ମାଗଣାରେ ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଦୟାନିଧି ସାର

ଶରୀରରୁ ସିନା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ହେଲେ ମନରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ

  • ଶରୀରରୁ ସିନା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ହେଲେ ମନରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ
  • ଶିକ୍ଷାଦାନ ତାଙ୍କର ପେଶା ନୁହେଁ, ଏହା ତାଙ୍କ ନିଶା
  • ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ବିନିକା ଅରିଗାଁର ଦୟାନିଧି ନାଏକ

ବିନିକା(ଦିଲ୍ଲୀପ ସାହୁ) : ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାର୍ ଦୟାନିଧି ନାଏକଙ୍କୁ ଶତ ଶତ ପ୍ରଣାମ । ଜଣେ ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ମଣିଷର ମହତ ପ୍ରୟାସ ।  ସେ ଧନୀ ନୁହନ୍ତି, ହେଲେ କୌଣସି ଦାନୀଠୁ ବି କମ୍ ନୁହନ୍ତି । ଶିକ୍ଷାଦାନ ତାଙ୍କର ପେଶା ନୁହେଁ, ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇବାର ଆଗ୍ରହ ଏହାକୁ ତାଙ୍କ ପାଇଁ  ନିଶାରେ ପରିଣତ କରିଛି । ଶରୀରରୁ ସିନା ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ହେଲେ ମନରୁ ସେ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ।

ସେ ନିଜେ ଠିଆ ହୋଇପାରନ୍ତିନି, ହେଲେ ପିଲାଙ୍କୁ ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ଠିଆ କରାଇବାକୁ ସର୍ବଦା ଚେଷ୍ଟିତ । ମନରେ ଭରପୁର ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଓ କୌଣସି ନୂଆ ପ୍ରୟାସ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅଦମ୍ୟ ଆଗ୍ରହ । ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳର ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇ ସୁବର୍ଣ୍ଣପୁର ଜିଲ୍ଲା ବିନିକା ଅରିଗାଁରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରଶଂସାର ପାତ୍ର ପାଲଟିଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ଯୁବକ ଦୟାନିଧି ନାଏକ । କରୋନା କାଳରେ ସ୍କୁଲ ଯାଇପାରୁନଥିବା ଏବଂ ଅନଲାଇନ କ୍ଲାସ୍ ସୁବିଧା ପାଉନଥିବା ଗରିବ ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଦିନକୁ ୬ ଘଣ୍ଟା ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି ଦୟାନିଧି ।

ଦୟାନିଧି ନାୟକ କରିଛନ୍ତି, କରୋନା ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା ପରେ ପିଲାମାନେ ବାହାରା ବୁଲା ବୁଲି କରୁଥିଲେ । ପାଖରେ ମୋବାଇଲ ନଥିବା କହିବାକୁ ନିଜେ ପିଲାଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ପାଡ ପଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ । ବୁଲୁଥିବା ଛୁଆ ମାନଙ୍କୁ ମୋ ପାଖରେ ପାଠ ପଢ଼ିବ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ତେବେ ପିଲାମାନେ ପାଠ ପଢ଼ିବା ପାଇଁ  ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଛୁଆ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଥିଲେ । ଏବେ ପାଖାପାଖି ୫୦ ଟି ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଉଛନ୍ତି ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ସାର୍ । 

ଉଲୁଣ୍ଡା ବ୍ଲକ୍ ସିଣ୍ଡୋଲ ଗାଁର ଦୟାନିଧି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଏମ୍ କଲେଜରେ ସ୍ନାତକ ପରେ ୨ ବର୍ଷ ହେଲା ବିନିକା ଅରିଗାଁରେ ନିଜ ମାମୁଘରେ ରହୁଛନ୍ତି । ସକାଳ ହେଲେ ସେ ନିଜ ତିନିଚକିଆ ସାଇକେଲରେ ବାହାରି ଯାଆନ୍ତି ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇବାକୁ । ତାଙ୍କ ପାଠ ପଢ଼ାଇବା ଶୈଳୀ ବି ନିଆରା । ଇଂରାଜୀ, ଗଣିତ, ସାହିତ୍ୟ ଆଦି ସହ ପାଠ ସହ ପିଲାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚିତ୍ରାଙ୍କନ ଓ ନାଚଗୀତ ଆଦି କଳା ପ୍ରତି ବି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି । ଏବେ ପ୍ରଥମରୁ ଷଷ୍ଠ ଯାଏଁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନିୟମିତ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ।

You might also like