ବେଲଗାମ୍ ସୁନା ଦର ; ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ସୁନା ଦାମ୍‌

ସପ୍ତାହେ ତଳେ ଭରିଏ ସୁନା ଦର ଯାହା ଥିଲା ଏବେ ଆଉ ୨ ହଜାର ଅଧିକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅମୂଲ ମୂଲ ହୋଇଛି ସୁନା। ସପ୍ତାହେ ତଳେ ଭରିଏ ସୁନା ଦର ଯାହା ଥିଲା ଏବେ ଆଉ ୨ ହଜାର ଅଧିକ। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବଜାରରେ ବି ଗତ ୬ ବର୍ଷ ଭିତରେ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ସୁନା ଦାମ୍। ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଥନୀତି ବିଷାରଦ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଯଥାକ୍ରମେ ଆମେରିକା-ଇରାନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଓ ଡଲାରର ଅବମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଦର ଆଗରୁ ୪୦ ହଜାର ଟପିବା ନେଇ ବି ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି। ତେଣେ ଭାଉ ଯେତେ ହେଲେ ବି ବାହା ଋତୁରେ କିନ୍ତୁ ସୁନା କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ।

ବିବାହ ଋତୁରେ ବେଲଗାମ୍ ସୁନା ଦର। ନିଇତି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଭାଉ। ମାତ୍ର ସପ୍ତାହେ ତଳେ ୧୦ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ରେଟ୍ ଯାହା ଥିଲା ଏବେ ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ। ବାହାଘର ସିଜିନ୍ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ଅଳଙ୍କାର କିଣିବାକୁ ଯାଇ ଦାମ୍ ଶୁଣି ମୁଣ୍ଡକାନ ଝାଇଁ ମାରି ଯାଉଛି। ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ଦର ୩୪ ହଜାର ଉପରେ ରହିଛି । ଅଳଙ୍କାରରେ ଆହୁରି ଗଢ଼ା ମଜୁରୀ ମିଶିଯାଉଛି । ତେଣୁ ଗରିବ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ତ ଗହଣା କିଣା ଯେମିତି ସ୍ୱର୍ଗଗ ଚାନ୍ଦ ଭଳି ହେଲାଣି । ତେବେ ବାହାଘରରେ ବର-କନ୍ୟାଙ୍କୁ ସୁନା ଟିକିଏ ନିଶ୍ଚିତ ଉପହାର ଦେବାର ପରମ୍ପରା ଥିବାରୁ ବଜେଟ୍ ବାଧିଲେ ବି ଅଳ୍ପ କିଛି କିଣି ଆଡଜଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ।

କାହିଁକି ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ସୁନା ଭାଉ? ସୁନା ଅମୂଲ ମୂଲ ହେବା ପଛରେ ରହିଛି କି କାରଣ? ଅର୍ଥନୀତି ବିଷାରଦଙ୍କ ମତରେ ଆମେରିକା-ଇରାନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ।  ତା’ସହ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯୁଦ୍ଧର ମଧ୍ୟ ଏହା ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଭାବ। ତା’ଛଡ଼ା ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ସାଙ୍ଗକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବଜାରରେ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ଅବମୂଲ୍ୟାୟନ ଯୋଗୁଁ ନିବେଶକ ସୁନାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହେଉଛି ସୁନା ଭାଉ। ଯାହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନଆସିବା ଯାଏଁ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଶୁଭଙ୍କର ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଷାରଦ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସୁନା ଦର ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୪ ହଜାର ୪୦ ଟଙ୍କା ଉପରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୪ ହଜାର ୪୭୦ ଟଙ୍କା ଓ ମୁମ୍ବାଇରେ ଦର ୩୪ ହଜାର ୫୮୮ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଗକୁ ଦର ୪୦ ହଜାର ଛୁଇଁପାରେ ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତି ବିଷାରଦ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଗାଡ଼ି ଚୋରି ମାମଲାରେ ଆଉ ଥାନାକୁ ଦୌଡ଼ିବାକୁ ପଡିବନି

ସୁନନ୍ଦା ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ‘ସୁନନ୍ଦା ସମ୍ମାନ’ ଓ ଏକ ‘ଚେୟାର’

Bird Flu ଭୟ : ତତ୍କାଳ ପଦକ୍ଷେପ ନେଲେ ପ୍ରାଣୀ ସଂପଦ ବିଭାଗ

ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭଙ୍କ ବିରୋଧରେ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ଓକିଲ ଦୀପାଳି ପ୍ରିୟଦର୍ଶିନୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲା : ଜେଲ୍ ଗଲା ବୟଫ୍ରେଣ୍ଡ

ଏନ୍‌ପିଆରରେ ବାପା ମାଆଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହଁ

୫୮ ବର୍ଷରେ ଅବସର ନେଲେ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର

ଦନ୍ତାକୁ ଧରି ବୁଲୁଛି ବନ ବିଭାଗ, କେଉଁଠି ମିଳୁନି ଜାଗା

ତିନି ଦିନ ବନ୍ଦ ରହିବ ବ୍ୟାଙ୍କ, ୨ ଦିନ ଭିତରେ ସାରି ନିଅନ୍ତୁ କାମ

କରୋନା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର: ବିଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପରେ ନଜର

ମଣିଷମରା ଦନ୍ତାକୁ ଫେରାଇ ନେଲା ବନ ବିଭାଗ

ଚେକିଂ ବେଳେ ହୋମଗାର୍ଡଙ୍କ ଉପରେ ଗାଡ଼ି ଚଢ଼ାଇଦେଲେ ଗଞ୍ଜେଇ ମାଫିଆ

You might also like