ରାସ୍ତାରେ ଟମାଟୋ ଫିଙ୍ଗିଲେ ଚାଷୀ

କେନ୍ଦୁଝରରେ ଟମାଟୋର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି

କେନ୍ଦୁଝର  :  ଟମାଟୋର ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସହ ଯୁଝୁଛନ୍ତି କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକର ଚାଷୀ।  ବର୍ଷ ସାରା ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ ନିମନ୍ତେ ହେଉଥିବା ଶ୍ରମ ଓ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନୁଯାୟୀ ମୂଲ୍ୟ ମିଳୁନି । କିଲୋ ପ୍ରତି ୨ ଟଙ୍କାରେ ବି ବିକ୍ରି ହେଉନି ଟମାଟୋ । ନିଜ ଦୁଃଖ ପ୍ରଶାସନ ଓ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଶେଷରେ ବିକ୍ଷୋଭ ରାସ୍ତା ଆପଣାଇଛନ୍ତି ସେମାନେ। ନିଜ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅବଗତ କରିବାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଚାଷୀ  ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତାରେ ଟମାଟୋ ଫିଙ୍ଗି ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଧାର ଉଧାର କରି ଏକର ଏକର ଜମିରେ ଲଗାଇଥିବା ଟମାଟୋ ତୋଳିବାକୁ ବି ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ।  ଟମାଟୋକୁ ବହୁ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାଇତି ରଖିବା ଓ ବଜାରରେ ବିକ୍ରି କରିବା ନିମନ୍ତେ ସରକାର କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁ ନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ  ଅଭାବୀ ବିକ୍ରି ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ଅତିଷ୍ଠ ଚାଷୀ  ଆଜି ସାପ୍ତାହିକ ହାଟରେ ମଧ୍ୟ ଟମାଟୋ ବିକ୍ରି କରି ପାରି ନ ଥିଲେ। ପୁଣି ଗାଡ଼ି ଭଡ଼ା କରି ଘରକୁ ଫେରାଇ ନେବାକୁ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ସେମାନେ ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ଟମାଟୋ  ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲେ ।

ତେଲକୋଇ ବ୍ଲକରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ  ଅଧିକ ପରିମାଣର ଟମାଟୋ ଅମଳ ହୋଇଛି। ହେଲେ ସ୍ୱଳ୍ପ ଖାଉଟି ଓ ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ନଥିବାରୁ ଏହାର ଅଭାବି ବିକ୍ରୀ ଦେଖାଦେଇଛି । ଏଥିଯୋଗୁ ମଜୁରୀ ଲଗାଇ ଟମାଟୋ ତୋଳିବାକୁ ବି ଚାଷୀ ଅମଙ୍ଗ ହେଉଛନ୍ତି । ଫଳରେ ଲୋକେ ମାଗଣାରେ ଟମାଟୋ ତୋଳି ନେଉଛନ୍ତି ନ ହେଲେ ଗାଈଗୋରୁ ଖାଉଛନ୍ତି। ଗତବର୍ଷ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲାର ଟମାଟୋ ଚାଷୀ ଏପରି ଅଭାବୀ ବିକ୍ରିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ପ୍ରତିବାଦ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ଭାରତୀୟଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ ଚୀନ୍‌ ଲୋକଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କଠାରୁ ଛୋଟ

ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଫଟାଫଟ୍ କ୍ରିକେଟ୍, କିଏ ମାରିବ ବାଜି?

ଗୀତ ଗାଇ ମନ ମୋହିଲେ କୋରାପୁଟ ଝିଅ ନମିତା

ନିଜ ପାଇଁ ନିଜେ: ଏକା ଏକା ୩ କିଲୋମିଟର କେନାଲ ଖୋଳିଲେ ଚାଷୀ

ଗଛରେ ମାତ୍ର ୪ଟି ପତ୍ର, ଦାମ୍ ଶୁଣିଲେ ହୋସ୍ ଉଡ଼ିଯିବ

Pranab Mukharjee Death: ପ୍ରଣବ ଦା’ ଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଦଶନ୍ଧିର ରାଜନୀତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣଛେଦ

ଚୀନ୍‌ରେ ଏବେ ବି ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି ଏଇ ଭାରତୀୟ

Atal Tunnel Rohtang Explained: ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ହେବ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁଡ଼ଙ୍ଗପଥ ‘ଅଟଳ ଟନେଲ୍‌‌’

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସରେ ‘ହକି ଯାଦୁଗର’ଙ୍କୁ ସଲାମ୍

ଚିତ୍ରକର ଆଙ୍କିଥିଲେ ଜବରଦସ୍ତ ପେଣ୍ଟିଂ; ଲୋକେ କହିଲେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂହ ରାଜପୁତ

ବାପାଙ୍କ ସହ ମିଶି ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର କଲା ନିଆରା ଉଦ୍ଭାବନ

ବଲିଉଡ୍ କୋରିଓଗ୍ରାଫର ଏବେ ଚା’ ଦୋକାନୀ

You might also like