• translate
Pramod Behera

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସମ୍ପ୍ରତି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଜେଫ୍ ବେଜୋସ୍ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ, ରିଚାର୍ଡ ବ୍ରାନସନ୍ ମଧ୍ୟ କିଛି ସମୟ ସ୍ପେସ୍‌ରେ ଭ୍ରମଣ କରି ଫେରି୍ଆସିଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇଟି ଇଭେଣ୍ଟ ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ନୂତନ ଦିଗ ଖୋଲିଛି। ଦୁନିଆର ଅନେକ ଲୋକ ମହାକାଶକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱର ଜଳବାୟୁକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା ପ୍ରୟାସ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି।

ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନର କୁପ୍ରଭାବକୁ ସାମ୍ନାକରିବାକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏଥିପାଇଁ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଏକ ବଡ ଆହ୍ୱାନ। ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱରରେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ୱ ଜଳବାୟୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତିକରୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉ ନାହିଁ। ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ଏହି ଚେତାବନୀଗୁଡ଼ିକର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି।

ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିରୋଧରେ କାହିଁକି? ଅନ୍ତରୀକ୍ଷ ଯାତ୍ରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଦେଶ ପୃଥିବୀକୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟତଃ, ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ମାନବ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ବିଶେଷକରି ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅଧିକ ଦାୟୀ। ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଏବଂ ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ସହାୟକ ହେବ ଏବଂ ଯଥେଷ୍ଟ ଅବଦାନ ଦେବ।

ଗୋଟିଏ ପଟେ ଲୋକଙ୍କୁ କାର୍ବନ ବଜେଟ୍ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି । ଏଥିପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଯାନବାହାନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପାଦରେ ଚାଲିବା ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାନ ବଦଳରେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଯାନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କୁହାଯାଉଛି। ମାଂସ ଖାଇବା ହ୍ରାସ କରିବା ସହ ଖାଦ୍ୟର ନଷ୍ଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ଧନୀ ଲୋକମାନେ କେବଳ ନିଜ ଆନନ୍ଦ ପାଇଁ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି ଏବଂ ମହାକାଶକୁ ଯାଆନ୍ତି, ବହୁ କାର୍ବନ ନିର୍ଗତ କରନ୍ତି, ଏହା ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ନ୍ୟାୟଯୁକ୍ତ ମନେ ହୁଏ ନାହିଁ।

ଏହି ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଧନୀମାନଙ୍କ ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ନିରାଶାଜନକ ଅଟେ। ଯଦିଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଅଙ୍ଗାରକାମ୍ଳ ନିର୍ଗତ କରେ, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ରଦ୍ଦ କରାଯିବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ମହାକାଶ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ମାମଲା ଭିନ୍ନ ଅଟେ।

Other Stories