• translate
Pramod Behera

News Highlights

  • ନାସାର ସଫଳତା

  • ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲା ହବଲ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ବନ୍ଦ କାରଣ

  • ଜୁନ୍ ୧୩ ରେ ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା

ନାସାର ହବଲ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି (ESA) ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଟେଲିସ୍କୋପ ଅଟେ। ବିଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି, ହବଲ୍ ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ଅନେକ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ଫଟୋ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜୁନ୍ ୧୩ ରେ, ଏହି ଟେଲିସ୍କୋପ୍ ସହିତ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ନାସା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ତ୍ରୁଟି ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହଲବ ଟେଲିସ୍କୋପ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।

ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ ଏହାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ତ୍ରୁଟି ନାହିଁ, ଏପରିକି ସେମାନଙ୍କ ସଂରଚନାରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଟେ। ଏହି ତ୍ରୁଟି ପେଲୋଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଅଛି ଯାହା ସାଇନ୍ସ ଇନଷ୍ଟ୍ରୁମେଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡ ଏବଂ ଡାଟା ହ୍ୟାଣ୍ଡଲିଂ ୟୁନିଟ୍‌ରେ ରହିଛି। ଏହା ହବଲ୍‌ର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ଏବଂ ସଂଯୋଜନା କରେ।

ଯେତେବେଳେ ପେଲୋଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କାମ ବନ୍ଦ କଲା, ହବଲ୍‌ର ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ର ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସଂରଚନାକୁ ଚାଲିଗଲା। ଅନେକ ଦିନର ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ଏହାର ବ୍ୟାକ୍‌ଅପ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ପୁନଃ ବିନ୍ୟାସ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ବିଫଳ ହେଲା, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ହବଲ୍ ଦଳକୁ ଏହା ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କଲା। ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୂଳ ପାୱାର୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ୟୁନିଟ୍(ପିସିୟୁ) ଅଛି ବୋଲି ଜଣାଯାଇଥିଲା।

ପିସିୟୁ ମଧ୍ୟ ଏସ୍‌ଆଇ ସି ଆଣ୍ଡ୍ ଡିଏଚ୍‌ରେ ରହିଥାଏ। ପେଲୋଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ହାର୍ଡୱେର୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସମାନ ଭୋଲଟେଜ୍ ଯୋଗାଇ ଦେଉଥିବା ବିଷୟରେ ଏହା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ। ପିସିୟୁରେ ଏକ ପାୱାର୍ ରେଗୁଲେଟର କିମ୍ବା ରେଗୁଲେଟର ଅଛି ଯାହା ପେଲୋଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଏବଂ ଏହାର ମେମୋରୀକୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୫ ଭୋଲ୍ଟ ଯୋଗାଇଥାଏ।

ଏହା ସହିତ, ଏକ ସେକେଣ୍ଡାରୀ ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ୍ ସର୍କିଟ୍ (SSC) ପାୱାର୍ ରେଗୁଲେଟରରୁ ବାହାରୁଥିବା ଭୋଲଟେଜ୍ ସ୍ତରକୁ ଅନୁଭବ କରେ। ଯଦି ଭୋଲଟେଜ୍ ଅଧିକ କିମ୍ବା କମ୍ ହୁଏ ଏହି ସର୍କିଟ୍ ପେଲୋଡ୍ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ କହିଥାଏ ଯେ ଏହାର କାମକୁ କରିବା ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ। ଦଳର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରେଗୁଲେଟରରୁ ବାର୍ ଉପରେ ଥିବା ଭୋଲଟେଜ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ସର୍କିଟ୍‌କୁ ଟ୍ରିପ୍ କରି ଗ୍ରହଣୀୟ ସ୍ତର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। କିମ୍ବା ଅନ୍ୟଥା ଏହି ସର୍କିଟ୍ ସମୟ ସହିତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଅଟକି ଯାଇଛି।

ତେବେ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ପୃଥିବୀରୁ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ପିସିୟୁ ପୁନଃ ସେଟ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ହବଲ ଟିମ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏସ୍‌ଆଇ ସି ଆଣ୍ଡ୍ ଡିଏଚ୍‌ର ବେକ୍ଅପ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବ। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଛି ଏବଂ ନାସା ପରିଚାଳନା ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି। ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜୁଲାଇ ୧୫ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଯଦି ସଫଳ ହେବା ପରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ସ୍ଥିତି ଫେରିବା ନେଇ କିଛି ଦିନ ଲାଗିବ।

Other Stories