କରାଯିବ ।

ସେହିପରି କୋର୍ଟର ପ୍ରବେଶ ଓ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଥକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ କମ୍ କରାଯିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ । କୋର୍ଟରେ ଭିଡ଼ କମାଇବା ଲାଗି ମାମଲାର ତାଲିକା ଅନୁରୂପ ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । କୋର୍ଟ ହଲ୍ ଭିତରେ ଓକିଲଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୬ ଫୁଟ୍ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ହେବ । କରୋନା ସ୍ଥିତିରେ କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ପରିଚାଳନା କିପରି ହେବ ସେନେଇ ଗତକାଲି  ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟଳୟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି, ଜିଲ୍ଲା ଜଜ୍, ଆଡଭୋକେଟ ଜେନେରାଲ୍, ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ ଓ ବରିଷ୍ଠ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କ ସହ ଭିିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂରେ ଆଲୋଚନା କରଥିଲେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର । ଆଲୋଚନା ପରେ କୋର୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏଭଳିି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ।

 

ସେପଟେ ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟିରେ ସ୍ୱରେଜ ଲାଇନ ସଫା କରିବା ବେଳେ ୪ ଜଣ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟଣାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଗଭୀର ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଏପରି ଘଟଣାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ନହେବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଗତ ମାସ ୧୯ ତାରିଖରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ ୧୫ ତାରିଖରେ କଟକ ସିଡିଏ-୧୦ରେ ହୋଇଥିବା ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପ୍ରତି ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ରାଶି ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାମଲାରେ ପକ୍ଷଭୁକ୍ତ ଥିବା ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ବିଏମସି, ସିଏମସି ସମେତ ମୋଟ ୯ ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ନୋଟିସ କରିଛନ୍ତି ।

ମୃତକ ମାନେ ଏସସି କିମ୍ବା ଏସଟି ହୋଇଥିଲେ ଏସସି, ଏସଟି ହିଂସା ନିରୋଧ ଆଇନ ଆଧାରରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କଟକ ଘଟଣାରେ ହୋଇଥିବା ତଦନ୍ତର ଅଗ୍ରଗତି ଏବଂ ନିଆଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ସମ୍ପର୍କରେ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଜଣାଇବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଉଭୟ ଘଟଣାକୁ ନେଇ ନିଜ ଆଡୁ ଦାୟର କରିଥିବା ଏକ ମାମଲାରେ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି  । ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗୁଡିକ କିପରି ପାଳନ କରାଯାଉଛି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୁଣାଣୀ ସୁଦ୍ଧା ଅବଗତ କରାଇବାକୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ।

 

You might also like