ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍‌କୁ ବିସିଆଇ ଝଟ୍‌କା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍‌କୁ ବାର୍ କାଉନସିଲ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଝଟ୍‌କା। ରାଜ୍ୟରେ ଓକିଲଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଓ ଭିତ୍ତିହୀନ କହିବା ସହ ଏହା ତୁରନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ କଡ଼ା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ବାର୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ। ଏନେଇ ଓଡ଼ିଶା ହାଇକୋର୍ଟ ବାର୍ ସଂଘ ସମେତ ଆନ୍ଦୋଳନରତ ରାଜ୍ୟର ମୋଟ ୬୮ଟି ବାର୍ ସଂଘ ସଭାପତି ଓ ସଂପାଦକଙ୍କୁ ଲିଖିତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଓଡ଼ିଶାରେ ଓକିଲ ଆନ୍ଦୋଳନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନୋଟିସ୍ ପାଇବା ପରେ ବାର୍ କାଉନସିଲ୍‌ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଅନାବଶ୍ୟକ ଓ ଭିତ୍ତିହୀନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଯୋଗୁ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ନଷ୍ଟ ହୋଇଛି। ତେଣୁ ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଲୋକ ହନ୍ତସନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏବଂ ଏଥିଯୋଗୁ ବ୍ୟାପକ ରାଜସ୍ୱ କ୍ଷତି ହୋଇଥିବା ନେଇ ବୈଠକରେ ପ୍ରସ୍ତାବ ଗୃହୀତ ହୋଇଛି। ଅଯୌକ୍ତିକ କାରଣ ଯୋଗୁ ଗୋଟିଏ ଦିନ ବି କୋର୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବା କାଉନସିଲ୍ ବରଦାସ୍ତ କରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଆଚରଣ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯିବ ବୋଲି ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ବିସିଆଇ।

ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅବମାନନା କଲେ ସଂପୃକ୍ତ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଦୋଷ ପ୍ରମାଣିତ ହେଲେ କୌଣସି ବାର୍ ନିର୍ବାଚନ ଲଢ଼ିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସଫାସଫା ଶୁଣାଇ ଦେଇଛି।

କାଉନ୍‌ସିଲ୍  ବାର୍ ଆସୋସିଏସନ୍‌ମାନେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବୈଠକ ଡକାଇ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ସହ ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଏନେଇ କାଉନସିଲକୁ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

 

You might also like