ବେଲଗାମ୍ ସୁନା ଦର ; ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ସୁନା ଦାମ୍‌

ସପ୍ତାହେ ତଳେ ଭରିଏ ସୁନା ଦର ଯାହା ଥିଲା ଏବେ ଆଉ ୨ ହଜାର ଅଧିକ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଅମୂଲ ମୂଲ ହୋଇଛି ସୁନା। ସପ୍ତାହେ ତଳେ ଭରିଏ ସୁନା ଦର ଯାହା ଥିଲା ଏବେ ଆଉ ୨ ହଜାର ଅଧିକ। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବଜାରରେ ବି ଗତ ୬ ବର୍ଷ ଭିତରେ ରେକର୍ଡ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ସୁନା ଦାମ୍। ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଥନୀତି ବିଷାରଦ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଯଥାକ୍ରମେ ଆମେରିକା-ଇରାନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥିତି ଓ ଡଲାରର ଅବମୂଲ୍ୟାୟନକୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦାୟୀ କରିଛନ୍ତି । ଦର ଆଗରୁ ୪୦ ହଜାର ଟପିବା ନେଇ ବି ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି। ତେଣେ ଭାଉ ଯେତେ ହେଲେ ବି ବାହା ଋତୁରେ କିନ୍ତୁ ସୁନା କିଣିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସାଧାରଣ ଲୋକେ।

ବିବାହ ଋତୁରେ ବେଲଗାମ୍ ସୁନା ଦର। ନିଇତି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଭାଉ। ମାତ୍ର ସପ୍ତାହେ ତଳେ ୧୦ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ରେଟ୍ ଯାହା ଥିଲା ଏବେ ପ୍ରାୟ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ। ବାହାଘର ସିଜିନ୍ ଥିବାରୁ ଲୋକେ ଅଳଙ୍କାର କିଣିବାକୁ ଯାଇ ଦାମ୍ ଶୁଣି ମୁଣ୍ଡକାନ ଝାଇଁ ମାରି ଯାଉଛି। ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆଜି ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ପିଛା ଦର ୩୪ ହଜାର ଉପରେ ରହିଛି । ଅଳଙ୍କାରରେ ଆହୁରି ଗଢ଼ା ମଜୁରୀ ମିଶିଯାଉଛି । ତେଣୁ ଗରିବ ଓ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରଙ୍କ ପାଇଁ ତ ଗହଣା କିଣା ଯେମିତି ସ୍ୱର୍ଗଗ ଚାନ୍ଦ ଭଳି ହେଲାଣି । ତେବେ ବାହାଘରରେ ବର-କନ୍ୟାଙ୍କୁ ସୁନା ଟିକିଏ ନିଶ୍ଚିତ ଉପହାର ଦେବାର ପରମ୍ପରା ଥିବାରୁ ବଜେଟ୍ ବାଧିଲେ ବି ଅଳ୍ପ କିଛି କିଣି ଆଡଜଷ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକ।

କାହିଁକି ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ସୁନା ଭାଉ? ସୁନା ଅମୂଲ ମୂଲ ହେବା ପଛରେ ରହିଛି କି କାରଣ? ଅର୍ଥନୀତି ବିଷାରଦଙ୍କ ମତରେ ଆମେରିକା-ଇରାନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧ ଭଳି ସ୍ଥିତି ଏହାର ପ୍ରମୁଖ କାରଣ।  ତା’ସହ ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯୁଦ୍ଧର ମଧ୍ୟ ଏହା ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଭାବ। ତା’ଛଡ଼ା ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କମାନଙ୍କ ସୁଧ ହାର ହ୍ରାସ ସାଙ୍ଗକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବଜାରରେ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର ଅବମୂଲ୍ୟାୟନ ଯୋଗୁଁ ନିବେଶକ ସୁନାରେ ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ କରିବାକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହେଉଛି ସୁନା ଭାଉ। ଯାହା ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ନଆସିବା ଯାଏଁ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଶୁଭଙ୍କର ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବିଷାରଦ।

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସୁନା ଦର ୧୦ ଗ୍ରାମ ପିଛା ୩୪ ହଜାର ୪୦ ଟଙ୍କା ଉପରେ ରହିଥିବାବେଳେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ୩୪ ହଜାର ୪୭୦ ଟଙ୍କା ଓ ମୁମ୍ବାଇରେ ଦର ୩୪ ହଜାର ୫୮୮ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଆଗକୁ ଦର ୪୦ ହଜାର ଛୁଇଁପାରେ ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତି ବିଷାରଦ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ହଷ୍ଟେଲ୍‌ରେ ହାତ ବାନ୍ଧି ବେହୋସ୍ ହେଲା ଯାଏ ପିଟିଲେ

OLX ରେ ପୁରୁଣା ଗାଡ଼ି କିଣିବା ଚକ୍କରରେ ଫସିଗଲେ ଯୁବକ!

ବିଜେପିର ଅଭିଯୋଗ, ଜନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀ

ରାତି ତମାମ ଷ୍ଟିଲ୍ ରଡ୍, ପାଣି ପାଇପ ଓ ବେଲ୍ଟରେ ସହପାଠୀଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ପିଟିଲେ

ଭୁଲ୍ ରନ୍‌ୱେରେ ଓହ୍ଲାଇଲା ବିମାନ; ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୧୫୨ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ

୮ ମାସ ବନ୍ଦ ରହିବ ଭୁବନେଶ୍ୱର ବିମାନବନ୍ଦର

ନର୍ସଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କଲା ପ୍ରେମିକ !

୧୦ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ନଈ ଭିତରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି ହାତୀପଲ

ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ଭୂତ ! ପଢ଼ିବାକୁ ଆସୁ ନାହାନ୍ତି ପିଲା

ବାପାମା’ଙ୍କୁ ମାରିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ; ଶବ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଭୟରେ ଗାଁକୁ ଯାଉନି ପୁଅ

୨୦ ହଜାର ସରକାରୀ ଚାକିରିଆ ଓ ପେନସନ ଭୋଗୀ ପାଇଛନ୍ତି କାଳିଆ ଟଙ୍କା

ଅକ୍ଟୋବର ୨ରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବନ୍ଦ

You might also like