• translate
Pramod Behera

ୱାଶିଂଟନ୍ : ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ଦାବି କରିଛି ଯେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍, ଅର୍ଥାତ୍ ମହାକାଶରେ ଥିବା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ଘର ବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଗୁରୁବାର (ଜୁଲାଇ ୨୯) ପ୍ରାୟ ୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ରହିଥିଲା। ଋଷର ମଡ୍ୟୁଲ୍ ବ୍ୟାକ୍‌ଫାୟାର୍ କରିଦେଲା। ତେବେ ନାସାର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ ରୁମ୍‌ରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଟିମ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଥ୍ରଷ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍‌କୁ ନିଜ କକ୍ଷପଥକୁ ଆଣିଦେବାରୁ ଏକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଋଷ୍‌ର ଅନୁସନ୍ଧାନ ମଡ୍ୟୁଲ୍ ମହାକାଶରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ (ଆଇଏସ୍ଏସ୍)ରେ ନିୟୋଜିତ ଥିବାବେଳେ ହଠାତ୍ ବ୍ୟାକ୍‌ଫାୟାର୍ କରିଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଯାହା ଆଇଏସ୍ଏସ୍ ଏହାର କକ୍ଷପଥରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇ ପ୍ରାୟ ୪୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନାସାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ରହିଥିଲା।

ସେତିକିବେଳେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ୭ ଜଣ କ୍ରୁ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଦୁଇ ଋଷୀ, ତିନି ଜଣ ଆମେରିକୀୟ, ଜଣେ ଜାପାନୀ ଏବଂ ଜଣେ ଫରାସୀ ମହାକାଶଚାରୀ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ନାସାରେ ଭୂକମ୍ପ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସିର କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରୁମ୍‌ରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଟିମ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଥ୍ରଷ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ ଷ୍ଟେସନ୍‌କୁ ନିଜ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲା।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା ଏହାର କିଛି ସମୟ ପରେ ନାସା ଦ୍ୱାରା ବୋଇଙ୍ଗ CST-100 ଷ୍ଟାର୍‌ଲାଇନର୍ କ୍ୟାପ୍‌ସୁଲ୍‌ ଲଞ୍ଚ୍‌ ହେବାରଥିଲା। ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ ନେଇ ଏହି କ୍ୟାପ୍‌ସୁଲ୍ ପଠାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଲଞ୍ଚ୍‌ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କ୍ୟାପ୍‌ସୁଲ୍‌ର ଶୁଭାରମ୍ଭ ଅଗଷ୍ଟ ୩ରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଋଷ୍‌ର ଲାବୋରେଟୋରୀ ମଡ୍ୟୁଲ୍ ନାଉକାରେ ଏକ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାକ୍‌ଫାୟାର୍ ହୋଇଛି। ଏହାର ଜେଟ୍ ଥ୍ରଷ୍ଟରଗୁଡିକ ନିଜେ ନିଜେ ପରିଚାଳିର ହେବାରୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଆମେରିକାର ସ୍ପେସ୍ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ନିୟନ୍ତ୍ରଣରୁ ବାହାରି ଯାଇଥିଲା।

ଏହି ବିଶୃଙ୍ଖଳା ହେତୁ ନାସାକୁ ଏହାର ଏକ ବଡ ମିଶନରେ ରୋକ ଦେବାକୁ ପଡିଛି। ନାସା ଅଗଷ୍ଟ ୩ରେ ବୋଇଙ୍ଗର ନୂତନ CST-100 ଷ୍ଟାର୍‌ଲିନର୍ କ୍ୟାପ୍‌ସୁଲ୍‌ ଲଞ୍ଚ୍‌ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା। ଏହି କ୍ୟାପ୍‌ସୁଲ୍‌ ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ବିନା ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍‌କୁ ଯାଉଥିଲା। ଶୁକ୍ରବାର ଷ୍ଟାର୍‌ଲାଇନର୍‌କୁ ଫ୍ଲୋରିଡାର କେନେଡି ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ ଏକ ଆଟଲାସ୍ ଭି ରକେଟ୍ ଉପରେ ଲଞ୍ଚ କରିବା ନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

ନାସା ଟୁଇଟ୍ କରିଛି ଯେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ନାଉକା ମଡ୍ୟୁଲ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବା ପରେ ଏହି ମଡ୍ୟୁଲର ଥ୍ରଷ୍ଟରଗୁଡିକ ହଠାତ୍ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥିତିରୁ ୪୫ ଡିଗ୍ରୀ ବୁଲି ଯାଇଥିଲା। ଶୀଘ୍ର ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନକୁ ଏହାର ପ୍ରକୃତ ସ୍ଥାନକୁ ନିଆଗଲା। ତେବେ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନ୍‌ରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ମହାକାଶଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇ ନାହିଁ।

Other Stories