• translate
Satyendu Shekher Mishra

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ହଜାରେ କୋଟିର ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ବିଜେପିର ଟାର୍ଗେଟ୍ । ଏମିତିକି ଏହି ଦୁର୍ନୀତି ଓ ଅନିୟମିତତା ପ୍ରତିବାଦରେ ଆସନ୍ତା ୭ରୁ ୯ ଯାଏଁ ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ଦଳ ସ୍ଥିର କରିଛି । ସେପଟେ ଦୁର୍ନୀତିରେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିବା କହି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରି ଆବାସ କେଳେଙ୍କାରୀର ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ପୀତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ।

ଆଧୁନିକ ଭାରତରେ ଲୋକେ ଏବେ ବି ଏମିତି ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି ଯାହା ଦେଖି ଗୁହାଳ ଭଳି ଲାଗୁଛି । ବିଶ୍ୱାସ ଲାଗୁନଥିଲେ ବି ସତ । ନୀଳଗିରି ବ୍ଲକ ନରସିହଂପୁର ପଞ୍ଚାୟତ ଦୁର୍ଗାପୁର ଗାଁର ଗୋଟିଏ ଘର ମନୋରମା ବେହେରାଙ୍କର ତ ଆଉ ଗୋଟିଏ ସେହି ଗାଁର କୌଶଲ୍ୟାଙ୍କ ଘର କଥା କହୁଛୁ । ଉଭୟେ ବିଧବା । ଘର ଖଣ୍ଡେ ପାଇଁ ସରକାରୀ ବାବୁଙ୍କଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି, କେତେ କାହାକୁ ନେହୁରା ହେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ କେହି ଶୁଣୁନାହାନ୍ତି ।

ସେମିତି ଆଉ ଜଣେ ବଳିଷ୍ଠ ଉଦାହରଣ ହେଲେ ସୁନ୍ଦରଗଡ଼ କିରୋଇ ପଞ୍ଚାୟତର ଦିଲିପ ଏକ୍‌କା । ଦଦରା ଘରେ ବିତୁଛି ୫ ପ୍ରାଣୀ କୁଟୁମ୍ବଙ୍କ ଜୀବନ । ସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ଯେ ଖୋଲାମେଲା ଘରେ ଦିନେ ଏକ ପାଗଳ ପଶି ଦିଲିପଙ୍କ ଦୁଇ ପୁଅଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା । ମାଗଣା ଘରଟିଏ ପାଇଁ ନେହୁରା ହୋଇ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ଏବେ ଦିଲିପଙ୍କ ପ୍ରବଳ କ୍ଷୋଭ । ଏଣେ ଆବାସ ବାହାସ୍ଫୋଟର ଏଭଳି ବାସ୍ତବ ଚିତ୍ର ଦେଖିଲା ପରେ ଠିକ୍ ଅନୁଭବ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟରେ ସରକାରୀ ଘର ତାହାଲେ ପାଉଛି କିଏ ?

ଏଣେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ମହାଦୁର୍ନୀତିର ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରିଛି ବିଜେପି । ଦଳର ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ସମୀର ମହାନ୍ତି, ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଟିମ୍ ୫ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୯ଟି ବ୍ଲକ୍ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ୧ଲକ୍ଷ ଘର ଆବଣ୍ଟନରେ ହଜାରେ କୋଟିର ଦୁର୍ନୀତି ହୋଇଛି । ସେହିପରି ଦଳ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛି-ଅଯୋଗ୍ୟ ଲୋକ ଆବାସ ଯୋଜନାରେ ଘର ପାଉଛନ୍ତି । ହିତାଧିକାରୀ ଚୟନରେ ବ୍ୟାପକ ଅନିୟମିତତା ହେଉଛି । ବାରମ୍ବାର ଆକାଉଣ୍ଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି । ଗୁହାଳ ଓ ବାରିପଟ ଘର ଦେଖାଇ ଯୋଜନା ଟଙ୍କା ହଡ଼ପ୍ ଚାଲିଛି ଓ ଡମି ନାଁ ଚଢ଼ାଇ ଘର ନେଇଛନ୍ତି । ନିମ୍ନ ମାନର ଘର ନିର୍ମାଣ ସହ ମନରେଗାରେ କାମ କରିଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପାଉଣା ଦିଆଯାଉନି । ଆବାସ ଦୁର୍ନୀତିରେ ବିଜେଡି ନେତା ଓ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସଂପୃକ୍ତି ରହିଛି ବୋଲି ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଏବେ ରାଜ୍ୟକୁ ମିଳିଥିବା ୮ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାର ଆବାସ କେବଳ ୨୧ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଆବଣ୍ଟିତ କରି ବାକି ୯ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଗୋଟିଏ ବି ଦେଇନାହାନ୍ତି । ତେଣୁ ଏଭଳି ପାତର ଅନ୍ତର ନୀତି କାହିଁକି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛି ଦଳ । ତେଣୁ ରାଜ୍ୟରେ ଆବାସ ଦୁର୍ନୀତି ପ୍ରତିବାଦରେ ୭, ୮, ୯ରେ ବିଜେପି ଆନ୍ଦୋଳନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛି । ସେପଟେ ଆବାସଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସବୁ ଦୁର୍ନୀତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲିପ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ନେତା ପୀତାମ୍ବର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ । ଏମିତିକି ଆବାସ ଯୋଜନାର ସେ ସିବିଆଇ ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ବିଜେପିର ଏସବୁ ଅଭିଯୋଗର ଜବାବ ରଖି ବିଜେଡି କହିଛି, ଆବାସ ଯୋଜନାରେ କେନ୍ଦ୍ର, ରାଜ୍ୟକୁ ସାବାସି ଦେଉଥିବା ବେଳେ, ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ୟୁନିଟ୍ ସମାଲୋଚନା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ।

ଆବାସ କଳି ରାଜନୀତି ଭିତରେ ଆଜି ପିଏମଏଓ୍ୱାଇ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । ଫନି କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ୮.୧୭ ଲକ୍ଷ ଘର ମଂଜୁର କରିଥିବାରୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ଅଣପ୍ରଭାବିତ ବାକି ଜିଲ୍ଲାର ୬ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ଘର ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଫନି ପ୍ରଭାବିତ ୧୪ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ମାସକ ନିମନ୍ତେ ଆବାସ ପ୍ଲସ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲାଯାଇଛି ଓ ବାକି ୧୬ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିନଥିବାରୁ ସୁଫଳ ମିଳୁନି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲେଖିଛନ୍ତି ।

Other Stories