ଛତିଶଗଡ଼ର ପୁଣି ଦାଦାଗିରି; ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଇବ୍‌ ନଦୀ ଉପରେ କରୁଛି ଆନିକଟ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇବ୍ ନଦୀ ଉପରେ ଛତିଶଗଡ଼ର ଦାଦାଗିରି । ପ୍ରଥମେ ଇବ ନଦୀର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ ହାଇଡ୍ରୋ ପାଓ୍ୱାର ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏବଂ ତା ତଳକୁ ଏକ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ କରି ପାଣିକୁ ଅଟକାଇଥିଲା ଛତିଶଗଡ । ଆଉ ଏବେ ପୁଣିଥରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସୀମାନ୍ତ ସମଡମାଠାରେ ୧୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଏକ ଆନିକଟ ନିର୍ମାଣ କରୁଛି ଛତିଶଗଡ଼ ।

ଏହି ଆନିକଟରେ ରହିଛି ୪୦ଟି ଗେଟ୍ । ବନ୍ୟା ଜଳର ୯୫ ଦଶମିକ ୮ ପ୍ରତିଶତ ପାଣିକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବାର କ୍ଷମତା ଏହି ଆନିକଟର ରହିଛି।  ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାର ଲାଇଫ ଲାଇନ କୁହାଯାଉଥିବା ଇବ ନଦୀକୁ ସଂପୁର୍ଣ୍ଣ ଜଳ ଶୂନ୍ୟ କରିଦେବା ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ଼ ଯୋଜନା କରିଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନେଇ ଉଭୟ ଜିଲ୍ଲାର ଶତାଧିକ ଚାଷୀ ଓ ଜନସାଧାରଣ।

ଇବ ନଦୀରେ ପାଣି କମିଲେ ଏଠାକାର ଚାଷ ଓ ଜୀବନ ଜୀବିକା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହି ଆନିକଟରେ ବନ୍ୟାଜଳକୁ ଯଦି ଅଟକାଇ ଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଓ ଝାରସୁଗୁଡ଼ା ଜିଲ୍ଲାରେ ଜଳ ସଙ୍କଟ ଦେଖା ଦେବ। ଏକ ପ୍ରକାର ନିଶ୍ଚିତ ।

୨୦୧୫ରେ ଏହି ଆନିକଟ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ନୋଟିସ ହେବା ପରେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଓଟିଭିରେ ବାରମ୍ବାର ଖବର ପ୍ରସାରଣ ହୋଇଥିଲା। ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜନସାଧାରଣ ଏହାର ପ୍ରତିବାଦ କରି ଜିଲ୍ଲା ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଇଥିଲେ । ତେବେ ପ୍ରଶାସନ ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏ ଦିଗରେ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କଲେ ନାହିଁ ।

ଏବେ ସେହି ଆନିକଟ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ପାଇଁ ବିପଦ ମାଡି ଆସିଛି। ଅନ୍ୟପଟେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସଂପର୍କରେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ନିକଟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ । ଏହା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ବୋଲି କହି ଜିଲ୍ଲାପାଳ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବା ପାଇଁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ ସାଂସଦ ଜୁଏଲ ଓରାମ କହିଛନ୍ତି, ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ଛତିଶଗଡ଼ ସରକାର ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ୍ ।
CHATISGADA_BRIDGE_AVO_9AM_UP
GIRISH_ADVOCATE_BITE_9AM

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ

ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ କି ରାଜଧାନୀର ଦୋକାନ?

ଦିନକରେ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ସୁସ୍ଥ

ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ୩୨୬ କରୋନା ପଜିଟିଭ ଚିହ୍ନଟ, ୨୫୬ ଲୋକାଲ କଣ୍ଟାକ୍ଟ

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଧକ୍କାରେ ଚାଲିଗଲା ୩ ଜୀବନ

ଓଡ଼ିଶାର ଏଇ ପ୍ରମୁଖ ସହର ୨ ଦିନ ସଟଡାଉନ୍

ଦୈନିକ ସାଢେ ୪ ଘଣ୍ଟା ହେବ ଗୃହ କାର୍ଯ୍ୟ

‘ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମନେପଡ଼େ ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ଡଳୀ କଥା’

ଉପନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଭେଟି

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚୋରା ବନ୍ଧୁକ ଡିଲ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାସ

ଦିନକରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆଖି ବୁଜିଲେ ୧୫ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ

୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪,୨୦୮ ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, ଓଡ଼ିଶାରେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟପିଲା କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା

୧,୭୦୯ ଜଣ ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ‘ଆନ୍ତରିକ ସୁରକ୍ଷା ସେବା ପଦକ’

You might also like