ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହେଲେ ବି ସକ୍ଷମ: ୩୦ କି.ମି. ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ବାଣ୍ଟନ୍ତି ଖବରକାଗଜ

ଚୌଦ୍ୱାର(ପ୍ରକାଶ କୁମାର ନାୟକ): ଆଜି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ। ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଆଜିର ଦିବସକୁ ମହିଳାଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନ୍ୟୁୟର୍କରେ ୧୯୦୯ ମସିହା ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖରେ ମହିଳା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସର ଥିମ୍ ରହିଛି ‘ଚୁଜ୍ ଟୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ’। କଳା ହେଉ ଅବା କ୍ରୀଡ଼ା ରାଜନୀତି, ପ୍ରଶାସନ ଓ ସେନା ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତାର ପାଇ ଏବେ ଆଗରେ ରହୁଛନ୍ତି ମହିଳା। ହକ୍‌ ଓ ଅଧିକାର ପାଇଁ ନିଜେ ଲଢ଼େଇ କରୁଛନ୍ତି ଓ ସେଥିରେ ସଫଳତା ବି ହାସଲ କରୁଛନ୍ତି।

କଥାରେ ଅଛି ଦୃଢ଼ ଇଛି ଶକ୍ତି ଆଉ କଠୋର ପରିଶ୍ରମ ଆଗରେ ସବୁ କିଛି ସମ୍ଭବ। ଅଭାବ ଅନାଟନ କେବେ ହେଲେ ଏହାର ବାଟ ରୋକି ପାରିବ ନାହିଁ। ଆଜି ଆମେ ଏମିତି ଜଣେ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମହିଳାଙ୍କ କଥା କହିବୁ, ଯିଏ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ହୋଇ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ। ସାଇକେଲ ଚଲାଇ ପ୍ରତ୍ୟକ ଦିନ ସକାଳୁ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରୁଛନ୍ତି  ଖବରକାଗଜ। ଦିନରେ ଖବରକାଗଜ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ସହିତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। କାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର ନକରି ନିଜେ ସ୍ୱାବଲମ୍ବୀ ହୋଇ ଅନ୍ୟ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସାଜିଛନ୍ତି ରହୁଥିବା ରୀନା ଭୂୟାଁ। କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଚୌଦ୍ୱାର ପୌରପାଳିକା ୧୭ ନମ୍ୱର ୱାର୍ଡ କପାଳେଶ୍ୱରରେ ରୀନାଙ୍କ ଘର।

ଜନ୍ମରୁ ପୋଲିଓ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୀନାଙ୍କର ଦୁଇଟି ପାଦ ବଙ୍କା। ଯିବା ଆସିବା କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟକର। ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ୱେ ବି ସେ କେବେ ହେଲେ ଘରେ ବସି ନାହାନ୍ତି। ପେଟ ପୋଷିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୩୦ କି.ମି. ସାଇକେଲ ଚଳାଇ ଘର ଘର, ଦୋକାନ ବଜାର ବୁଲି ଖବରକାଗଜ ବାଣ୍ଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଦୁଃଖ କହିଲେ ନସରେ। ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢିଥିବା ରୀନାଙ୍କ ବାହାଘର ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା। ରୀନାଙ୍କ ବାପା ଭାବିଥିଲେ ଝିଅର ବାହାଘର ପରେ ଝିଅ ତାର ସ୍ୱାମୀ ଓ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ଭଲରେ ରହିବ। ହେଲେ ବିଧିର ବିଧାନ କିଛି ଅଲଗା ଥିଲା। ବିବାହର କିଛି ଦିନ ପରେ ଭୁଲ୍‌ ବୁଝାମଣାରୁ ରୀନାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ହାତ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ରୀନା ନିଜ ଘରକୁ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ। ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବୋଝ ହେବାକୁ ସେ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ଓ ନିଜ ଗୋଡ଼ରେ ନିଜେ ଠିଆ ହେବାପାଇଁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଶେଷରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଖବରକାଗଜ ପହଞ୍ଚାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସାଇକେଲ୍‌ରେ ଅଳ୍ପ କିଛି ଖବରକାଗଜ ଧରି ସେ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏବେ ସେ ୩ ଶହରୁ ଅଧିକ ପାଠକଙ୍କ ନିକଟରେ ଖବରକାଗଜ ପହଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି।

ସକାଳୁ ସାଇକେଲଟିଏ ରୀନା ଘରୁୁ ବାହାରି ପଡନ୍ତି ପେପର ପଏଣ୍ଟକୁ। ସେଠାରେ ଖବରକାଗଜ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ଏହାକୁ ପହଞ୍ଚାନ୍ତି। ଦିନ ୧୧ଟା ସମୟରେ ଘରକୁ ଫେରନ୍ତି। ଘରକୁ ଫେରିବା ପରେ ରୋଷେଇ କରିବା ସହିତ ଘରର ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ୨ ଶହରୁ ୩ ଶହ ଟଙ୍କା ତାଙ୍କର ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ସେ ଘର ପାଖରେ ଥିବା ଏକ ଦୋକାନରେ କାମ କରନ୍ତି। ସେଥିରୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର କିଛି ରୋଜଗାର ହୋଇଥାଏ।

ଆଜିର ଦୁନିଆରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜକୁ ଅସହାୟ ମନେ କରୁଥିବା ବେଳେ ରୀନା କେବେ ହେଲେ ନିଜକୁ ଅସହାୟ ମନେ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଖବରକାଗଜ ବିକି ପର ଦୋକାନରେ କାମ କରି ସେ ଯାହା କିଛଇ ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି ସେଥିରେ ରୀନା ବହୁତ ଖୁସି।

You might also like