ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମହାମାରୀ କରୋନାରେ ଭୁଶୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ସ୍କୁଲ୍ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିକଟରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଲାଇଭ୍ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ । ମୋବାଇଲ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଲା କେମିତି ପଢ଼ିବ ସେଥିପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଏ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ସରଳ କରି ଗଞ୍ଜାମ ଧରାକୋଟର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଆପଣାଇଛନ୍ତି ଅଭିବନ ତରିକା ।

କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରୟାସରେ ପାଓ୍ୱାର ପ୍ଲସ । ମୋବାଇଲ ନେଟଓ୍ୱାର୍କ ନଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନ ନଥିବା ପ୍ରତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠପଢ଼ା କେମିତି ପହଞ୍ଚିିବ ? ସେ ନେଇ ଅଭିନବ ଉପାୟ । ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏବେ ଆଶାର କିରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ଶିକ୍ଷକ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ସାହୁ । ସ୍ଥାନୀୟ ଦେଓପାଟଣାସ୍ଥିତ ମୁଣ୍ଡମରାଇ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସାର । ଏ ଅଞ୍ଚଳର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିଲାଙ୍କ ପାଖରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ପାଠପଢ଼ା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ କରିଛନ୍ତି କିଛି ନିଆରା ଉଦ୍ୟମ ।

ସ୍ଥାନୀୟ କେବୁଲ ଟିଭି ଅପରେଟରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ସେ ଆପପାଖ ଅଞ୍ଚଳର ଶହ ଶହ ପିଲାଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଉଛନ୍ତି ସରାକାରଙ୍କ ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷା । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଡିଭାଇସ୍ ଆଉ ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟାର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଛି । କେବୁଲ ଟିଭି କନେକସନ୍ ଥିବା ପ୍ରତିଟି ଘରେ ଟେଲିଭିଜନରେ ସରକାରଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଶିକ୍ଷା ତ ପହଞ୍ଚୁଛି, ତା ସହ ଲୋକାଲ ଏନକୋଡିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସାର ନିଜେ ମଧ୍ୟ ପିଲାଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା ସହ ସାଧାରଣ ଫୋନରେ ପିଲାଙ୍କ ଡାଉଟ୍ କ୍ଲିୟର ବି କରାଇ ପାରୁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମରୁ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପିଲାଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍‌ରେ ପାଠ ପଢାଇବାକୁ ସରକାର ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବି ଏ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରାଜ୍ୟର ସବୁ ଅଞ୍ଚଳ କି ସବୁ ପିଲାଙ୍କ ପାଖରେ ଏହା ପହଞ୍ଚି ପାରିନି । ମାଲାକାନଗିରି ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ଅଞ୍ଚଳରେ ୟୁଟ୍ୟୁବ ପାଠପଢ଼ା ପାଇଁ ପିଲାମାନେ ଆଗ୍ରହୀ, ହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ସାହରେ ପାଣି ମିଶାଇଦେଉଛି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନ୍ ଓ ଭଲ ମୋବାଇଲ । ନେଟଓ୍ୱାର୍କର ଅଭାବ ପାଠ ପଢ଼ିବାକୁ ଇଛା ଥିଲେ ବି କାହା ପାଖରେ ଫୋନ ନାହିଁ ତ ଆଉ କେଉଁଠି ନେଟୱାର୍କ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଥଥ-ମମରେ ଚାଲିଛି ପିଲାଙ୍କ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଲାଇଭ୍ ପାଠପଢ଼ା ।

ଗତ ୨୧ ତାରିଖରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ୟୁଟ୍ୟୁବ ଲାଇଭ୍ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ । ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଶିକ୍ଷାର ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ସରକାର ଏ ପନ୍ଥା ଆପଣାଇଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ୪ ଲକ୍ଷ ପିଲା ସବ୍‌ସ୍କ୍ରାଇବ୍ କରିଥିବା ଏବଂ ଦୈନିକ ୧୨ ଲକ୍ଷ ପିଲାଙ୍କ ଉପସ୍ଥାନ ରହୁଥିବା ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ହେଲେ ସେପଟେ ରାଜ୍ୟର ୫୪ ହଜାର ୯୧୧ ସ୍କୁଲର ମୋଟ ପିଲାଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୬୬ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ମାତ୍ର ୧୨ ଲକ୍ଷ ପିଲା ଯୋଡି ହେଉଥିଲେ, ବାକି ୫୪ ଲକ୍ଷ ପିଲା ନୂଆ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପାଠପଢାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେଉଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ବିକଳ୍ପ କଣ, ତାକୁ ନେଇ ଉଠିଛି ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ।

Other Stories